Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Moc dotyku

Czy niemowlę można rozpieścić?

rozpieszczanie niemowlakaWiele razy słyszałaś: „Nie biegnij do dziecka za każdym razem, kiedy płacze. Rozpieścisz je i będzie cały czas płakać! Niech się hartuje.” A Ty miałaś ochotę szybko pobiec do swojego malucha, kiedy płakał i go utulić. Intuicja świetnie Ci podpowiadała. Nie obawiaj się, że w ten sposób „rozpieścisz” dziecko. Dzięki temu dajesz mu poczucie bezpieczeństwa. Twoje dziecko rozwija się i staje coraz bardziej samodzielne, ale to wszystko może się dziać w momencie, kiedy czuje Twoją bliskość. Dzięki temu stworzycie z dzieckiem silną więź emocjonalną i nauczysz je obdarzania zaufaniem bliskich mu ludzi. Nie dawkuj maluchowi bliskości jak lekarstwa. Daj mu jej tyle, ile potrzebuje.


Budowanie więzi z dzieckiem

Początki relacji mama - dziecko

Czyli od kiedy? Nie zdziw się, ale możesz zacząć budować bliskość z maluchem poprzez „dotyk” już podczas ciąży. Gdy głaszczesz brzuch, dziecko wyczuwa Twój dotyk i potrafi odróżnić go od dotyku innych osób. Dodatkowo możesz oczywiście mówić lub śpiewać, jednak samo głaskanie brzucha jest już rodzajem „komunikacji”. Twoje dziecko jest w stanie odpowiedzieć Ci na to np. kopnięciem lub zmianą pozycji.

Tuż po porodzie bliskość fizyczna również odgrywa dużą rolę w relacji mama-dziecko. Jeśli Twoje maleństwo przyszło na świat bez komplikacji i nie jest pod specjalną opieką lekarską, delektuj się pierwszą chwilą ze swoim maleństwem. Leżąc na Twoim brzuchu, blisko serca maluch może się uspokoić. Również dla Ciebie będzie to relaksujący moment po porodzie.
Także później, kiedy maluch jest już w domu i ma ograniczony zasięg widzenia, tulenie czy inny rodzaj dotyku ułatwia mu poznawanie Ciebie i innych bliskich.


Budowanie więzi podczas karmienia

Karmienie to czas bardzo intymny, który przeżywasz z dzieckiem. Gdy karmisz naturalnie, i gdy karmisz butelką, trzymasz malucha w objęciach. Podczas tej czynności patrz dziecku w oczy, mów do niego. Kiedy niemowlę się naje, przedłuż tę chwilę, przytul malucha. Spędź czas z dzieckiem, tak jak lubisz. Dotyk Twojej skóry, jej ciepło to coś, czego Twoje dziecko bardzo potrzebuje, a nie umie Ci jeszcze o tym powiedzieć.


Budowanie relacji przez dotyk - przytulaj, całuj, kołysz…

To jedne z najpiękniejszych chwil, które możesz dać swojemu dziecku. Nosząc dziecko na rękach możesz pokazać mu najpierw jego najbliższe otoczenie, potem będzie czas na dalsze podróże. Nie szczędź mu pieszczot podczas zabawy. Możesz nie tylko głaskać czy całować maluszka, ale również gilgotać lub robić masażyki. Jest tak wiele możliwości okazywania uczuć. Pamiętaj, Twój dotyk sprawia dziecku przyjemność. Wieczorem bujanie podczas kołysanki może stać się waszym rytuałem przed spaniem. Kiedyś usłyszałam ciekawostkę dotyczącą kołysania. Podobno większość mam kołysze niemowlę około 70 razy na minutę. Robią to instynktownie. To tyle samo co ilość uderzeń serca na minutę. To, co maluszki znały już w brzuchu mamy (rytm bicia serca), teraz możesz wykorzystać do uspokojenia i dania poczucia bezpieczeństwa. Przytulaj malucha tak, by czuło bicie Twojego serca. To lepsze niż niejedna piosenka. Ostatnio modne chusty do noszenia dzieci sprzyjają budowaniu bliskości. Podczas spaceru taką chustę możesz wykorzystać zarówno Ty, jak i Tata.


Angażowanie taty w budowanie relacji z maleństwem

Wielu ojcom wydaje się, że nie mają szans stworzyć tak bliskiej więzi z dzieckiem w wieku niemowlęcym, jak mamy. To prawda, że matka nosi w brzuchu przez 9 miesięcy maleństwo, to ona je karmi i spędza na początku więcej czasu. Dlatego zaangażuj swojego partnera tak, by nie czuł się odsunięty. Pokaż mu, że on też może mieć bliską relację z dzieckiem od narodzin. Po raz kolejny możecie docenić moc dotyku w budowaniu bliskości, tym razem ojciec-dziecko. Tak jak pisałam wcześniej, dziecko już w brzuchu potrafi odróżnić dotyk najbliższych od innych. Zachęcaj partnera do głaskania Twojego brzucha. Dzięki takim masażom niemowlę, będzie pamiętać ten dotyk i będzie się uspokajać w objęciach ojca. Po porodzie zadbaj o to, by tata również, tak jak Ty, miał chwilę na przytulenie dziecka.


Budowanie więzi z noworodkiem - rady, porady i zasady

Pamiętaj, że moje rady możesz zastosować biorąc pod uwagę indywidualne preferencje Twojego dziecka. Nie ma uniwersalnych zasad, które zawsze się sprawdzają. Poznaj mowę ciała Twojego malucha, zobacz jaki rodzaj dotyku sprawia mu przyjemność, a czego nie lubi. Jeśli oczekujesz na drugie dziecko, nie zdziw się, jeżeli sposoby, które sprawdzały się przy pierwszym dziecku, teraz nie będą skutkować. Każde dziecko jest inne, a zadaniem rodziców jest je poznać, co stanowi niezwykle ciekawe i przyjemne doświadczenie.
 

Maria

Karolina Taranko

Psychopedagog kreatywności
- konsultacja

To Ci się przyda

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

barbarka283

jak moja starsza corka byla mala podczas zasypiania glaskalam ja po policzku i musialo t jej bardzo utkwic w glowce poniewaz teraz przychodzi i mowi poglaskaj mnie po policzku tak jak bylam mala , dotyk jednak dardzo duzy ma wplyw

dodano: 2019-09-28 00:58:59

askap7

nienawidzę jak ktoś krytykuje że za dużo noszę dziecko i będzie rozpieszczone

dodano: 2017-03-30 14:48:32

Silver812

Dziecko czuje się bezpieczniej, jeśli nawiąże się silną więź bliskości.

dodano: 2017-03-29 10:07:45

gabilabi

Uwielbiamy tulaski :)

dodano: 2017-03-29 03:32:50

izapodg

Każde dzieciątko jest przez matki kochane i przytulane :)

dodano: 2017-03-09 18:43:41

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.