Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

barbarka283

w dzisiejszych czasach zywnosc bardzo bazuje na dodatkach do zywnosci bardzo duzo jest cukrow i te E ktore nie zawsze tak jak w artykule jest napisane ze sa wszystkie zle ... moje dziecko je bardzo malo slodyczy patrzac na te syropy i dodatki za to wole jej kupic owoca czy jugurta

dodano: 2019-09-27 14:27:43

aniam

Oznaczenie "E" oznacza nic innego jak dodatek do żywności. Należy pamiętać że w żywności mogą być stosowane wyłącznie dodatki zatwierdzone przez EFSA i opublikowane w formie rozporządzenia. Dopuszczone dodatki nie mogą być szkodliwe przy stosowaniu zgodnie z ilością podaną w rozporządzeniu. Ale nie jest prawdą że każdy kłodzki czy konserwant w najmniejszej już ilości nam zaszkodzi. Są całe grupy dodatków wyłączonych że stosowania w żywności dla dzieci. Dodatki do żywności możemy podzielić że względu na formę na naturalne i syntetyczne oraz że względu na funkcję którą mają pełnić. W czasie procesu technologicznego produkcji żywności bardzo często nie da się uniknąć użycia dodatków. Tu dobrym przykładem jest produkcja wędlin, dodatek azotanów jest konieczny aby osiągnąć odpowiedni kolor i miękkość. I nie jest to aktualny wymysł a od zawsze się mięso peklowało. Skoro dodatki są dopuszczone, to producenci z nich korzystają a od nas samych zależy czy kupimy taki produkt. Np trudno oczekiwać że kupimy jogurt pitny czy z dodatkami owocowym bez innych dodatków, oczekujemy aby były odpowiednio słodkie, żeby miały dobrą konsystencję a owoce nie opadały na dno - naturalnymi metodami się tego nie osiągnie, dodatki są niezbędne np. stabilizatory. Jeżeli chcemy jeść bez dodatków musimy przygotować sobie sami. I w wyborze warto popatrzeć żeby jogurt naturalny składał się tylko z mleka i bakterii fermentacji mlekowej, tak samo śmietaną. Maślanka niech zawiera tylko maślanka bez stabilizatorów czy białek mleka a czekoladę czy owoce dodajmy sami. Dzieciom najlepiej przygotowywać wszystko samemu ale też nie wpadajmy w przesadę że warzywa i owoce muszą być tylko ekologiczne. W rolnictwie ekologicznym również stosowane są środki ochrony roślin i nawozy, niestety często rolnicy nie przestrzegają dawek i okresów karencji. Również nie każda osoba sprzedająca warzywa na bazaru sprzedaje swoje uprawy, nawet jeśli tak twierdzi. Jeżeli na stoisku jest pełen przekrój asortymentu możemy mieć pewność że pochodzi to z giełdy a nie bezpośrednio od sprzedającego.

dodano: 2017-07-06 06:22:09

moniawp5

Artykuł bardzo przydatny i warto się z nim zapoznać. Moja córka ogólnie jest bardzo wybredna :) ale bardzo lubi serki z firmy hej, jogurtów nie lubi, danonków nie tknie tak samo jak nutelli chociaż czekoladę lubi. Bardzo lubi sezonowe owoce maliny, truskawki czy nektarynki i brzoskwinie które mam w swoim sadzie a jabłka wręcz uwielbia. Parówki też poszły w odstawkę wiec ich nie je a najbardziej lubi kiszone ogórki i zupę ogórkową. Ogórki robię sama. Jeśli chodzi o ciasta to też córka lubi te które robię sama a najbardziej to sernik i biszkopt z galaretką. Z soczków pije kubsie które lubi i wodę z sokiem malinowym.

dodano: 2017-06-03 16:42:36

Silver812

Właśnie. .. warto zainstalować aplikacje z substancjami E i sprawdzać co to jest dokładniej. Wtedy bardziej świadomie jemy i żywimy maluchy.

dodano: 2017-03-31 23:09:51

izapodg

Nie wszystkie E są takie straszne, np E322 lecytyna sojowa (niekoniecznie z soi modyfikowanej) jest dodawana do margaryny, ale nie jest taka straszna (oprócz tego, że sama margaryna nie jest najlepszym rozwiązaniem)

dodano: 2017-03-31 08:09:31

<<
1 | 2 | 3 | 4 >>