Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

8 zasad diety karmiącej mamy

matka karmi piersią dziecko dieta podczas laktacji

 

 

Dieta karmiącej mamy musi być bogata w niezbędne składniki odżywcze, aby pokarm dla dziecka był zdrowy i pełnowartościowy. Sprawdź, co należy jeść a czego unikać podczas laktacji.

 

 

Nie pij alkoholu

Alkohol jest szkodliwy w każdej ilości dla niemowląt i noworodków, dlatego w czasie karmienia piersią powinnaś bezwzględnie wykluczyć wszelkie napoje procentowe. Organizm dziecka nie potrafi tak łatwo przetrawić alkoholu, ponieważ jego wątroba pracuje znacznie wolniej niż u dorosłego. Dodatkowo dziecko po pokarmie z procentami może być pobudzone, niespokojne i może mieć problemy ze snem.

To przesąd, że piwo bezalkoholowe lub z niską zawartością alkoholu pobudza laktację. Alkohol przenika do pokarmu bardzo szybko, bo zaledwie w 30-60 minut i zamiast pobudzać produkcję mleka znacznie ja obniża.

Nie rezygnuj z nabiału

Podczas karmienia piersią nie rezygnuj z nabiału, ale zamiast mleka polecam pić zsiadłe mleko, jogurty i kefiry, ponieważ są łatwiej strawne i rzadziej wywołują alergie.

Jeśli u Twojego dziecka pojawi się wysypka lub biegunki, po tym jak zjesz produkty mleczne, być może będzie konieczna eliminacja ich z diety. Jednak przed odstawieniem nabiału koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub alergologiem, ponieważ problemy z brzuszkiem oraz wysypka mogą mieć inne przyczyny.

Ogranicz słodycze

Warto ograniczyć w czasie laktacji jedzenie słodyczy. Bezpośrednio nie są zagrożeniem dla dziecka, mogą jednak wpędzić młodą mamę w nadwagę, szczególnie gdy będą spożywane w nadmiarze.

Jeśli dopadnie Cię głód pomiędzy posiłkami, zamiast ciastek czy słodkich batoników, sięgnij po zdrową przekąskę np. świeże lub suszone owoce albo jogurt naturalny z dodatkiem musli.

Unikaj sztucznych barwników i konserwantów

Gdy karmisz dziecko piersią zwracaj uwagę na to co Ty jesz, ponieważ do wielu produktów dodawane są konserwanty i sztuczne barwniki. Znajdziesz je w gotowych sałatkach, galaretkach i kisielach, a także w wielu wędlinach, szczególnie tej gorszej jakości oraz słodkich, kolorowych napojach. Substancje te mogą przenikać do pokarmu, a u Ciebie wywoływać objawy nietolerancji w postaci wysypki, bólów brzucha oraz biegunek.

Nie odchudzaj się podczas laktacji

Absolutnie nie zaczynaj odchudzania od razu po porodzie. Gwałtowana utrata wagi może spowodować zanik laktacji. Najlepiej i najzdrowiej odchudzać się stopniowo, dopiero po zakończeniu karmienia piersią.

Pij dużo wody

Z uwagi na to, że do produkcji mleka potrzeba dużo płynów, gdy karmisz piersią, powinnaś w ciągu doby pić 2- 3 litrów płynów. Najlepsza oczywiście jest niegazowana woda mineralna, ale świetnie sprawdzą się również lekkie owocowe herbaty oraz świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne.

Nie stosuj „na wszelki wypadek” diet eliminacyjnych

Podczas laktacji nie ma potrzeby stosowania diety eliminacyjnej na tzw. „wszelki wypadek”, szczególnie gdy sama nie jesteś alergiczką i w Twojej rodzinie nie masz osób z alergią. Możesz jedynie zrezygnować z czekolady i orzeszków ziemnych, ponieważ są to silne alergeny. Usuwając je z diety Tobie ani Twojemu maluszkowi niczego cennego nie zabraknie.

Jedz mniej ale częściej

Twoja dieta podczas laktacji powinna być bogata w składniki odżywcze i różnorodna. Nie powinno w niej zabraknąć nabiału, ryb, warzyw i owoców. Staraj się jeść posiłki regularnie, mniej więcej co 3-4 godziny. 



 

Ewelina

Mama Julki i Filipa

dr Barbara Leszczyńska

Lekarz pediatra
- konsultacja

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

barbarka283

jesc z glowa ale bez smieciowego jedzenia i jak najwiecej pic wody czy sokow

dodano: 2019-09-29 20:32:10

moniawp5

Nie ma czegoś takiego jak dieta karmiącej trzeba jeść zdrowo i z rozsądkiem , pić dużo wody . Stosowanie diety eliminacyjnej powinno odbywać się pod kontrolą lekarza na własną rękę nie powinno się tego robić .

dodano: 2018-06-15 12:31:38

Kamaa

Stosowanie diety eliminacyjnej na własną rękę nie jest rzeczywiście dobrym rozwiązaniem. Jak syn skończył dwa tygodnie pojawiły mu się na buzi krostki. Życzliwi ludzi naokoło sugerowali, że to dlatego bo "wszystko" jem. Uwierzyłam i odstawiłam bardzo wiele produktów. Będąc na przysłowiowym chlebie i wodzie, bez sił, dostałam burę od pediatry. Krosty zniknęły jak zaczęłam przemywać dziecku buzię wodą micelarną dla noworodków.
Zgadzam się ze wszystkimi punktami w tym artykule!

dodano: 2017-12-17 20:41:10

anielar

Racja picie wody i odpowiednia dieta to najważniejsze. No ale czasami bywa że trzeba jeszcze wspomóc laktacje to dobre są specjalne preparaty z apteki np. ja stosowałam prolaktan prenalen ale są też inne ważne aby od razu sie nie poddawać tylko robić wszystko aby jednak chociaż trochę karmić tą piersią.

dodano: 2017-11-29 12:27:31

Anna34

zawsze podkreślam że ważne jest nawadnianie organizmu :) w każdej dziedzinie :) czy to mama karmiąca czy w ciąży czy też nie - picie wody jest bardzo ważne :)

dodano: 2017-11-25 23:27:58



Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad