Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Tata przy porodzie

Nie będę się rozpisywała o tym czy warto, by tata był obecny przy narodzinach swego dziecka, czy nie. Czasy, gdy poród był czymś nieczystym i nie dla facetów odeszły w zapomnienie. Obecnie w bardzo wielu krajach – w tym i u nas – porody z udziałem taty są bardzo popularne.


Zakładam więc, że tata może dużo pomóc przy porodzie i dodatkowo nawiązać więź z dzieckiem od samego momentu przyjścia na świat. By jednak wszystko poszło sprawnie i nie stało się dal mężczyzny traumą, warto by tata, który planuje uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, był do niego odpowiednio przygotowany. My możemy mu w tym pomóc! Wówczas będzie wiedział co Was może spotkać, co robić, jak się zachować – a po wszystkim będzie najszczęśliwszym facetem na świecie!

Jak przygotować przyszłego tatę do porodu?

  • Czytajcie o tym jak wygląda poród i rozmawiajcie o nim. Jeśli to Wasze pierwsze dziecko, to tym bardziej taka wiedza jest potrzebna. Może same jeszcze nie wiecie jak to będzie, ale razem znając poszczególne etapy porodu będziecie mogli je łatwiej dostrzec i odnaleźć się w tej sytuacji.
  • Jeśli czujecie się na siłach obejrzyjcie jakiś film z porodu – w internecie trochę tego jest, choć ich jakość i wykonanie są różne.
  • Uczęszczajcie do szkoły rodzenia. Odbycie takiego szkolenia to w wielu szpitalach warunek do porodu rodzinnego! To profesjonalne szkolenie nie tylko dla Mam, ale także dla przyszłych tatusiów.

Wyprawka dla taty do szpitala

Wy będziecie mieć torby naszykowane do szpitala, wasz przyszły maluszek również, a tata? Warto zawczasu ustalić co będzie mu niezbędne.

  • Ubranie. Chyba każdy szpital wymaga, by na porodówce być w innym ubraniu niż to w którym tata przyszedł do szpitala. Trzeba pojechać lub zadzwonić do szpitala i się dowiedzieć jak to w konkretnej placówce wygląda. Gdy ja rodziłam to tata musiał mieć zmienne obuwie i dresowe spodnie.
  • Jedzenie, picie. Pewnie weźmiecie razem dla siebie, ale jeśli partner ma coś ulubionego niech to spakuje.
  • Aparat. Taki poród to wydarzenie warte upamiętnienia! Przeważnie nie ma przeciwwskazań do robienia zdjęć (chyba, że same się na to nie zgadzamy). Po porodzie tata zrobi zdjęcia maluszkowi i będziecie mogły zobaczyć ważenie i mierzenie (Najlepiej niech robi je bez lampy – w trosce o wzrok potomka).
  • Telefon. Takie teraz czasy – trzeba będzie od razu poinformować rodzinę, znajomych i wszystkich innych, że dziecko jest już na świecie i waży xxx a mierzy yyy :)
  • Transport. Tata musi go jakoś nam zapewnić. Albo zadba o sprawne i zatankowane auto, albo zadzwoni po taksówkę. Co by nie było my o tym nie myślimy ;)

Tata podczas porodu

No i nastała najważniejsza chwila. Jedziecie do szpitala. Co może teraz zrobić przyszły tata?

Na początek niech zabierze wszystkie torby, tak aby niczego nie zapomnieć. Po przyjęciu w izbie przyjęć może pomóc Ci się przebrać (sam zresztą też musi).
Potem to co będzie mógł robić zależy od rozwoju akcji porodowej. Gdy jest czas może Ci towarzyszyć podczas kąpieli w wannie. Może nagrać bicie serduszka z KTG na aparacie. Może masować plecki w czasie skurczy. Może zachęcać i pomagać zmieniać pozycję (piłka, worek, fotel...) Poda jedzenie, picie i wesprze rozmową. Dużo ma możliwości i wiele zależy od niego. My możemy jedynie do czegoś zachęcić, poprosić. Pamiętajmy też, że nie tylko my się męczymy (choć bez porównania bardziej) – dla mężczyzny to ogromne przeżycie i stres!

Gdy poród będzie miał się ku końcowi tata zapewne zostanie poproszony by stanął z tyłu lub z boku (o ile urodzimy na fotelu). Niech trzyma za rękę, obserwuje i … nie mdleje ;)
Gdy maluszek przyjdzie na świat tata otrzyma propozycję przecięcia pępowiny – na pewno zapamięta to na całe życie.
Po porodzie zdjęcia przy ważeniu i mierzeniu (gdy Ty będziesz rodzić łożysko, ew. będziesz szyta). Warto by tata został z wami te dwie godziny po porodzie gdy będziesz jeszcze dochodzić do siebie. Później może jeszcze pomóc Ci się rozpakować na oddziale.
Gdy partner przyjedzie Was odwiedzić po porodzie zachęćcie go do przebrania maluszka. Niech też weźmie go na ręce, przytuli. Poczuje się bardzo dumny i ważny.


Oczywiście każdy poród jest inny i każdy mężczyzna jest inny. Tak naprawdę nigdy do końca nie wiadomo jak zareaguje na nasz wysiłek i ból. Ważne by zdawał sobie sprawę, że tak musi być. By wiedział co się dzieje i co się wydarzy za chwilę. Wówczas będzie mógł być dla nas pomocą a my nie będziemy się martwić. Po wszystkim będziecie mogli razem wspominać narodziny Waszego Dzidziusia!

...No i jeszcze jedna ważna rzecz o której musi pamiętać Tata: Pępkowa impreza z kolegami ;)
 

angelika986

w ciąży, dzieci: Damian (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

Natalia111

Dla mnie obecność męża to nieocenione wsparcie

dodano: 2019-09-25 12:17:54

rena_cz

Mój mąż będzie ze mną i na pewno będzie to ogromne wsparcie.

dodano: 2019-06-08 17:18:59

moniawp5

Mój mąż był ze mną przy obydwu porodach i bardzo dobrze że był bo bardzo mi pomagał

dodano: 2018-06-27 22:44:21

NowakA

Na porodówkę dla ojca dziecka polecam jednorazowe ubranie, coś takiego https://www.uniformshop.pl/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=jednorazowe ochroni przed zabrudzeniami krwią i będzie sterylnie

dodano: 2018-02-06 22:08:01

Klusia2812

choć w pracy moją koleżankę podrywał facet bo mówił, że po rodzinnym porodzie na żonę nie moze patzreć jak kiedyś, patologia

dodano: 2017-07-31 23:56:18

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad