Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

O czym warto pamiętać wybierając miejsce porodu

Każda przyszła Mama z przyjemnością urządza pokoik dziecięcy i kompletuje wyprawkę. Równie chętnie i uważnie pakuje torbę do szpitala. Zwykle robi rozeznanie wśród szpitali w okolicy i stara się wybrać najlepsze miejsce, w którym jej potomek przyjdzie na świat. Istnieją jednak pewne uwarunkowania, o których nie zawsze myślimy i pamiętamy. Wiele podobnych artykułów wymieni odległość od miejsca zamieszkania, możliwość porodu rodzinnego czy kwalifikacje personelu. Ja chciałabym zwrócić uwagę na bardziej specjalistyczne i często pomijane kwestie.

1. Rodzaj i specyfika placówki - stosowane procedury

Ostatnimi czasy popularne stają się porody domowe czy w Domach Narodzin. Decydując się na taką opcję należy wziąć pod uwagę nie tylko komfort opieki, ale także oferowany zakres usług. Co robi placówka w przypadku komplikacji przy porodzie? Czy oferuje znieczulenie (dolarganem lub zewnątrzoponowe)? Jakie lekarskie procedury mogą wesprzeć z zasady naturalny poród (indukcja porodu, nacięcie krocza, sztuczne przebicie błon płodowych, kleszcze lub próżnociąg, cesarskie cięcie)? Czy dopuszcza możliwość porodu rodzinnego? Czy kobieta może wybrać pozycję, w której chce przejść przez drugi okres porodu (parcie)? Z jakich metod łagodzenia bólu może korzystać rodząca? Czy placówka posiada specjalistyczny oddział opieki nad noworodkami (wyposażenie w inkubatory, opieka nad wcześniakami)? Czy placówka przyjmuje porody mnogie?

2. Lokalizacja i położenie

Nie chodzi w tym punkcie tylko o odległość od miejsca zamieszkania. Jeśli szpital nie wykonuje CC albo nie posiada oddziału opieki nad wcześniakami to istotne jest, w jakim czasie i dokąd zostaną przewiezieni pacjenci. W przypadku ciąży zagrożonej czy mnogiej warto od razu zdecydować się na duży i wyspecjalizowany szpital z wykwalifikowanym personelem i bogatym wyposażeniem. Lokalizacja ma też znaczenie w sytuacji, gdy do porodu wiezie nas karetka - warto wiedzieć, że zawiezie nas ona do najbliższego szpitala, niekoniecznie tego, który wybraliśmy. Istotne jest także otoczenie placówki - w jakiej odległości znajdują się sklepy z artykułami dla mamy i dziecka, apteka, sklep spożywczy oraz komunikacja publiczna.

3. Zasady i godziny odwiedzin

Większość szpitali ma wyznaczone zasady i godziny odwiedzin. Niektóre oferują za dopłatą tzw. salę rodzinną, w której osoba towarzysząca (zwykle Mąż) może przebywać całą dobę, a nawet się zdrzemnąć. Warto poznać zasady odwiedzin nie tylko na sali poporodowej, ale także na bloku porodowym - bywa, że młode matki są tam umieszczane, gdy zabraknie miejsc na oddziale. Warto także wiedzieć, od jakiego wieku wpuszczane są dzieci oraz ile osób na raz może odwiedzać pacjenta. Warto także poznać prawa i obowiązki rodziców, których nowo narodzone dziecko jest hospitalizowane (po wypisie matki).

4. Standard opieki poporodowej

To punkt istotny zwłaszcza dla kobiet rodzących po raz pierwszy. Czy placówka wspiera karmienie piersią? Czy na jej terenie znajduje się poradnia laktacyjna lub czy odbywają się konsultacje? Czy istnieje możliwość skorzystania z laktatora lub jego wypożyczenia? Jakie alternatywne metody karmienia placówka oferuje (zwykle tylko sondy, butelki trzeba mieć własne)? Czy jest dostępne wyżywienie w wersji dla wegetarian lub alergików? Czy szpital zapewnia środki pielęgnacyjne dla mamy i dziecka? Warto wziąć pod uwagę te i podobne kwestie.

potegapiekna

dzieci: Hanna (0 dni), Rafał (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

Natalia111

wybór miejsca i sposobu rodzenia jest indywidualny

dodano: 2019-09-18 12:18:08

moniawp5

Rodzilam 3 miesiące temu i miałam robiona lewatywe, co wiecej to nie wyobrażam sobie pominąć jej przed porodem. Lewatywa u mnie w 100% bezboleśnie, a komfort, że nic mnie nie zaskoczy w trakcie porodu bezcenny.

dodano: 2018-06-27 22:11:09

emmka

Warto już wcześniej zastanowić się nad wyborem szpitala, zorientować się co oferują placówki w okolicy i jakie a tam warunki. Czasami szpitale organizują dni otwarte, wówczas można poznać pracujące tam położne, obejrzeć szpital od środka, zapoznać się jakie metody znieczulenia oferują itp. Większość szpitali prowadzi też szkoły rodzenia, które gorąco polecam. Poza tym na pewno warto popytać znajomych, które tam rodziły w ostatnim czasie o ich opinie pod względem opieki oraz poszukać i poczytać opinie na internecie wraz ze statystykami porodów naturalnych, cięć cesarskich czy nacięć krocza.

dodano: 2017-07-25 22:11:50

potegapiekna

Oczywiście, każdy wybiera pod siebie i kilka osób może mieć różne zdanie na temat tej samej placówki :) Chciałam zwrócić uwagę na pewne aspekty, dlatego tyle pytań w moim artykule. Każda mama odpowie na nie sama :) Zaś co do zwiedzania, zależy od miejsca. My nie dostaliśmy się do wybranego szpitala do szkoły rodzenia, nie wpuścili nas także na zwiedzanie ze względu na stałe pełne obłożenie. Wtedy mieszkaliśmy w Warszawie, teraz za Legionowem, także zastanawiałam się nad szpitalem w Nowym Dworze Mazowieckim. Szczęśliwie nieszczęśliwie tak się złożyło, że trafiłam tam ze skurczami jeszcze w 2 trymestrze, dzięki Bogu nic mi nie było, ale przy okazji przekonałam się, że na pewno nie chcę tam rodzić ;)

dodano: 2017-05-10 17:17:26

gabilabi

Teraz każda przyszła mama może sobie wybrać placówkę jeszcze przed porodem mianowicie szpitala oferują możliwość zwiedzania przez przyszłych rodziców miejsca gdzie miały by rodzić i są przez położną informowane o wszystkich wytycznych jakie występują w danym szpitalu. Ja wybrałam szpital który był odpowiednio wyposażony i również że względu na pediatrów, ginekologów którzy według mnie nie mieli sobie równych. I tak ja rodziłam w tym szpitalu już dwa razy i nadal sobie chwalę a moje znajome strasznie ten szpital i jego personel krytykuje więc wydaje mi się że jest to indywidualna sprawa, ponieważ każdy inaczej odbiera pewne sprawy.

dodano: 2017-05-07 03:13:27



Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad