Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Kiedy na teście ciążowym zobaczyłam upragnione dwie kreski, a lekarz potwierdził fakt, że zostanę mamą, postanowiłam poszukać odpowiedniej szkoły rodzenia, w której mogłabym zdobyć wiedzę zarówno praktyczną jak i teoretyczną. To była moja pierwsza ciąża, dlatego chciałam jak najlepiej przygotować się do narodzin upragnionego dziecka.
Po znalezieniu i zapisaniu się na lekcje do szkoły rodzenia, zostało mi tylko poczekać na odpowiedni moment w ciąży, aby rozpocząć zajęcia. Gdy byłam już w szóstym miesiącu zaczęłam uczęszczać na zajęcia teoretyczne.
Niestety z przyczyn zdrowotnych nie mogłam skorzystać z proponowanych przez szkołę rodzenia zajęć praktycznych. Miałam problemy z sercem i niestety lekarz zabronił mi w nich uczestniczyć.
Na jednych z zajęć teoretycznych został poruszony temat planu porodu. Korzystając z zaczerpniętej tam wiedzy pragnę się nią z Wami podzielić i nieco przybliżyć zagadnienie.
Plan porodu to jest notatka, którą robi się jeszcze będąc w ciąży. Zawiera ona życzenia i preferencje odnoszące się do porodu. Taki dokument ma nam pomóc i ułatwić wzajemne kontakty z personelem medycznym, który będzie przy nas podczas porodu. Ma na celu uporządkowania pewnych decyzji dotyczących porodu, które wcześniej spiszemy na kartce, ponieważ w sytuacji stresu podczas porodu oraz bolesnymi skurczami nie jest się w stanie racjonalnie ich podejmować.
Pierwsze myśl, która przychodzi do głowy przyszłej mamie to: "Co ja mam mam napisać?" Pokrótce przedstawię Wam najważniejsze kwestie, które warto ująć pisząc własny plan porodu:
Odpowiednio sporządzony plan porodu powinien być tak napisany, aby odnosił się w takiej kolejności jak przebiega poród, czyli wedle etapów porodu.
Po pierwsze:
Powinniśmy zawrzeć ogólne oczekiwania wobec miejsca i warunków w jakich chcemy rodzić
Do najważniejszych i najczęściej pisanych w tym punkcie oczekiwań należy:
- Wybór sali - czy ma być jednoosobowa czy wieloosobowa.
- Chęć posiadania toalety / prysznica w sali, w której mamy rodzić.
- Kolejnymi oczekiwaniami, które tu można zawrzeć jest: słuchanie swojej muzyki podczas porodu, która ma na celu pomoc w zrelaksowaniu i wyciszeniu się. Możliwość rodzenia w swoim ubiorze oraz preferencje co do wystroju sali.
Po drugie:
Możemy poinformować o chęci uczestniczenia przy porodzie bliskiej nam osoby:
* W tym punkcie należy napisać kogo chcemy lub nie chcemy mieć przy porodzie. Dotyczy zarówno bliskich nam osób np. męża czy kogoś z rodziny jak i personelu medycznego czy studentów położnictwa i medycyny.
Po trzecie:
Informujemy o ogólnych przygotowaniach do porodu:
* W tym punkcie wyrażamy lub nie wyrażamy zgody na wykonanie lewatywy, golenia krocza czy założenia wenflonu.
Po czwarte:
Kwestie dotyczące samego porodu
* W nim zapisujemy swoje sugestie co do porodu i jego przebiegu. Czy ma to być w pełni poród naturalny bez podawania jakichkolwiek leków i dodatkowych zabiegów. Informujemy o ilości oraz jakości badań i czy chcemy mieć dostęp do picia i jedzenia podczas porodu. Spisujemy również nasze oczekania wobec personelu medycznego.
Po piąte:
Nasze oczekiwania dotyczące faz porodu:
* Zamieszczamy tutaj informacje o chęci korzystania z wanny lub prysznica, podawaniu znieczuleń i środków farmakologicznych, pozycji porodu, nacięciaukrocza i sposobu przecięcia pępowiny.
Po szóste
Dotyczy sytuacji kiedy jest się na sali poporodowej:
* W tym punkcie zawieramy informacje dotyczące miejsca spania, karmienia, szczepienia noworodka.
Po siódme:
Należy spisać wszystkie ważne informacje dotyczące własnego zdrowia, przebytych i obecnych choróbach.
Jeśli masz uczulenie na jakieś leki, koniecznie napisz o tym w planie porodu.
Drogie Mamy, a czy Wy robiłyście taki plan porodu? Jeśli tak, to czy był pomocny czy okazał się tylko kolejnym dokumentem spisanym przed porodem i nie zauważonym przez personel medyczny?
dzieci: Oliwia (0 dni)
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
Natalia111
Dokładnie-plan planem a życie nisie swoje
dodano: 2019-09-25 12:13:08
moniawp5
Plan planem a życie niesie swoje
dodano: 2018-06-27 22:42:47
emmka
Nam na przyszpitalnej szkole rodzenia polecali napisać plan porodu, mówili też jak ogólnie powinien wyglądać i co w nim ująć. Najlepiej wcześniej, na spokojnie w domu zastanowić się, bo jednak w szpitalu wszystko dzieje się szybko, jest nerwowo i stresująco, także o wielu rzeczach można zapomnieć. Na internecie można znaleźć fajne wskazówki jak powinien wyglądać plan porodu, są nawet gotowe kreatory, które tylko uzupełnia się. Można też zapytać lekarza prowadzącego ciążę, co powinien zawierać plan porodu i wspólnie napisać go.
dodano: 2017-07-26 14:03:33
gabilabi
Nie pisałam planu porodu i tak nikt na to nie patrzy.
dodano: 2017-03-30 22:31:04
askap7
napisałam wg wskazowek w szkole rodzenia
dodano: 2017-03-28 16:00:23