Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Krew pępowinowa - inwestycja czy tylko zbędny wydatek?

W ostatnim czasie bardzo dużo możemy przeczytać w prasie czy w Internecie na temat komórek macierzystych pobieranych z krwi pępowinowej. Przyznam się, że gdy byłam w pierwszej ciąży temat ten był mi mało znany, niewiele wiedziałam na temat możliwości pobrani krwi pępowinowej podczas porodu. Jednak ostatnie 3 lata, uczestniczenie w warsztatach dla mam, gdzie temat krwi pępowinowej był omawiany przyczyniło się do tego, że teraz będąc w kolejnej ciąży wspólnie z mężem zdecydowaliśmy się na pobranie krwi pępowinowej i zdeponowanie jej w specjalnym banku. Co skłoniło nas do tego, że zdecydowaliśmy się na taki krok i czym się kierowaliśmy podejmując jakby nie było tak ważną dla nas decyzję?


Wiele z Was uzna pobranie krwi pępowinowej za zbędny koszt, spory wydatek. Owszem koszta są spore, bo samo pobranie krwi to kwota około 2 tysięcy złotych, a do tego przecież jeszcze dochodzą koszty roczne przechowywania krwi. Niestety w Polsce istnieją tylko 3 państwowe banki komórek macierzystych, ale w nich krew dostępna jest dla wszystkich potrzebujących. By krew była wykorzystana tylko dla naszych dzieci i rodziny w przypadku zaistnienia choroby zagrażającej zdrowiu musimy korzystać z prywatnych banków.


Adres banków krwi pępowinowej możem uzyskać w klinikach położniczych czy też w szkołach rodzenia. By wybrać najlepszy bank należy przeprowadzić rozeznanie w doświadczeniu placówek w pracach nad komórkami macierzystymi. Najlepiej zdecydować się na doświadczoną i certyfikowaną instytucję, która zachowuje wysokie standardy medyczne. Dokładnie musimy zapoznać się z warunkami umowy. Jeśli bank będzie bardzo naciskał na podpisanie umowy to może to świadczyć o tym, że zależy mu tylko na pozyskaniu nowego klienta.

Jak wygląda pobranie komórek z krwi pępowinowej?


To zabieg jak się dowiedziałam bezbolesny i bezpieczny zarówno dla matki jak i dziecka. Około 100 ml krwi pobiera się strzykawką z łożyska zaraz po przecięciu pępowiny. Krew w specjalnym pojemniku trafia do przenośnej lodówki i przewożona jest do banku, gdzie zostaje zamrożona w ciekłym azocie o temperaturze prawie minus 196°C. Pobrany materiał, zabezpieczony przez położną zostanie poddany szczegółowych badaniom laboratoryjnym.

Do czego służą komóki macierzyste?

Komórki macierzyste obecnie wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób, a nowe odkrycia naukowe powiększają obszar ich zastosowania. Terapia z zastosowaniem przeszczepu komórek macierzystych stosowana jest w leczeniu wielu typów nowotworów, chorób układu krwiotwórczego, układu odpornościowego oraz niektórych chorób o podłożu genetycznym.


Nie ma nic cenniejszego nad zdrowie i życie naszego dziecka i naszej rodziny.

agus29sc

dzieci: BARTOSZ (0 dni), NATALKA (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

Natalia111

stoimy z męzem w sytuacji dokonania wyboru

dodano: 2019-09-19 11:45:38

moniawp5

Na pewno super inwestycja ale nie każdego na to stać

dodano: 2018-06-27 22:30:12

aridka

Trzeba pamiętać, że niestety istnieją choroby, które są przeciwwskazaniem do pobrania krwi pępowinowej.
My się zdecydowaliśmy na pobranie, miałam dodatkową rozmowę z lekarzem transplantologiem, ponieważ mam chorobę Hashimoto. Musiałam podpisać specjalne oświadczenie, że mimo to chcę zdeponować krew. Na chwilę obecną ta choroba nie jest przeciwwskazaniem do przeszczepu komórek, ale być może kiedyś będą dokładniejsze badania, które wykluczą możliwość przeszczepu w przypadku tej choroby u matki. Wciąż jednak uważam, że warto, ponieważ choroby autoimmunologiczne są dziedziczne (np. ja mam Hashimoto, moja mama AZS, więc niestety spodziewam się, że córka także jest czymś obciążona), a krew pępowinowa jest coraz szerzej stosowana w ich leczeniu. W dodatku ta krew może pomóc nie tylko naszemu dziecku ale osobom blisko spokrewnionym w rodzinie, np nam. Także liczę na rozwój nauki w tym zakresie. Ale oczywiście najlepiej, żeby nigdy się nie przydała :)

dodano: 2018-02-06 21:27:36

Klusia2812

krew z pępowiny zamaist ściekać jeszcze do dziecka leci do sktzrykawki, nam odradzali

dodano: 2017-07-31 23:59:16

gabilabi

Dużo dobrego o tym słyszałam, ale mnie nie stać na taki wydatek.

dodano: 2017-03-30 15:18:33

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad