Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Bycie tatą to jedna z najważniejszych ról w życiu każdego mężczyzny. Jednak nie każdy mężczyzna, gdy dowie się że jego partnerka jest w ciąży , czuje że został tatą. Kobiety od początku ciąży czują głęboką więź z maleństwem, które jest w brzuszku i chciałyby by to samo czuł partner. Panowie przeżywają to jednak troszkę inaczej. Dziecko w brzuchu kobiety traktują trochę jak abstrakcję, gdyż nie czują pod skórą tego samego co czuje mama. Więc jak przygotować mężczyznę do tej roli? Oto kilka pomysłów.
Pierwsze rozmowy
Ciąża daje sporo czasu na różne rozmowy i przemyślenia. Właśnie w tym czasie możesz szczerze porozmawiać ze swoim partnerem o tym jak wyobrażacie sobie swoje rodzicielstwo, oraz jakim chciałby być ojcem. Oto kilka pytań, które możesz mu zadać: Co to znaczy być dobrym ojcem?, Jakie powinien mieć cechy?, Czy dobry ojciec jest wymagający?, Czy dobry ojciec poświęca czas swoim dzieciom?. Zapytaj go o jego wyobrażenia roli ojca w życiu dziecka. Porozmawiajcie również o tym jakie ty masz względem niego oczekiwania. Oczywiście, że to jakimi będziecie rodzicami okaże się dopiero po narodzinach dziecka, jednak rozmawiając możemy sobie wiele uświadomić oraz przemyśleć. Taka rozmowa może bardzo Was do siebie zbliżyć oraz wzbogacić związek.
Wzór ojca
Będąc rodzicami często naśladujemy zachowania naszych rodziców. Warto porozmawiać ze swoim partnerem o jego relacji z ojcem. Czy podoba mu się to jakim był tatą. Czy dobrze wspomina swoją relację z ojcem , a czego sam jako ojciec chciałby uniknąć. Taka analiza uświadomi twojemu partnerowi , że za kilka miesięcy to on stanie się dla swojego dziecka niezwykle ważną osobą.
Razem u lekarza
Zabierz swojego mężczyznę na wizytę do ginekologa, niech pozna lekarza , który dba o ciebie i wasze dziecko. Przekazuj partnerowi wszelkie informacje, które dostaniesz od lekarza. To pozwoli mu uświadamiać sobie , jak rozwija się wasze dziecko. Nawet jeśli przyszły tata nie planuje uczestnictwa w porodzie zadbaj o to by czuł się potrzebny. Wyznacz mu porodowe zadania. Niech zadba o transport, rejestrację w szpitalu, pilnowanie byś miała wszystko co potrzebne .
Wspólne przygotowania
Wiadomo, że zanim dziecko przyjdzie na świat , przyszli rodzice muszą przygotować dla niego wiele rzeczy. Zrób listę potrzebnych rzeczy, i wybierz się z partnerem na wspólne zakupy. Pozwól mu wybierać, pytaj się go o zdanie, angażuj w wybór każdej rzeczy. Jeśli wymiguje się mówiąc że się na tym nie zna, że ty wiesz lepiej , wytłumacz mu to , gdyż on też przy dziecku będzie tego używał. Wspólnie poukładajcie ubranka, przygotujcie kącik dla maleństwa, poukładajcie kosmetyki. Oboje docenicie tą strategię, gdyż po porodzie bez zadawania pytań będzie mógł przynosić potrzebne rzeczy dla dziecka z szafki.
Praktyka czyni mistrza
Idealnym rozwiązaniem jest wspólne uczestnictwo w zajęciach w szkole rodzenia. Tam wiele dowiecie się o porodzie, połogu oraz opiece nad niemowlakiem. Bardzo dobrym pomysłem , który niestety może nie przypaść do gustu partnerowi jest zakupienie lalki , która będzie waszym próbnym dzidziusiem . Dzięki takiej próbie możecie symulować kąpiel dziecka lub jego ubieranie. Partner uzmysłowi sobie jak trzymać dziecko oraz jak się z nim obchodzić. Jeśli wśród znajomych macie świeżo upieczonych rodziców udajcie się do nich w odwiedziny. Niech twój partner porozmawia z młodym tatą oraz zobaczy jak inny tata zajmuje się swoim dzieckiem. Będzie to dla niego dobrą lekcją.
Podział ról
Przez pierwsze miesiące zazwyczaj to mama jest stale z malcem, jednak nie oznacza to że tata nie może się nim zająć. Im więcej tata będzie robił z dzieckiem rzeczy tym silniejsza będzie więź między nimi. A ty zyskasz pełnego zaufania pomocnika oraz zamiennika. Już w czasie ciąży możecie rozdzielić między siebie obowiązki. Kiedy oboje jesteście w domu jedno nie kąpię drugie niech przewija.
Najważniejsze to by od samego początku angażować partnera we wszystkie sprawy związane z ciążą. On poczuje się potrzebny a ty w każdej sytuacji będziesz mogła liczyć na jego pomoc i wsparcie.
w ciąży, dzieci: Julia (0 dni)
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
Natalia111
My również od czasu poczęcia wspólnie odbywaliśmy najważniejsze wizyty u lekarza wspólnie. Mąż bardzo angażuje się w w wychowanie synka, chodzi z nim do lekarza, bawi się, pomaga mi w jego wychowaniu
dodano: 2019-09-28 15:43:55
kaczmarkowa
Mój mąż bardzo się cieszył z wizyty u ginekologa jak sam mógł zobaczyć fasolkę i usłyszeć bicie serca. Poza tym był dla mnie ogromnym wsparciem w czasie ciąży i po porodzie. Wspólne przygotowania na powitanie maluszka to również świetną okazją aby tatuś mógł wybierać z mamą wyprawkę;)
dodano: 2019-07-12 20:43:51
rena_cz
Ja również staram się angażować męża, aby też czuł, że będzie ojcem i ten świat się niedługo zmieni. Co tydzień czytamy jak w poszczególnych tygodniach zmienia się dziecko, chodzimy razem do lekarza, czy najzwyczajniej każe mu przykładać rękę jak mały kopie.
dodano: 2019-05-24 12:57:17
Monka123456
Należy angażować faceta od początku , rozmawiać bo potem może być zapozno żeby poczol siie ojcem i pomagał we wszystkim
dodano: 2019-05-05 09:24:19
Patrycjaj18
Mój mąż od samego początku był zaangażowany w role ojcagdy byłam w ciąży towarzyszył mi na każdej wizycie u ginekologa. Gdy ktoś mu powiedział , że bardzo mi pomaga w opiece nad dzieckiem to powiedział, ze on nie pomaga a po prostu jest ojcem. Z pewnością jest to też kwestia charakteru, każdy mężczyzna inaczej angażuje się w tej życiowej roli.
Z całą pewnością jeśli mężczyzna ma z tym problem to bardzo warto korzystać z twoich wskazówek. Są ciekawe i przydatne
dodano: 2019-04-30 21:19:49