Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Jak wybrać dobrą zabawkę dla dziecka?

Bawiąc się nasze dziecko odkrywa nie tylko otaczający je świat, ale także sposoby wyrażania siebie. Rozwija talenty i umiejętności, z których będzie korzystać przez całe życie. Dlatego ważne jest, by wybierać zabawki, które będą pomocne w poznawaniu świata.

1.Wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku

Wbrew oczekiwaniom zabawki na wyrost nie sprawią, że dziecko szybciej się rozwija. Skomplikowana kolejka lub lalka która robi siusiu, ucieszy raczej nastolatka niż rocznego maluszka.Może też budzić frustrację, bo dziecko nie bardzo wie, jak się nimi bawić.

2.Rozejrzyj się!

Często na dolnej półce można znaleźć coś , co spodoba się bardziej dziecku niż reklamowane zabawki ustawione na wysokości wzroku.
Nie warto kupować również zabawk „gotowców” którymi rynek jest przesycony . Nie zawsze samochodzik, który sam jeździ i świeci światłam będzie odpowiedni dla dziecka, które samo woli pchać autko. Tak samo jest z ubrankami dla lalek. Na sklepowych półkach widnieją błyszczące garderoby strojów dla lal, lecz nie są one wcale ładniejsze od tych robionych własnoręcznie ze skrawków materiałów lub bibuły.

3.Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Niestety często zdarzają się buble , a nawet zabawki-pułapki,: źle wykonane , niechlujnie wykończone, wadliwe lub zbyt głośne.

Bezpieczna zabawka jest:

-solidna i trwała- maluch będzię ją rzucał, gryzł, siadał na niej oraz testował ją na różne sposoby. Podczas tych testów nic nie ma prawa się urwać ani odczepić . Jeśli zabawka jest przeznaczona dla dzieci poniżej trzeciego roku życia , wszystkie jej części muszą być na tyle duże by nie dało się ich połknąć.
-stabilna i lekka- nie może się przewracać ani być na tyle ciężka , by zrobiła dziecku krzywdę.
-starannie wykończona-nie może mieć ostrych krawędzi,źle odlanych kawałków, słabych szwów lub zwisających nitek.
-wykonana z bezpiecznych materiałów- materiały nie mogą zawierać toksycznych składników
-łatwa do utrzymania w czystości- zabawka, której nie można umyć lub wyczyścić nie posłuży dziecku zbyt długo.


4.Porównuj ceny

Ta sama zabawka może kosztować więcej lub mniej w zależności od tego gdzie ją kupujemy. Dlatego porównuj ceny, poluj na wyprzedaże oraz sprawdzaj ofertę sklepów internetowych.


5.Nie daj się ponieść emocjom

Gdy dziecko ma za dużo zabawek, to tak naprawdę nie ma się czym bawić. Lepiej kupić mniejszy zestaw porządnych klocków niż kilka zestawów byle jakich. Najlepiej stosować się do dobrze znanej mi reguły, lepij mniej i częściej wymieniać niż dużo naraz. Często zabieram dziecku zabawki i chowam je do szafy by po tygodniu je wyjąć i dać dziecku jako nowe. Wtedy dziecko znów bawi się zabawką i nie marudzi.

Jola12

w ciąży, dzieci: Julia (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

kasiunia161992

Bardzo dobry artykuł.
Ja z kolei bardzo nie lubię zabawek psełdoedukacyjnych, które świecą i głośno grają ale nie uczą dziecka kreatywności i spostrzegawczości. Przez swój krzykliwy design mogą powodować nadpobudliwość i rozdrażnienie u dziecka.
U nas królują klocki, lalki, pluszaki. Tych ostatnich mamy mnóstwo, więc chowiemy stare do szafy aby za jakiś czas cieszyły się drugą mlodością.

dodano: 2017-07-05 07:16:42

Zabusia90

super porada z chowaniem zabawek to prawda:):)

dodano: 2017-07-03 14:53:07

MichuNi

Punkt 5 u nas tez sie sprawdza :) I mamy wiekszy porzadek w mieszkaniu, bo nie wala sie po nim sterta zabawek, tylko te, ktore aktualnie sa "na topie" :)

dodano: 2017-06-30 16:06:54

ewelka33

Byliśmy na urodzinach chrześniaka i bardzo podobało mi się dawkowanie w otwieraniu prezentów - gdy dzieci znudziły się jedna zabawka tata Maluszka dawał im do otwarcia kolejny prezent, dzięki temu dłużej były zajęte.

dodano: 2017-06-29 19:04:34

Annaleszk

Dobry pomysł z tym czasowym chowaniem części zabawek. Maluchy mają wówczas czas żeby "zatęsknić" za danym przedmiotem. Często u rodziny czy znajomych spotykam się właśnie z odwrotną sytuacją, kiedy dziecku wysypywany jest cały kosz rozmaitych zabawek w celu zapewnienia chwili spokoju dla rozmów dorosłych. A już po kilku minutach mały/mała przychodzi na kolana bo się nudzi. Może gdyby​ nie miały wszystkiego na raz tylko partiami nuda nie przyszłaby tak szybko. Będę to stosować u siebie;)

dodano: 2017-06-29 18:43:38

<<
1 | 2 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad