Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Zapewne wiele mam zastanawia się co zrobić, gdy maluch, który normalnie zjadał np. 150 ml, nagle je co drugi, co trzeci posiłek lub musimy karmić go wręcz siła. Z własnych obserwacji i doświadczenia mogę udzielić kilka rad, które mogą się przydać :
W pierwszym półroczu życia mojego synka zaobserwowałam wiele sytuacji, w których mój maluch wogóle nie chciał jeść mleczka lub mocno marudził podczas posiłku. Jak się okazało, przyczyną takiego zachowania był nie tylko brak apetytu, ale np. kolka lub ząbkowanie...
Przeczytaj koniecznie moją listę i dowiedz się czemu Twój smyk stracił apetyt:
1. Kolka - maluszek odczuwa silny ból brzuszka, pręży się do tyłu i płacze w trakcie lub po posiłku. Można rozmasować mu brzuszek lub (jeżeli zaleci to pediatra) podać jakiś preparat w kroplach na kolkę. Dobrze działa też ciepły okład na brzuszek.
2. Źle dobrane mleko - od 3 miesiąca życia nasze maluchy zaczynają już odczuwać smak. Być może, jeżeli przechodzimy na inne mleko, smak nowego mleczka może naszej pociesze nie pasować. Zaleca się wtedy pozostanie przy starym mleku, o ile to możliwe.
3. Skaza białkowa - maluszek odczuwa ból brzuszka, swędzi go skóra lub ma inne dolegliwości związane z nietolerancją mleka. Wtedy zazwyczaj pediatra po zbadaniu malca, daje receptę na preparat mleko-zastępczy.
4. Zbyt częsta zmiana mleka - mleko można zmienić tylko jeden raz. Jeżeli nowe mleko się nie przyjmie, powinno się skontaktować z lekarzem w celu wykonania badania na skazę białkowa. Im więcej razy będziemy przechodzić na nowe mleko, tym będzie gorzej.
5. Chce mu się pić - często zapomina się o tym, że malec budzi się co trzy godziny na jedzenie, a w ciągu tych trzech godzin za 1,5 godziny na picie. Maluch, którego suszy , zje troszkę ale przestanie, bo będzie suszyć go bardziej. Dzieci w tym wieku nie rozróżniają potrzeby jedzenia od pragnienia.
6. Zestresowana mama - maluch odczuwa zagrożenie, bo wyczuwa zdenerwowanie swojej mamy. Sam zaczyna się denerwować ze strachu, co skutkuje płaczem zamiast jedzenia. Należy się wyciszyć przed każdym karmieniem.
7. Zbyt wiele bodźców - głośna muzyka, migające światła, przechodzący ludzie, rozmowy - to wszystko nie pozwala dziecku się wyciszyć i skupić na jedzeniu. Dzieci są wszystkiemu ciekawe, chcą odkrywać. Na czas karmienia powinniście usiąść w cichym kącie, bez radia czy telewizji, bez ludzi i rozmów i w spokoju i wyciszeniu spożyć posiłek,
8. Za wcześnie karmienie - maluch nie jest głodny, bo jeszcze nie strawił poprzedniego posiłku.
9. Zbyt późne karmienie - maluch przez dłuższy czas płacze z głodu. Zaczyna bolec go brzuch, robi mu się nie dobrze i nie może zmusić się do jedzenia. Karmienie powinno odbywać się równo co trzy godziny.
10. Zła temperatura - jedzenie zbyt zimne lub za ciepłe. Zawsze sprawdzaj temperaturę posiłku przed podaniem.
11. Za wiele jedzenia - maluchy jedzą w różnych ilościach, jedne mniej a inne więcej niz pisze na opakowaniu. Nie należy sugerować się ilością pokarmu z opakowania lecz po prostu zaobserwować , ile dziecko jest w stanie zjeść.
12. Ząbkowanie - malca bolą dziąsła i spożywanie pokarmu nie kojarzy mu się najlepiej. Można spróbować podawać mu troszkę chłodniejsze mleko i obowiązkowo gryzaka.
13. Brak czasu na jedzenie - malec jest tak zajęty odkrywaniem świata, obślinianiem zabawek, że po prostu nie chce skupić się na jedzeniu. Dobrze jest go troszkę ukołysać aby się uspokoił i gdy będzie senny, nakarmić.
14. Kaprys - dziecko ma lepsze i gorsze dni. Czasami po prostu marudzi i nie chce jeść. Można zostawić mleko w podgrzewaczu i próbować co kilka minut mu podać.
15. Lepsza łyżeczka niż butelka - niektóre mamy w tym okresie zaczynają wprowadzać nowe produkty np. kaszko po 4 miesiącu. Zdarza się, że dziecko tak polubi jeść łyżeczką, ze będzie chciało butelkę coraz rzadziej tym bardziej widząc, ze mama i tato tez posługują się sztućcami. Można podać mu np. raz dziennie kaszkę a później kilka łyżeczek mleka, po czym podać butlę. Musze dodać, że kaszka jest sycąca i maluch może być najedzony na dłużej przez co pominie np. jeden posiłek lub zje go później.
16. Zabawa - malec bawi się smoczkiem i butelka sądząc, że to taka sama zabawka jak np. grzechotka. Należy być cierpliwym i starać się podawać mu posiłek.
17. Po szczepieniu - malca może boleć raczka lub dostać gorączki. Należy natychmiast udać sie do pediatry!
dzieci: Mateusz (0 dni), Michał (0 dni), Martyna (0 dni)
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
askap7
moje dziecko gorzej jadło gdy wcześniej miało zbyt dużo bodźców
dodano: 2017-03-29 10:50:05
0202oliwcia
u nas mleczko to zawsze w pierwszej kolejności
dodano: 2017-03-28 13:52:27
agusskalec
mnie na szczęście trafiły się dzieciaczki bezproblemowe :)
dodano: 2017-03-28 12:25:09
beatraxx
Oby i mój maluch był bezproblemowy
dodano: 2017-03-13 14:14:05
MalwinaW
Jeśli maluszek jest głodny to i apetyt będzie miał
dodano: 2017-03-04 20:18:26