Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Wigilijny napój dla malucha

Bardzo dużo można spotkać artykułów o tym co i kiedy może zjeść nasze dziecko z wigilijnego stołu. Na pewno większość mam poznała już dozwolone menu świąteczne dla swojego dziecka. Co jednak z napojami? Jak odnieść się do tradycyjnego w wielu regionach kompotu z suszonych owoców?

W moim domu rodzinnym nie było takiego kompotu. Zetknęłam się z nim dopiero w domu rodzinnym męża i niestety nie nie polubiłam go, mimo jego wielu zalet. Smak był dziwny, bardzo korzenny i jakby "wędzony". 

W skład tradycyjnie przyrządzonego kompotu z szuszu wchodzą suszone właśnie owoce: jabłka, żurawina, gruszki, śliwki, daktyle, rodzynki, figi, morele. Gotuje się go często z dodatkiem cynamonu, kardamonu i goździków. Taki kompot mogą pić już ośmio miesięczne niemowlęta. Przygotowując go na wigilijną wieczerzę z udziałem dzieci warto pamiętać, by bardzo go nie osładzać oraz można ograniczyć różnorodność użytych owoców do trzech-czterech, wtedy smak będzie łagodniejszy. Warto też, jeżeli mamy troszkę wolnego czasu oraz chęci, wcześniej samemu ususzyć niektóre owoce, zwłaszcza jeżeli kupujemy je ze sprawdzonego źródła lub mamy je z własnego sadu. Pokrojone w cienkie plasterki możemy suszyć na papierze w piekarniku lub w pobliżu grzejnika jabłka i gruszki.

Rzadko może zdajemy sobie sprawę, że taki napój z suszonych owoców może działać dobroczynnie na organizm nasz i naszego dziecka. Owoce suszone zabierają bowiem żelazo, wapń, magnez, potas oraz witaminy z grupy B, witaminy A i E. Ponadto kompot z suszu jako źródło błonnika wspomaga trawienie oraz pomaga pozbyć się niestrawionych resztek pokarmu (co po obfitej i jednak ciężkostrawnej kolacji wigilijnej przyda się na pewno). Dobroczynnie wpłynie więc również także na brzuszki naszych maluszków, zwłaszcza tych, które po raz pierwszy będą próbowały dań wigilijnych i mogą być one sporym wyzwaniem dla ich żołądków. 

Świetnym i również dobroczynnym dodatkiem do kompotu są przyprawy. Nadają one napojowi niepowtarzalny aromat, rozgrzewają, a nawet przysłużą się do wzmocnienia odporności. Jeżeli jednak gotujemy kompot dla dzieci, warto przyprawy te użyć w niewielkiej ilości.

Co jeżeli nasze dziecko spróbowało kompotu i nie przypał mu do gustu?

Jak już mówiłam, sama nie przepadam za komptem z suszu, nie "katuję" więc swojej rodziny tym napojem. W dzień Wigilii moja teściowa przygotowuje odrobinę komptu z suszu, zaś ja ogromny "gar" mojego kompotu.

A co to za kompot? Kompot owocowy, przygotowany z tego, co uda mi się zamknąć w słoikach w czasie lata. Znajdują się w nim, w zależności od zasobów mojej spiżarni: sok truskawkowy, sok wiśniowy lub wiśnie w syropie własnym, czereśnie w słodkiej zalewie, brzodkwinie w słodkiej zalewie, sok z czarnej porzeczki, sok malinowy... Czyli kto co lubi lub co ma. Kompot taki przygotowuję bez dodatku cukru - bo przetwory są przecież słodkie - z dosłownie jednym ziarenkiem goździka na duży garnek napoju. Smakuje każdemu i jest doskonałą imitacją tradycyjnego wigilijnego napoju.

Przygotowując wigilijne dania warto więc zaproponować dzieciom kompot z suszu, który może jednak im zasmakuje, na pewno nie zaszkodzi, a przyniesie jeszcze korzyści dla zdrowia. Myślę, że warto spędzić święta ze szklanką własnej roboty kompotu niż ze szklanką coli...

88_ilonka

dzieci: Anna (0 dni), Zuzanna (0 dni)

To Ci się przyda

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

brunetka1232

soki, kompoty ktore samemu sie zrobi zawsze sa zdrowsze

dodano: 2017-03-30 10:41:15

izapodg

Kompoty są dużo zdrowsze niż napoje sklepowe, ale oczywiście nie należy przesadzić z ilością cukru

dodano: 2017-03-29 18:36:57

0202oliwcia

u nas córeczka piła kompot z owoców suszonych

dodano: 2017-03-28 14:05:11

agusskalec

moje dzieci lubią kompot z suszu :) taki ewenement ;)

dodano: 2017-03-28 12:43:47

beatraxx



mało znam dzieci które lubią kompot z suszu

dodano: 2017-03-28 09:15:09

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.