Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Sen ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. W pierwszych miesiącach życia mózg jest niesamowicie aktywny, rozwija się bardzo szybko i poznaje niezwykle wiele nowych rzeczy. Poznaje świat, który go otacza a jest drastycznie inny od tego który zna z czasów gdy był u mamy. Właśnie podczas snu przetwarza i magazynuje pozyskane w ciągu dnia informacje aby móc z nich korzystać w przyszłości. Ciało dziecka także bardzo potrzebuje snu aby odpocząć, zgromadzić energię, wzmocnić się i rozwijać.

Co dziecko robi we śnie?

1.Rośnie

Przysadka mózgowa wydziela porcjami przez całą dobę somatotropinę -hormon wzrostu. Ich wielkość jest zależna między innymi od pory doby. Najwięcej somatotropiny wydzielanej jest w nocy tuż po zaśnięciu kiedy sen jest bardzo głęboki. Nieregularny tryb życia może zakłócić proces wydzielania somatotropiny, co będzie się objawiało spowolnieniem wzrostu dziecka. Ciekawostką jest to, że dziecko w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia rośnie nawet pół milimetra na dobę!

2.Odpoczywa

Podczas snu w organizmie człowieka zachodzi wiele istotnych procesów. Wydzielany jest nie tylko hormon wzrostu ale także neuroprzekaźniki czyli substancje, które umożliwiają komórkom nerwowym komunikowanie się. Należą do nich m.in. serotonina (zwana hormonem szczęścia, reguluje sen, apetyt, temperaturę ciała, u noworodków jest jej najwięcej), noradrenalina (zwiększa pobudzenie i czuwanie, wzmaga zapamiętywanie i przypominanie), dopamina (koordynacja i napięcie mięśni, procesy emocjonalne) oraz acetylocholina (pamięć). Każda z wymienionych substancji musi być wydzielana w określonym czasie i odpowiedniej ilości. Brak snu zakłóca ich wydzielanie. Z tego powodu dziecko niewyspane jest nerwowe, marudne i nie ma ochoty na zabawę

3.Wzmacnia się

Dobry sen ma też duży wpływ na układ immunologiczny dziecka. Kiedy snu jest zbyt mało spada odporność dziecka. Staje się bardziej podatne na infekcje i choroby. Chore dziecko potrzebuje znacznie więcej snu, żeby szybciej wrócić do zdrowia.

4.Zapamiętuje

Gdy dziecko śpi tylko pozornie nic nie robi. W fazie snu REM pojawiają się marzenia senne a jego mózg wykonuje ciężką pracę. Jeszcze raz odczytuje wszystko czego dziecko się nauczyło, co zobaczyło i co przeżyło w ciągu dnia. Następnie porządkuje pozyskane informacje. Dzięki tym procesom dziecko uczy się i kolejnego dnia może korzystać z tego co przeżyło poprzedniego, gdyż w nocy mózg usystematyzował sobie dotychczasową wiedzę.

5.Trenuje mózg

W ciągu dnia dzieci wykorzystują tylko niewielką część mózgu. W czasie snu natomiast są pobudzane także te obszary, które nie były używane w dzień. Maleńkie dziecko jeszcze niewiele potrafi, nie uprawia sportu, nie ma potrzeby uczyć się, zapamiętywać itd. Jego mózg musi przygotować się do wszystkich wyzwań, które czekają go w przyszłości.

Weronika0402

dzieci: Jan

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

moniawp5

W czasie snu dziecko rośnie i odpoczywa i powinno dużo spać

dodano: 2018-06-19 15:25:06

gabilabi

To ważne by dziecko dużo spało, mama mi zawsze powtarzała jak śpisz to rośniesz ;)

dodano: 2017-03-31 06:15:04

brunetka1232

dzieci powinny duzo spac

dodano: 2017-03-30 17:38:04

efcik

Mam nadzieje, że nasz maluszek nie będzie miał problemu ze snem. Na pewno postaramy się mu zapewnić optymalne warunki do właściwego snu.

dodano: 2017-03-29 17:13:21

0202oliwcia

dziecko podczas snu rośnie

dodano: 2017-03-29 15:11:51

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.