Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Wracasz do pracy i zamierzasz kontynuować karmienie piersią? Kodeks pracy Ci to ułatwi. Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują.
Światowa Organizacja Zdrowia zachęca mamy do karmienia piersią przez okres pierwszych dwóch lat życia dziecka. Jednak wiele kobiet rezygnuje z karmienia naturalnego wcześniej, z chwilą powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim.
Pogodzenie karmienia piersią i nieobecności w domu jest trudne, ale nie niemożliwe. Kodeks pracy wymaga od pracodawców respektowania zasad umożliwiających mamom kontynuację karmienia piersią.
Jeśli chcesz kontynuować karmienie piersią i dziennie pracujesz 4 godziny lub więcej, przysługują Ci przerwy na karmienie. Warunkiem jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Osobom zatrudnionym na umowie o dzieło lub umowie zlecenie nie przysługuje prawo do otrzymania przerw na karmienie.
Kodeks wymaga od pracodawcy przyjęcia wniosku, ale jeśli pracodawca ma wątpliwości, może poprosić Cię o przyniesienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego karmienie piersią. Żądanie zaświadczenia nie stanowi wymogu regulowanego przepisami prawnymi, natomiast zdaniem większości przedstawicieli doktryny prawniczej jest dopuszczalne. Otrzymawszy zaświadczenie pracodawca nie może odmówić przyznania przerw na karmienie.
Jeśli pracujesz mniej niż 4 godziny, niestety nie przysługują Ci przerwy na karmienie. Jeśli pracujesz 4-6 godzin, możesz skorzystać z jednej przerwy na karmienie. Jeśli pracujesz 6 godzin i więcej, przysługują Ci dwie przerwy na karmienie. W przypadku decyzji o obniżeniu pełnego wymiaru do 4 - 6 godzin dziennie ilość przerw również ulega zmniejszeniu (z dwóch do jednej).
Jeżeli karmisz jedno dziecko, otrzymujesz prawo do przerw 30 minutowych. W sytuacji, gdy karmisz piersią więcej dzieci, przysługują Ci przerwy 45 minutowe.
W składanym wniosku określ czy wolisz łączyć przerwy w ciągu dnia czy wykorzystać je oddzielnie. Możesz poprosić o harmonogram przerw umożliwiający późniejsze przychodzenie lub wcześniejsze wychodzenie z pracy. Większość pracodawców się na to godzi, o ile nie koliduje to z pracą innych pracowników w firmie.
Podobnie jak płatny urlop przerwy na karmienie wliczane są do czasu pracy, za który otrzymujesz wynagrodzenie.
Kodeks nie wyznacza górnej granicy wieku dziecka, do której możesz korzystać z przerw na karmienie piersią. Nawet, jeśli karmisz dziecko do 3 roku życia, przez cały ten okres przysługuje Ci wspomniany przywilej.
Radzą, wspierają, pomagają
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
barbarka283
kobieta karmiaca ma zmniejszone godziny pracy czesto zdarza sie ze przerwa jest za krotka ze wzgledu na dojazdy
dodano: 2019-09-29 20:37:22
moniawp5
U mnie pracodawca nie robił problemów i wychodziłam wcześniej . Zobaczymy jak będzie teraz jak będę wracac do pracy ale mam nadzieje że nie będzie problemu
dodano: 2018-06-15 12:37:22
Kamaa
dobrze wiedzieć! Za 1,5 mc wracam do pracy i z chęcią skorzystam z takiego przywileju! :)
dodano: 2017-12-18 10:54:14
Anna34
ja łączyłam właśnie przerwy w jedną i zazwyczaj przyjeżdżałam po prostu później do pracy o godzinkę, żeby pokarmić maluszka
dodano: 2017-11-25 23:41:49
marta1519
czasem ciężko jest skorzystać z prawa do przerwy. nie oszukujmy sie większość z nas do pracy dojeżdża a wiec taka przerwa nie ma racji bytu jak np u mnie 20 min jazdy w 1 stronę . Na szczęście jest możliwość skorzystania z 7-mio godzinnego czasu pracy, myśle ze przy tym czasie piersi nikomu jeszcze nie eksplodowaly
dodano: 2017-07-05 12:55:37