Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Ostatnie miesiące spędziłaś w domu z maluchem i nie wiesz, co Cię czeka po powrocie do pracy? Lubisz swoją pracę jest dla Ciebie ważna i boisz się, że po miesiącach przerwy czekają Cię przykre zmiany? Dowiedz się, czego możesz się spodziewać wracając do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym.
Ochrona miejsca pracy młodej mamy
Dodatkowe dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem
Praca bez godzin nadliczbowych
Zwolnienie lekarskie na chore dziecko
Czas spędzony z maluchem jest wspaniały, kiedy jednak szkrab staje się bardziej samodzielny większość mam decyduje się na powrót do pracy. Zwykle aspekt finansowy, chęć rozwoju czy potrzeba zmiany decydują o tym, kiedy ten powrót nastąpi. Powrót do pracy po przerwie jest trudny bez względu na motywacje. Rozstanie z maluchem i wznowienie pracy zawodowej to duży stres. W dodatku często na zajmowanym wcześniej stanowisku ktoś już pracuje, zastępując Cię w trakcie nieobecności. Nie martw się jednak na zapas. Kodeks pracy chroni mamy wracające do pracy.
Jeśli przebywasz na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym pracodawca nie będzie mógł rozwiązać z Tobą umowy o pracę.
Kodeks pracy chroni również rodziców, wracających do pracy w trakcie trwania przysługującego im urlopu wychowawczego. Uprawnieni do korzystania z prawa do urlopu wychowawczego są zarówno ojciec jak i matka dziecka pod warunkiem, że zatrudnieni są, co najmniej 6 mc. Pracodawca nie będzie mógł wręczyć Ci wypowiedzenia, jeśli wracając na stanowisko złożysz podanie o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie obniżając go do połowy etatu. Prawo to przysługuje Ci od momentu złożenia wniosku do dnia powrotu do pracy w pełnym wymiarze godzin. Okres ten nie może być jednak dłuższy niż 12 miesięcy łącznie.
Pamiętaj jednak, że praca w mniejszym wymiarze godzin ma wpływ na zmniejszenie przyszłego zasiłku macierzyńskiego w przypadku kolejnej ciąży. Jeśli zajdziesz w ciąże, pracując na zmniejszonym etacie, podstawa wykorzystana do obliczenia zasiłku lub zwolnienia lekarskiego będzie naliczona proporcjonalnie do etatu.
Przepisy Kodeksu pracy nie obejmują jednak ochroną i dają pracodawcy prawo do złożenia wypowiedzenia w przypadku ogłoszenia upadłości, likwidacji pracodawcy lub w sytuacji, gdy istnieje uzasadnienie do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, na przykład ciężkiego naruszenia przez pracownika jego podstawowych obowiązków.
Nie obawiaj się o swoją posadę. Pracodawca ma obowiązek przyjąć Cię do pracy na stanowisko, które zajmowałaś zanim zostałaś mamą. Jeśli jest to niemożliwe musi zaproponować Ci stanowisko równorzędne. Nowe stanowisko musi być zgodne z Twoimi kwalifikacjami zawodowymi.
Zmiana stanowiska nie ma wpływu na obniżenie Twojego wynagrodzenia. Może ono jednak wzrosnąć, jeśli podczas Twojego urlopu doszło do zmiany wysokości płac na równorzędnych stanowiskach. Pracodawca powinien podnieść Ci pensję. Należy Ci się ona, ponieważ dostałabyś ja będąc w pracy. Podwyżka przysługuje Ci, mimo tego, że w trakcie zmian płacowych byłaś na urlopie rodzicielskim, macierzyńskim czy w trakcie zwolnienia lekarskiego związanego z ciążą. W dniu powrotu do pracy, pracodawca powinien uwzględnić zmianę wynagrodzenia, zgodnie z sytuacją płacową w Twojej grupie zawodowej. Również wtedy, jeśli od razu korzystasz z urlopu wypoczynkowego.
Zmiana wynagrodzenia nie ma wpływu na wysokość zasiłku macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Nie wpływa na zmianę podstawy, od jakiej wylicza się ich wysokość, nie dostaniesz też wyrównania.
Choć pracodawca nie powinien obniżyć pensji, może Cię objąć zmiana stawki w przypadku zmniejszenia wynagrodzenia pracownikom na równorzędnych stanowiskach. Pracodawca będzie musiał wręczyć Ci wówczas wypowiedzenie zmieniające. Dotyczy to rodziców wracających do pracy po urlopie macierzyńskim, ojcowskim i rodzicielskim.
Jeśli wracasz do pracy po dłuższym czasie i korzystałaś z urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek przywrócić Cię do pracy na dotychczasowe stanowisko lub równorzędne za wynagrodzeniem nie niższym niż to, jakie otrzymywałaś w dniu podjęcia pracy na tym stanowisku zanim skorzystałaś z urlopu.
Przysługują Ci, jeśli wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym. Będziesz musiała się jednak o nie upomnieć składając u pracodawcy wniosek na przyznanie przerw na karmienie piersią. Pracodawca może poprosić Cię o przedstawienie stosownego zaświadczenia. Przepisy nie mówią jednak o konieczności przedłożenia zaświadczenia od lekarza. Przysługują Ci dwie dodatkowe 30 minutowe przerwy wliczane do czasu pracy lub dwie 45 minutowe, jeśli karmisz piersią więcej niż jedno dziecko. Możesz je wykorzystać w dowolnym nienarzuconym prze pracodawcę czasie lub łącznie skracając w ten sposób czas pracy o godzinę.
Przerwy na karmienie przysługują mamom pracującym powyżej 4 godzin dziennie. Do 6 godzin przysługuje 1 przerwa w przypadku 8 godzinnego czasu pracy dwie. Przerwy przysługują niezależnie od wieku karmionego piersią dziecka, tj. dopóki mama nadal karmi.
Rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem, które nie ukończyło 14 roku życia ma prawo do zwolnienia z pracy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin z tytułu opieki nad nim. W czasie zwolnienia zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ilość dni zwolnienia jest stała i nie zwiększa się ze względu na ilość posiadanych dzieci. Dni wolne możesz wykorzystać Ty lub tata malucha. Możecie się też nimi podzielić tak, aby każdemu z Was przysługiwał jeden. Jeśli nie wykorzystacie ich w danym roku kalendarzowym przepadną. Nie przechodzą, bowiem na rok następny.
Nie będziesz musiała tego robić do czasu, aż Twój szkrab nie skończy 4 lat. Pracodawca może poprosić, o pracę w godzinach nadliczbowych, a jeśli się zgodzisz za dodatkową pracę przysługuje Ci dodatek.
Chory maluch może zostać pod Twoją opieką w domu. Ubezpieczonemu pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy. Jeśli maluch zachoruje jesteś uprawniona do wzięcia zwolnienia lekarskiego w wysokości 80 % wynagrodzenia, w wymiarze 60 dni w roku kalendarzowym na dziecko do 14 roku życia i 14 dni na dziecko powyżej 14 roku życia.
Zwolnienie możesz wziąć nie tylko na chore dziecko. Zasiłek możesz wykorzystać w trakcie opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 jeśli:
Mama Maksymiliana
Aplikant radcowski
- konsultacja
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
Natalia111
przy pierwszym dziecku nie skorzystałam z przeryw/skrócenia wymiaru czasu z uwagi na karmienie ale tym razem zamierzam skorzystać z tego prawa
dodano: 2019-09-28 15:52:28
RoxyBas
Bardzo przydatny artykuł. Na pewno jeśli będę karmić piersią skorzystam z możliwości przerw.
dodano: 2019-08-18 16:11:14