Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Rodzaje smoczków

Często rodzice obawiają się stosowania smoczka, ale w wielu wypadkach nie ma wyjścia. Smoczek to nic złego jak się go odpowiednio dobierze i w odpowiednim czasie odstawi. W końcu nic tak nie uspokaja naszych milusińskich jak ten niewielki, ale często niezastąpiony gadżet. 

 

Smoczki możemy podzielić na kilka kategorii. Ze względu na:
1. rozmiar
2. materiał
3. kształt
4. tarczę

1. Rozmiar
Smoczki dzielimy tutaj ze względu na wiek dziecka. Jest to bardzo istotne, gdyż prawidłowo dobrany zapewnia odpowiedni rozwój mięśni, szczęk, podniebienia i języka.

Najczęstszy podział:

-0-3 - od urodzenia do 3 miesiąca życia
-3-6 - od 3 do 6 miesiąca życia
-6-18 - od 6 do 18 miesiąca życia
-18-36 - od 18 do 36 miesiąca życia


Inny podział to smoczki oznaczone literami:
- A (do 6 m.ż.)
-B (do 18 m.ż.)
-C (powyżej 18 m.ż.)

bądź cyframi:
-0 (dla noworodków)
-1 (0-6 m.ż.)
-2(6-18 m.ż.)
-3 (18-36 m.ż.).

Występują też specjalne smoczki dla wcześniaków ( są mniejsze, niż smoczki dla dzieci urodzonych o czasie. Mniejsza i lżejsza jest tarczka, a także część, która znajduje się w buzi).

2. Materiał


- smoczki kauczukowe (lateksowe)
Smoczki wykonane z tego materiału wykazują dużą plastyczność i miekkość. Jest materiałem nietrwałym, łatwo ulega odkształceniom. Charakterystyczna żółta barwa. Trzeba go uważnie obserwować i gdy zauważymy pierwsze odkształcenia, natychmiast należy wymienić, aby zapobiec nieprawidłowemu rozmojowi aparatu zgryzu. Łatwo absorbuje zapachy. Podczas wyparzania zmienia strukturę powierzchni. Starsze dzieci posiadające ząbki łatwo go mogą uszkodzić. Dodatkowo często zdarza się uczulenie na lateks.

- smoczki silikonowe
Końcówka silikonowa jest najtrwalsza. Smoczek jest twardszy niż wykonany wykonany z lateksu, więc dziecko musi włożyć więcej wysiłku w ssanie. Jest bezbarwny. Nie chłonie zapachów. Nie ulega odkształcaniu i deformacji, co zapobiega negatywnemu wpływowi na kształtowanie się żuchwy i podniebienia. Wystraczy na dłużej. Nie grozi nam ryzyko odgryzienia kawałka smoczka i zakrztuszenia się nim przez dziecko.


3. Kształt


- smoczek anatomiczny
Gumka spłaszczona od dołu, wypukły od góry. Jest polecany zwłaszcza dla najmłodszych niemowlaków, które są karmione piersią, by ssąc takiego smoczka nie odzwyczaiły się od prawidłowego chwytania i ssania maminej piersi. Należy je wkładać do buzi dziecka określoną stroną (mają "górę" i "dół" i nie jest obojętne, którą stroną włożymy).


-smoczek okrągły
Końcówka ma kształt wisienki. Jest najbardziej stabilny, więc świetnie nadaje się dla tych dzieci, które nie do końca radzą sobie z koordynacją ruchów żuchwy.


-smoczek symetryczny
Płaska gumka od góry i dołu. Nie ma znaczenia strona, którą wkładamy do buzi dziecka.

4. Tarcza


- tarczki tradycyjne - z wycięciem na nosek i otworami wentylacyjnymi;
Zakończone kółeczkiem do wygodnego chwytania albo plastikową wypustką.


-smoczki nocne - z fluorescencyjnymi wzorami na tarczy, pomagającymi je odnaleźć w nocy.


- połączone z gumką, czyli np. smoczki w całości odlane z silikonu lub kauczuku.


Nie ma jednego idealnego smoczka. Trzeba odnaleźć swój metodą prób i błędów.
Smoczki nie są złem, pod warunkiem, że będziemy wiedzieli kiedy je odstawić, a zaleca się już stopniowo to robić już od 4 miesiąca życia, aby zapobiec niewłaściwym nawykom i wadom zgryzu.
 

rena_cz

w ciąży

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

dominika12313

Bardzo prosto, przejrzyście i fajnie napisany artykuł :) Ja córeczkę już od 6 miesiąca staram się odzwyczajać od smoczka i mam nadzieję, że niedługo uda nam się to już na stałe :) Jesteśmy na dobrej drodze :)

dodano: 2019-05-28 19:54:26

qazz

Synek używa smoczków dynamicznych. Staram się mu go teraz podawać tylko do spania i w kryzysowych sytuacjach.

dodano: 2019-05-23 18:43:53

rena_cz

Smoczki dynamiczne to smoczki silikonowe, tylko silikon jest taki specjalny (posiada niejednorodną warstwę). Smoczek ten naśladuje naturalny rytm ssania dziecka i nie zaburza tego odruchu. Nazwa odnosi się do tego, że kurczy się i obkurcza, czyli wykazuje pewien rodzaj dynamiki.
Natomiast smoczki uspokajające, to chyba wiadomo. Jak nazwa wskazuje mają za cel uspokoić maleństwo. Każdy z opisanych wyżej może nim być i głównie jest.

dodano: 2019-05-21 17:47:45

mamma_pchela

Są jeszcze smoczki uspakajające i dynamiczne. Ale nie wiem z jakiego powodu są tak dzielone

dodano: 2019-05-19 10:21:46



Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad