Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Przygotowanie ciała do porodu

Kiedy myślimy o przygotowaniach do porodu pierwsze, co przychodzi nam do głowy to wyprawka dla malucha oraz spakowana torba do szpitala. Warto jest również zadbać o przygotowanie naszego ciała na to ważne wydarzenie, dzięki temu może ono być dla nas mniej wyczerpujące, łatwiej będzie nam również wrócić do dobrej formy już po. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do porodu.

Ćwiczenia fizyczne

Wielogodzinny poród to wysiłek porównywalny nawet z półmaratonem. Nie ma się zatem co dziwić, ze skoro przed ciąża w ogóle nie skupiałaś nie na ćwiczeniach w trakcie porodu możesz opaść z sil. Jeśli ciąża nie jest zagrożona i lekarz nie widzi przeciwwskazań warto kilka godzin w tygodniu poświęcić na delikatne ćwiczenia fizyczne. Wiele klubów fitness ma w swojej ofercie zajęcia dla kobiet ciężarnych, internet obfituje w nagrania z treningami. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na takie zajęcia warto chociażby codziennie spacerować. Pamiętajmy, aby każda aktywność fizyczna omawiać z lekarzem prowadzącym ciąże.

Rozciąganie

Pozycja porodowa nie należy do najwygodniejszych. Na pewno łatwiej będzie ja przyjąć, jeśli nasze ciało będzie rozciągnięte. Pomocna będzie tu joga dla kobiet w ciąży i podobne ćwiczenia rozciągające. Pamiętajmy jednak, ze zanim przystąpimy do ćwiczeń trzeba porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym ciążę.

Ćwiczenia oddychania

Aby łatwiej było poradzić sobie w trakcie skurczów, przeć lub nie przeć, gdy nie powinnyśmy tego robić trzeba przed porodem ćwiczyć oddychanie. Chodzi o oddychanie torem brzusznym, przepona. Należy usiąść w wygodnej pozycji, ułożyć ręce na brzuchu i starać się oddychać tak, aby podczas wdechu nosem brzuch lekko się unosił, a podczas wydechu ustami opadał. Oddechy takie powinny być powolne i głębokie. Drugim rodzajem oddechu, który może nam ułatwić poród jest szybkie, płytkie oddychanie w trakcie trwania skurczu. Wdech nosem, wydech ustami w szybkim tempie. Takie oddechy można ćwiczyć przez cala ciążę.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Mięsnie Kegla, inaczej mięśnie dna miednicy to mięśnie otaczające pochwę, cewkę moczową i odbytnicę. Ich zadaniem jest min. podtrzymywanie narządów wewnętrznych. Wyćwiczone mogą ułatwić poród, przyspieszyć dochodzenie do formy, zapobiec nietrzymaniu moczu oraz zwiększyć satysfakcje ze współżycia. Mięsnie Kegla łatwo jest zlokalizować wstrzymując strumień moczu – nie powinniśmy jednak tego powtarzać, aby nie zaburzać tego procesu. Gdy zlokalizujemy te mięśnie można ćwiczyć je siedząc w wygodnej pozycji poprzez zaciskanie i rozluźnianie w kilku seriach np. 3 razy po 10 powtórzeń.

Masaż krocza

Od 34 tygodnia ciąży po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę możemy zacząć masaż krocza. Można do tego użyć specjalnego urządzenia przypominającego pompowany balonik lub robić to palcami nawilżonymi naturalnym olejkiem. Taki masaż najlepiej powtarzać po kąpieli, ponieważ mięśnie są wtedy bardziej rozluźnione. Nawilżone olejkiem palce wkładamy do ujścia pochwy, i delikatnie staramy się rozciągnąć tkanki. Najlepiej powtarzać to codziennie przez 5-10 minut.

Poród jest bardzo wyczerpujący i obciążający organizm, warto przygotować się do niego najlepiej jak potrafimy. Należy jednak pamiętać, ze nawet podczas porodu najlepiej przygotowanej kobiety mogą pojawić się komplikacje i nieoczekiwane sytuacje, dlatego najważniejszym jest słuchanie lekarza i położnej.
 

dorota_u

w ciąży

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

Natalia111

w pierwszej ciązy uczęszczała regularnie 2 razy w tygodniu na zajęcia gimnastyczne dla kobiet w ciąży, niestety w drugiej z przyczyn zdrowotnych miałam zakaz

dodano: 2019-09-18 11:57:40

aridka

Najważniejsze, żeby spytać lekarza, czy wolno nam ćwiczyć i żeby nie przesadzić z intensywnością. Znam kilka osób, które ćwiczyły z modnymi DVD i musiały spędzić pewien czas na oddziale patologii ciąży. Także wszystko z umiarem. Najlepsze są spacery, basen, nordic walking.
Pamiętam też rozmowę dwóch pań ginekolog w pociągu, które mówiły, że najbardziej nie lubią porodów kobiet wysportowanych, bo mają zbyt spięte mięśnie :)

dodano: 2018-02-06 22:05:52

sylwencja21

a ja w drugiej ciąży już ani się nie rozciągam ani nie ćwiczę :-/ jak chodziłam do szkoły rodzenia to byłą większa motywacja i więcej czasu żeby nie tylko o tym pomyśleć ale i faktycznie poćwiczyć a teraz ćwiczenia poszły całkiem do lamusa a poród coraz bliżej :-/

dodano: 2018-01-31 15:15:52

sylwencja21

ja się zarzekam i nigdy nie ćwicze tych mięsni :-/

dodano: 2018-01-31 14:56:26

szpigralka

Gdyby nie to, ze chodze nazajecia fitness dla mam w ogole bym nie cwiczyla miesni Kegla, prowadzaca zawsze poswieca ostatnie 15 min zajec i instruuje nas jak cwiczyc.

dodano: 2017-11-30 17:26:58

<<
1 | 2 | 3 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad