Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Paszport dla dziecka

dziecko na wakacjach paszport

 

 

Sezon urlopowy w pełni. Rozważacie wyjazd z maluchem za granicę? Podpowiadamy, jakie formalności należy wypełnić, aby uzyskać paszport dla dziecka.

 

 

Co prawda wakacje rozpoczęły się na dobre, nie oznacza to jednak, że jest już za późno na planowanie urlopu za granicą. Wprost przeciwnie. Jeżeli planujecie wypoczynek gdzieś nad ciepłym morzem, wrzesień, październik a nawet listopad mogą okazać się idealnymi miesiącami na wyjazd. Woda w morzu jest cudownie nagrzana po letnich upałach, które o tej porze ustępują miejsce przyjemnie ciepłej aurze. Nie wspominając o cenach wyjazdów, które po szczycie sezonu są znacznie atrakcyjniejsze. Przed wyjazdem jednak trzeba koniecznie zaopatrzyć się w niezbędne dokumenty dla dziecka.

Paszport dla dziecka

Dziecko musi mieć paszport jeżeli wyjeżdża do kraju poza UE. Podróżując po UE paszport będzie mu potrzebny jeżeli nie posiada dowodu osobistego.

Uwaga! Planując wyjazd poza UE upewnij się czy oprócz paszportu potrzebna będzie wiza i jakie są koszty i warunki otrzymania.

Gdzie składa się wniosek o paszport dla dziecka?

Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie całej Polski, w tym samym punkcie można go również odebrać.. Miejsce zameldowania nie ma tu znaczenia. Tu możesz sprawdzić gdzie jest najbardziej dogodny dla Ciebie punkt paszportowy >>>

Kto jest uprawniony do składania wniosku o paszport dla dziecka?

  • rodzice - przy składaniu wniosku oboje muszą być obecni osobiście (Jeżeli jedno z rodziców odmawia udzielenia zgody na wydanie paszportu albo uzyskanie takiej zgody jest znacznie utrudnione, należy sprawę skierować do sądu rodzinnego. Orzeczenie sądowe w tym zakresie wiążące.);
  • opiekunowie prawni – podobnie jak rodzice, również oboje muszą stawić się osobiście.

W wyjątkowych sytuacjach wystarczy obecność tylko jednego z rodziców lub opiekunów prawnych. Ma to miejsce gdy:

  • drugi z rodziców lub opiekunów prawnych wyrazi zgodę na takie złożenie wniosku. Zgoda ta musi jednak zostać wyrażona na piśmie i potwierdzona przez notariusza, konsula lub urzędnika punktu paszportowego.
  • rodzic składający wniosek posiada orzeczenie sądu rodzinnego zezwalające na wydanie paszportu dla dziecka;
  • rodzic składający wniosek ma orzeczenie sądu rodzinnego, z którego wynika, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o kwestii posiadania przez dziecko paszportu;
  • ojciec dziecka jest nieznany;
  • jeden z rodziców nie żyje.

Dziecko, które nie ukończyło 5 roku życia nie musi być obecne ani przy składaniu wniosku ani przy odbiorze paszportu.

Co będzie potrzebne przy składaniu wniosku o paszport?

  • wniosek o wydanie paszportu – koniecznie na specjalnym formularzu dostępnym w punkcie paszportowym. Nie drukuj pliku pobranego z internetu. Wniosek taki nie zostanie przyjęty. Wniosek musi zostać podpisany przez obojga rodziców w obecności urzędnika.
  • jedno kolorowe zdjęcie wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem paszportu;
  • potwierdzenie dokonania opłaty za paszport – wynosi ona 30 zł a w przypadku gdy posiadasz Kartę Dużej Rodziny – 15 zł.
  • paszport lub dowód osobisty dziecka – jeżeli już wcześniej takowy posiadało;
  • Kartę Dużej Rodziny – jeśli macie.
  • Od każdego dziecka, które ukończyło 6 lat pobierane są odciski palców. Wymóg ten wynika z przepisów rozporządzenia Rady (WE) nr 2252/2004 z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży wydawanych przez Państwa Członkowskie

Może się zdarzyć, że urzędnik poprosi Cię o przedstawienie dodatkowych dokumentów, np. odpisu skróconego aktu urodzenia lub dokumentu poświadczającego, że dziecko posiada obywatelstwo polskie.

W przypadku składania wniosku tylko przez jednego z rodziców potrzebne będzie również:

  • pisemna zgoda drugiego rodzica potwierdzona przez notariusza, konsula lub urzędnika punktu paszportowego;
  • orzeczenie sądu rodzinnego zezwalające na wydanie paszportu;
  • orzeczenie sądu rodzinnego potwierdzające, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka;
  • w przypadku gdy ojciec jest nieznany – odpis pełny aktu urodzenia;
  • w przypadku gdy drugi z rodziców zmarł – akt zgonu.

Jak długo trzeba czekać na paszport?

Paszport powinien być wydany w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Z doświadczenia jednak wiem, że czas oczekiwania może być też krótszy. Paszport córeczki odebrałam już po dwóch tygodniach. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w okresie poprzedzającym sezon urlopowy wniosków może być składanych więcej, więc i czas oczekiwania może się wydłużyć.

Jeżeli z jakiegoś powodu pilnie potrzebujesz paszportu możesz złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Termin realizacji takiego paszportu jest zazwyczaj krótszy, jednak jest on ważny tylko przez 12 miesięcy. Paszport tymczasowy wydawany jest dzieciom do ukończenia 5 roku życia.

Istnieje możliwość sprawdzenia czy paszport jest już gotowy:

  • przez Internet >>>  - potrzebny Ci będzie numer sprawy, który znajdziesz na potwierdzeniu złożenia wniosku;
  • przez telefon - numer znajdziesz tu >>>  - w tym przypadku również przygotuj numer sprawy, na który powołasz się w rozmowie z urzędnikiem.

Odbiór paszportu dziecka

Przy odbiorze paszportu wystarczy, że obecne jest tylko jedno z rodziców. Pamiętaj by zabrać ze sobą swój dowód osobisty lub paszport oraz dotychczasowy paszport dziecka jeżeli takowy miało.

Otrzymany paszport będzie ważny przez 5 lat. Paszport ważny 10 lat otrzymują dzieci, które ukończyły 13 rok życia.

Dowód osobisty dla dziecka

W przypadku, gdy planujesz podróż w granicach UE i krajów strefy Schengen, zamiast paszportu możesz dziecku wyrobić dowód osobisty. Uzyskanie takiego dowodu jest znacznie uproszczone w porównaniu z paszportem

Dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat, jest ważny 5 lat.

Dowód osobisty dla dziecka, które ma więcej niż 5 lat jest ważny 10 lat.

Gdzie złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka?

• w dowolny urzędzie gminy – wniosek o wydanie dowodu możesz pobrać stąd >>>, wydrukować i w domu wypełnić.

• przez Internet – w tym celu musisz jednak założyć profil na platformie ePUAP >>>

• poza urzędem - jeżeli z jakichś powodów (np. choroba) nie możesz wybrać się do urzędu, wniosek o dowód możesz złożyć w miejscy swojego pobytu. Zwróć się w tym celu do najbliższego urzędu i poproś o pomoc.

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka może złożyć jeden z rodziców lub opiekunów prawnych.

Co będzie potrzebne przy składaniu wniosku o dwód osobisty?

  • wniosek o wydanie dowodu osobistego – możesz otrzymać go w urzędzie lub pobrać druk z Internetu i go wydrukować >>>
  • jedno kolorowe zdjęcie dziecka;
  • dowód osobisty lub paszport rodzica.

Odbiór gotowego dowodu osobistego dziecka

Dowód osobisty odbierzesz w urzędzie, w którym złożyłaś wniosek. Przy odbiorze powinnaś mieć przy sobie swój dowód osobisty lub paszport oraz dotychczasowy dowód dziecka jeśli takowy miał. Dowód może też zostać odebrany w razie potrzeby przez pełnomocnika. W urzędzie uzyskasz niezbędne szczegóły dotyczące sposobu udzielenia pełnomocnictwa.

Pamiętaj, że dziecko, które ukończyło 5 rok życia musi być obecne przy odbiorze dowodu osobistego.

Dowód osobisty powinien zostać wydany w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. W wyjątkowych sytuacjach okres oczekiwania może się wydłużyć. Zdarza się jednak dowód jest gotowy do odbioru wcześniej. W moim przypadku po dwóch tygodniach, o czym urząd poinformował mnie smsem.

Jeżeli w Twoim urzędzie nie wysyłają powiadomień na telefon zawsze możesz sprawdzić czy dokument jest gotowy tutaj >>>

Uzyskanie paszportu a zwłaszcza dowodu dla dziecka nie jest sprawą skomplikowaną. Trzeba też przyznać, że wiele urzędów stało się przyjaznym dla petenta i na dokument nie trzeba długo czekać. Radzę jednak nie odkładać załatwiania formalności na ostatnią chwilę, by niepotrzebnymi nerwami nie psuć atmosfery urlopu.

Ewelina

Mama Julki i Filipa

Michał Ryszewski

Aplikant radcowski
- konsultacja

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

Natalia111

U nas synek mial zrobione zdjecie w wieku ok 7-8 m-cy. Siedzial u mnie na kolanach w pozycji bocznej. Mama byla wyretuszowana

dodano: 2019-09-29 11:48:36

moniawp5

Córka ma wyrobiony paszport i dowód osobisty ze wzglęgu podrózy zagranicznych . W maju 2017 byliśmy na komuni u chrześnicy męża i był potrzeby . Ciężko było jej zrobić zdjęcie bo non stop się kreciła ale wkońcu się udało

dodano: 2018-06-15 11:45:36

stalowawola11

Kochane A jak to jest z niemowlaków który nie siedzi sam i się ciągle rusza,jak zrobić takiemu dziecku zdjęcie do dowodu?

dodano: 2018-02-12 09:26:58

monikadan89

Przydatna porada wszystkie ważne informacje zawarte w jednym artykule.należności ułatwi to sprawe

dodano: 2017-10-01 19:01:53

Mama_Ola

Fajna, skondensowana wiedza :) My sami wyrabialiśmy dokumenty dla synka już trzykrotnie: raz dowód osobisty, a następnie paszport - synek ma 8 lat. Za drugim razem zdecydowaliśmy się na paszport, bo mieliśmy mało czasu do wylotu i okazało się, że w naszym mieście paszport będzie po prostu szybciej - czekaliśmy dosłownie 7 dni.
Trzeci raz, o którym wspominam jest związany z naszą przygodą we Włoszech, gdzie nas okradziono. Musieliśmy wówczas odwiedzić polską ambasadę w celu wyrobienia dokumentów tymczasowych dla całej naszej trójeczki.
Ze swojej perspektywy mogę dodać, że jeśli rodzice lubią podróżować z dziećmi (tak jak my), albo mają rodzinę za granicą, to warto wyrobić dokument dziecku "za wczasu" - nigdy nie wiadomo jaka fajna okazja podróżnicza może nam się trafić, a wówczas jesteśmy już na nią wszyscy przygotowani :)

dodano: 2017-07-22 21:37:42

<<
1 | 2 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.