Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Problem z wrastającymi paznokciami u dziecka

Wrastające paznokcie to problem, który dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Jest to bardzo nieprzyjemna i bolesna dolegliwość spowodowana naciskiem paznokcia na wał paznokciowy. Może doprowadzić do opuchnięcia, a nawet silnego stanu zapalnego. Warto wiedzieć, jak pielęgnować nasze paznokcie, aby nie doprowadzić do ich wrastania, a w momencie, kiedy już wrastają jak spróbować sobie z nimi poradzić domowymi sposobami.

1. Przyczyn wrastania paznokci jest wiele:

  • nieprawidłowe obcinanie paznokci,
  • złe obówie. (za ciasne, z wąskim czubkiem),
  • przypadkowe uderzenie,
  • usuwanie brudu z wału paznokcia końcówką nożyczek, lub innym ostrym przedmiotem,
  • predyspozycje genetyczne,
  • paznokcie zaginające się ku wałom paznockia, długie place, haluksy, deformacja stóp, płaskostopie, palce młoteczkowe,
  • nadwaga,
  • wady postawy.

2. Objawy Wrastania paznokcia

Wrastanie najczęściej dotyczy palców stóp, a dokładniej dużego palucha, rzadziej wrastają paznokcie w palcach u dłoni.

  • Pierwszym symptomem jest zaczerwienienie wału paznokcia i jego obrzęk. Początkowo boli podczas dotyku, lub chodzenia, kiedy to paznokieć mocniej dotyka wału paznokciowego.
  • Następnie ból rośnie i zaczyna dochodzić do stanu zaplnego i palec boli już cały czas.
  • Palec zaczyna boleć naprawdę mocno, utrudnia to chodzenie. Pojawia sie ropa, niekiedy krwawienie.

3. Domowe sposoby walki z wrastającymi paznokciami

  • Paznokcie u dłoni obcinamy na okrągło, natomiast paznokcie u stóp obcinamy zawsze na prosto.
  • Podczas zauważenia pierwszych objawów wrastania paznokci, t.j Zaczerwienie lub ból powinniśmy od razu zareagować. Nie dopuszczajmy do sytuacji, kiedy dojdzie do stanu zaplnego i potrzebna bedzie pomoc medyczna.
  • Stopy moczymy w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych (szarego mydła). Działa ono antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Kąpiel powinna trwać min. 20 minut.
  • Po myciu dokładnie osuszamy stopy i dezynfekujemy wał paznokcia. Nie obcinamy go! (im mocniej próbujemy wyciąż paznokcia tym większe prawdopodobieństwo iż problem powróci, lub możemy sami zrobić to nieprawidłowo i pogłębić problem). Następnie między paznokieć, a wał paznokcia wkładamy tzw. tamponadę, czyli kawałeczek waty zawinięty w malutki rulonik i nasączony środkiem dyzynfekującym. Dzięki temu paznokieć nie będzie dotykać wału paznokciowego i skoryguje się jego kształt. Tamponadę należy zmienić 2 razy dziennie.

Jeżeli po 2 dniach nie widać poprawy lub wręcz stan paznokcia się pogarsza, należy udać się do PODOLOGA!

4. Jak wyglada wizyta u podolga?

Podolog to specjalista od problemów ze stopami. Warto także w początkowej fazie wrastania skonsultować się, aby podolog poinstruował nas, jak prawidłowo samemu wykonać tamponadę.

Kiedy dochodzi do zapalenia wału paznokcia podolog założy nam klamrę korygującą kierunek wzrostu paznokcia. Są one różne:

  • Klamra naklejana na płytkę paznokcia. To zabieg nie inwazyjny i bezbolesny.
  • Klamra drutowa. Zabieg nieco bolesny, lecz bardzo skuteczny.
  • Najnowsza metoda leczenia wrastania paznokcia to Kostka Arkady. Zabieg nie inwazyjny, po którym płytka paznokcia wygląda naturalnie i zdrowo.

Leczenie wrastających paznokci zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Podolog dokładnie poinformuje nas, kiedy należy stawić się na kolejną wizytę i jak dalej będzie wygladać nasze leczenie.

5. A co jeśli paznokcie wrastają dziecku?

Niestety problem ten dotyka także naszych pociech. Mój syn odziedziczył po mnie tę przykrą dolegliwość i mimo, że mam sporą wiedzę i dbam o prawidłową higienę jego stóp i paznokci, zdaża nam się, ze paznokietek wrasta. Kiedy tylko widzę zaczerwienienie od razu moczymy paznokcie w wodzie z szarym mydłem. Następnie dezynfekuję, wał paznokcia, lecz nie wykonuję tamponady! Najczęściej moczenie w mydle 2 razy dziennie pomaga, lecz, kiedy widzę, że po 2 dniach stan paluszka sie nie zmienia od razu umawiam wizytę u podologa.

Radzę zatem wszystkim rodzicom, których dzieci miewają taki problem, aby umówić sie nawet profilaktycznie do podologa i dowiedzieć sięjak sobie z tym radzić i jak pomóc dziecku domowymi sposobami. Nie róbmy nic na siłę, bo mozmy mocniej zaszkodzić niż pomóc.


 

zamarancza

w ciąży, dzieci: Oskar (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

majewskiband

Artykuł pomógł mi w walce z wrastającymi paznokciami u mojego maluszka, zawsze miałam problem jak obcinać paznokcie aby było to komfortowe i odpowiednio techniczne. Dzieki za ten artykuł teraz obcinanie paznokci to dla Nas radość i spokój. Chętnie poczytam jeszcze innych Twoich porad! Brawo

dodano: 2019-02-28 16:05:46

NataliaSt

Świetny artykuł. Dzięki za niego ! :) I praktyczne porady pozdrawiam

dodano: 2019-02-27 19:23:06

paulinaarose15

Świetny artykuł, bardzo przydatne informacje! :)

dodano: 2019-02-27 19:19:38

0202oliwcia

Super porada oby wiecej takich

dodano: 2019-02-22 07:48:48

Eresz

Artykuł super. U nas też wrastaja paznokcie pomimo, iz obcinamy prawidłowo i płuje delikatnie, aby nie podrazniały skórki wokół paznokci. Ale woda z szarym mydełkiem pomaga.

dodano: 2019-02-08 23:45:56

<<
1 | 2 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad