Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Lalka dla chłopca?

chłopiec z zabawkąWchodząc do sklepu z artykułami dziecięcymi, na pierwszy rzut oka widać, która część jest dla dziewczynek, a która dla chłopców. Już od narodzin możemy uwypuklić cechy płci naszego dziecka, wybierając ubranka, zabawki, a nawet wózek w odpowiednim dla niego kolorze.

W świadomości społecznej został utarty stały, powszechnie akceptowany schemat, gdzie lalkami bawią się dziewczynki, a chłopcy samochodami. Gdy maluchy postępują inaczej, zaczynamy się niepokoić. Czy słusznie? Czy powinnaś wpadać w panikę, gdy Twój mały synek zechce pobawić się lalą siostrzyczki, a córeczka pojeździć koparką brata?

Skąd się biorą obawy?

Pomimo rosnącej świadomości, nadal większość ludzi uważa, że dziewczynki powinny być opiekuńcze i delikatne, a chłopcy twardzi, zaradni i męscy. Każde odstępstwo od tej normy kojarzy się praktycznie od razu z zaburzeniami rozwojowymi. Zgodnie z utartym schematem dziewczynka, która chętnie będzie się bawić „męskimi” zabawkami, jak samochodzik czy pistolet, zostanie nazwana silną kobietą, która z pewnością poradzi sobie w życiu. Mały chłopiec, który z radością będzie przebierał i woził lalę w wózku, idąc tym tokiem myślenia, jest słaby, zniewieściały i w przyszłości może zostać homoseksualistą.

Co daje zabawa lalką?

Rozwija emocje i uczucia

Argumentem, który najbardziej przemawia do zachęcania chłopca do zabaw y lalkami, jest pozytywny ich wpływ na rozwój sfer: emocjonalnej i społecznej. Karmiąc bobaska, tuląc go do snu i dbając o jego potrzeby, dziecko uczy się opiekuńczości, przywiązania i wrażliwości na potrzeby innych. Taka nauka wyrażania uczuć z pewnością pomoże mu w przyszłości w kontaktach międzyludzkich.

Pomaga pokonać strachy

Odgrywając wspólnie z lalką niekomfortowe dla dziecka scenki, możemy pomóc smykowi przełamać blokadę i pokonać uprzedzenia oraz lęki. Przedstawiając w formie zabawy wizytę u fryzjera, lekarza czy mycie włosów, maluch zrozumie, że nie ma się czego bać.

Pomaga poznać nowe role w rodzinie

Zabawę taką można wykorzystać, gdy w rodzinie ma pojawić się nowy członek rodziny. Dziecko, opiekując się swoją lalką, nauczy się ostrożności w kontakcie z młodszym rodzeństwem. Będziesz mogła mu pokazać, jak należy postępować z niemowlakiem i jak wygląda opieka nad takim maleństwem.
Może mając swojego bobaska, dziecku łatwiej będzie pokonać zazdrość wobec nowego członka rodziny, na którym z pewnością na początku będzie mocno skupiona uwaga rodziców.

Rozwija mowę i język

Dzięki lalkom smyk rozwija mowę. Głównie dlatego, że taka forma zabawy wymaga od malucha narracji. Dziecko musi się bezpośrednio zwracać do swojej zabawki. Będzie wydawać jej polecenia, tłumaczyć, co będą robić, a także oceniać i nazywać sytuacje, w których znajdzie się lalka.

To doskonały sposób na rozbudowanie słownika i naukę formułowania pełnych zdań. Maluch, wykonując różne czynności, wciąż będzie poznawał nowe znaczenia z otaczającego go świata jak: części ciała, nazwy sprzętów domowych, czasowniki związane z opieką nad lalką czy przymiotniki np. określające uczucia – grzeczna, śpiąca, głodna.

Rozwija umiejętności

Zabawa lalką usprawnia naukę umiejętności związanych z drobną motoryką, a także dbaniem o siebie. Maluch uczy się cierpliwości, np. zdejmując i zakładając ubranko bobasowi. Zaznajamia się dzięki temu z techniką zapinania i rozpinania guzików oraz zamków, a także poznaje prawą i lewą stronę.

Podczas zabawy maluch zaczyna rozumieć również znaczenie czynności samoobsługowych oraz pielęgnacyjnych. Gdy bobasek się rozchoruje, trzeba z nim iść do doktora, jak zrobi siusiu, trzeba go przewinąć, a przed snem wykąpać i przebrać w piżamkę. Taka zabawa może go zmotywować do nauki samodzielności. Maluch będzie sam zakładać poszczególne części garderoby lub chętniej zacznie naukę korzystania z nocnika, z czym wcześniej miał kłopot.

Jak sobie radzić z uprzedzeniem?

Musisz liczyć się z tym, że kupując lalkę synkowi, niektóre osoby z Twojego otoczenia mogą negatywnie na to zareagować. Bardzo ważne jest, abyś w trakcie konfrontacji była pewna swojej decyzji i stała murem za swoim dzieckiem. Nie pozwól, aby poczuł zażenowanie bądź wstyd, ponieważ maluch ma prawo bawić się zarówno samochodami, jak i lalkami.

Masz prawo wychowywać swojego smyka według własnych zasad i nie będziesz tłamsić zwykłej ciekawości dziecięcej „dziewczyńskimi” zabawkami, mimo iż niektórym wydaje się to niepokojące lub dziwne.

Pamiętaj! Bawiący się lalką chłopiec nie zostanie transseksualistą bądź homoseksualistą. Jest to bardziej skomplikowane i zależy od wrodzonych cech. Izolacja od zabawek niezgodnych z płcią nie ma tu znaczenia.

Jaka lalka dla chłopca?

Dobrze jak dziecko samo wybierze sobie lalkę, którą chciałoby się bawić. Możecie wspólnie poszukać tej jedynej, wymarzonej. Ciekawym rozwiązaniem jest samodzielne uszycie lalki. W internecie można znaleźć gotowe już wzory, ale równie dobrze można samemu wymyśleć jej kształt, aby była niepowtarzalna.
Pozwól smykowi wybrać kolor włóczki, z której będą zrobione włosy, materiał na ubranka i kolor guzików na oczka. W ten sposób maluch będzie wiedział, że jego lalka jest naprawdę wyjątkowa, ponieważ została stworzona przez niego.
 

Mamy Canpolu

Radzą, wspierają, pomagają

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

barbarka283

wedle mnie to stereotyp ze dziewczynki pownny bawic sie lalkami a chlopcy samochodami moja corka uwielia chodzic patrzec jak maz naprawia samochod i az ja ciagnie do tego kto wie moze rosnie maly nam mechanik ;)) hehe

dodano: 2019-09-27 23:59:50

Silver812

Ja za dziecka lubiłam samochody bo starszy brat miał super kolekcje resoraków.

dodano: 2017-03-31 23:53:37

askap7

mój ma tylko misie i zwierzątka

dodano: 2017-03-30 09:21:43

gabilabi

A dlaczego nie mój synuś bawi się że starszą siostra lalkami.

dodano: 2017-03-28 21:13:04

Silver812

Myślę, że nie ma co szaleć i pozwolić dziecku być dzieckiem...

dodano: 2017-03-28 19:36:59

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.