Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Bezpieczne wyjście z dzieckiem na basen – jak się przygotować

Do napisania tej porady zainspirowało mnie rodzinne wyjście do Aquaparku. Co prawda mój synek ma już 4 lata, ale pierwsze jego wyjście na basen było, gdy miał niespełna 3 miesiące. Dlaczego zdecydowaliśmy się na pójście na basen tak wcześnie?

Pływanie znakomicie wzmacnia mięśnie, rozwija koordynację ruchową a przede wszystkim dostarcza dziecku mnóstwo zabawy, bowiem dzieci uwielbiają pluskanie w wodzie. Zabawy w wodzie wpływają również na rozwój emocjonalny niemowlaka. Staje się on bardziej pewny siebie i odważny. Umacnia się również jego wieź z rodzicami. Ponadto przez dziewięć miesięcy życia płodowego woda była dla niego naturalnym środowiskiem, dlatego dzieci z codziennych kąpieli czerpią tyle przyjemności.

Do około ósmego miesiąca życia dziecko ma naturalny odruch obronny, który polega na tym, że w chwili zanurzenia główki pod wodę, nie otwiera buzi, więc nie ma ryzyka zakrztuszenia się. Odruch ten później zanika. Jeśli dziecko jest zdrowe, pewnie unosi główkę i dobrze się rozwija, można zabrać malucha na basen.

Warto przedtem skonsultować to z pediatrą. My wraz z mężem konsultowaliśmy nasze wyjście z lekarzem, a nasza zaprzyjaźniona położna podpowiedziała nam o organizowanych zajęciach w basenie dla maluchów 3 miesięcznych i starszych w naszym mieście. Jeśli pierwsze wyjście na basen planujesz zimą, warto wstrzymać się nawet do 4 miesiąca życia malucha, aby wzmocniło swoją odporność, bowiem zimą łatwiej o przeziębienie.

Niezbędnik małego pływaka czyli co warto ze sobą zabrać:

  • Duży ręcznik, najlepiej z kapturkiem, a nawet dwa, jeśli podczas pierwszych kąpieli  będziecie często wychodzić z kąpieli i do niej wchodzić ponownie
  • Komplet ubrań na przebranie
  • Pieluszki specjalne do kąpieli w wodzie oraz zwykłe, gdy już wyjdziecie z wody na  dobre
  • Kosmetyki do pielęgnacji dziecka, a zwłaszcza mydełko aby zmyć chlor z jego  ciała, przyda się również oliwka lub balsam po kąpieli aby nawilżyć skórę malucha

Basen a kwestie sanitarne

Ludzie często śmieją się z podejrzanie ciepłej wody w publicznych dziecięcych brodzikach. Mocz jest jednak generalnie nieszkodliwy i nie rozprzestrzenia chorób, niepokoić można się natomiast o stolec. Nawet w chlorowanych basenach dzieci w pieluszkach bywają źródłem infekcji, szczególnie jeśli mają biegunkę. Dlatego też zastanów się dwa razy, zanim pozwolisz twojemu dziecku zamoczyć się w kałużce wypełnionej malcami w pampersach. Jeśli nosi je również twoje dziecko, postaraj się trzymać je z dala od basenów używanych przez innych ludzi. Z całą pewnością nie powinno ono wchodzić do basenu z biegunką, wkrótce po jej przebyciu albo w porze, o której zwykle się załatwia.

Kilka wskazówek, aby ogólnie wyjście na basen, plażę lub wyjazd nad jezioro był bezpieczny:

  • Nigdy ani na moment nie zostawiaj małego dziecka samego, albo pod opieką nieco starszego dziecka-w wodzie czy w pobliżu wody. Nie chodzi tu tylko o morze czy jezioro, ale również o wannę, dmuchany basenik dziecięcy czy wiadro z wodą. W takich okolicznościach zawsze konieczna jest czujna opieka osoby dorosłej.
  • Pilnując dziecko w basenie czy nad wodą, nie powinnaś robić niczego innego, np. czytać czy podrzemywać. Cała Twoja uwaga musi być skierowana na dziecko.
  • Gdy jesteście z dzieckiem nad wodą, w łódce czy na statku, nie powinnaś pić alkoholu. Wiele wypadków w tych okolicznościach zdarza się z udziałem alkoholu.
  • Nawet jeśli dziecko ma na sobie kółko, kapok czy ochronne skrzydełka na ramionach, nadal powinna obowiązywać zasada, że nawet na chwile nie wolno spuścić go z oka. Dmuchane sprzęty do pływania nie dają pewności, że dziecko utrzyma głowę ponad wodą, zwłaszcza jeśli wpadnie do niej znienacka i bokiem.
  • Ze względów bezpieczeństwa, a także dla przyjemności warto nauczyć dziecko pływać, co zwykle jest możliwe w wieku od czterech do sześciu lat. Ale nawet gdy dziecko umie już pływać, nadal wymaga nieustannej obserwacji w wodzie.
  • Zawsze pilnuj własnego dziecka na publicznych basenach, na plaży czy w innym kąpielisku. Nie polegaj na ratownikach, że zwolnią cie z tego obowiązku. Jednocześnie można zabrać dziecko do wody, szczególnie morskiej, wyłącznie wtedy, gdy na brzegu jest ratownik, a i wówczas możecie pływać tylko w wyznaczonym obszarze.
  • Nie możesz tolerować takich zabaw, jak przytrzymywanie kogokolwiek siła pod wodą, popychanie czy wrzucanie do basenu czy jeziora, biegi wokól basenu, jak również jedzenia w wodzie.
     

Elaa123

dzieci: Wiktor (0 dni), Sebastian (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

izapodg

Ja chodziłam z synkiem siostry na basen, ciężko bylo mu wyjść z wody, najchętniej siedziałby cały dzień :)

dodano: 2017-03-31 08:14:33

gabilabi

U nas najgorzej jest opuścić basen przez dziecko.

dodano: 2017-03-29 04:27:25

efcik

Zamierzam bardzo wcześnie zacząć chodzić z maluszkiem na basen, kuzynka mojej koleżanki prowadzi w naszym mieście szkółkę pływania dla maluszków i specjalne zajęcia w wodzie dla rodziców z niemowlakami. Zobaczymy jak mój mały zareaguje, czy mu się spodoba.

dodano: 2017-03-22 08:46:43

MalwinaW

Ja staram sie wchodzić ale mam daleko na basen

dodano: 2017-03-05 10:39:57

ja_mloda_mama

Maluchy lubią wode

dodano: 2017-02-28 23:06:50

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad