Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

6 pomysłów na zabawę z książką

Sądzisz, że książki służą tylko do czytania? Nic bardziej mylnego! Książka może być wielofunkcyjną i trwałą zabawką dla każdego dziecka. Poniższe pomysły dedykowane są niemowlętom. Zanim jednak zaczniesz zabawę, upewnij się, że książka twojego dziecka jest bezpieczna i nadaje się do użytku.

Cechy dobrej książki:

  • Dobrze wykonana, z trwałych materiałów, bez ostrych rogów i niebezpiecznych elementów.
  • Ma wyraźne ilustracje. Obraz przeważa nad treścią.
  • W treści nie ma błędów (te niestety często się zdarzają, szczególnie w kioskowych wydawnictwach bez oznaczonego autora).
  • Nie ma zbyt wielu stron.
  • Jest wygodna do trzymania i dość lekka.

Pomysły na zabawy z książką:

Opowieści

Zamiast czytać właściwy tekst opowiadaj Maluszkowi o wszystkim, co jest na ilustracji. Możesz liczyć kwiatki, porównywać kolory, robić odniesienia do życia waszej rodziny (Wróżka karmi kury, zupełnie jak nasza babcia Hania), śpiewać piosenki mające związek z treścią. Ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia! Martwisz się, że dziecko nic nie zrozumie? A jakie to ma znaczenie? Dla niego liczy się twoja obecność, zaangażowanie, dźwięki i obrazy.

A ku ku!

Wykorzystaj książkę z wyrazistymi (tj. takimi na których jest tylko jedna postać lub przedmiot) ilustracjami do zabawy w “a ku ku”. Pokaż dziecku obrazek (najlepiej dodatkowo wskazując na niego palcem), a następnie szybko zamknij książkę i spytaj: Gdzie jest kotek? Nie ma. Po chwili otwórz książkę w odpowiednim miejscu i zawołaj: A ku ku! Tu jest kotek.

Waga i kształt

Niemowlęciu, które już pewnie trzyma zabawki, daj książeczkę do ręki. Niech poczuje jej ciężar, twardość i kształt. Potem zamień książkę na inną, o zupełnie innym formacie (ale nadal na tyle małym, aby Maluszek sobie poradził z uchwyceniem). Pozwól nawet wziąć książeczkę na moment do buzi. Pokaż jak można przewracać kartki. Może dziecko samo spróbuje to zrobić, jeśli ty potrzymasz grzbiet?

Jak brzmi książka?

Zwróć uwagę Maluszka na to, że sama książka może wydawać dźwięki. Wystarczy w nią zapukać, albo lekko uderzyć o inną. Możesz też pokazać dziecku jak szeleszczą kartki “dorosłej” książki (tylko uważaj ja ciekawskie rączki).

Odniesienia do rzeczywistości

Pokaż dziecku, że to co jest na ilustracji, obrazuje coś rzeczywistego, co można poczuć zmysłami i odpowiednio użyć. Jeśli w książce przedstawiony jest klocek, to równocześnie zaprezentuj Maluszkowi prawdziwy klocek (im mniejszy czytelnik, tym bardziej podobny). Powiedz, wskazując na ilustrację: To jest klocek. A następnie podnieś zabawkę i dodaj: I tu jest klocek. Ten jest namalowany, a ten prawdziwy.

Domek dla misia

Postaw książkę tak, aby utworzyła “namiot”. Włóż do środka misia (lub pozwól to zrobić dziecku) i pokaż, że to może być domek. Ewentualnie przeturlaj pod “namiotem” piłeczkę lub wsuń swoją rękę i zrób paluszkowy teatrzyk.
 

Lady_Pinka

dzieci: Elka (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

evli2

Uwielbiamy z synkiem zabawy z książką:)głos oddany")

dodano: 2018-05-28 07:35:58



Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad