Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Wybór i kupno pierwszych ubranek dla dziecka, to jeden z etapów kompletowania wyprawki i przygotowywania się na pojawienie się nowego członka rodziny. Body, śpioszki, kaftaniki i inne części garderoby muszą być przede wszystkim wygodne, ponieważ maluch w pierwszym okresie życia głównie leży. Kolejną sprawą jest łatwość zakładania ubranek, abyśmy my, rodzice, nie mieli problemu ze sprawnym ubraniem czy przebraniem dziecka. Jestem mamą dwóch chłopców i postanowiłam napisać, czym ja kierowałam się przy kupowaniu ubranek dla swoich dzieci.
Rozmiar ubranek jest zazwyczaj podawany na metce bądź jest nadrukowany bezpośrednio na ubranku. Czym sugerowałam się, dobierając rozmiar ubranek? Jednym z ostatnich badań USG. Mój drugi synek miał urodzić się bardzo duży i długi i tak też było, więc od razu zaczął nosić rozmiar 62. Sugeruję też, aby nie kupować zbyt dużo ciuszków w rozmiarze 56, ponieważ maluchy bardzo szybko rosną i zdarza się, że niektórych nie założymy im ani razu.
Ubranka dla noworodków i niemowląt powinny być przede wszystkim wygodne i luźne. Ja zrezygnowałam z obcisłych swetrów, dżinsów, koszul zapinanych pod szyję i wszelkich innych dodatków typu mini mucha czy mini krawat. Zbyt ciasne ubranka podrażniają bardzo wrażliwą skórę dziecka i chociaż wyszukane stroje są naprawdę cudowne i dzieci wyglądają w nich przeuroczo, ja postawiłam przede wszystkim na body, śpiochy i pajace, które nie obciskają dziecka i nie krępują jego ruchów.
Wszelkiego rodzaju ozdoby naszywane na ubranka jak guziki, sznureczki czy twarde aplikacje są po pierwsze niewygodne, a po drugie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka np. wtedy, gdy podczas zabawy maluch oderwie guzik i włoży go sobie do buzi. Ubranka moich dzieci są gładkie, bez żadnych naszywek, zamków i innych ozdób. Nie muszę ich specjalnie traktować podczas prania czy prasowania, więc zaoszczędzam przy tym swój jakże cenny czas.
Ja kupowałam i nadal kupuję ubranka wykonane w 100% z bawełny. Nie decyduję się na ciuszki uszyte całkowicie z syntetyków, ponieważ nie przepuszczają one powietrza, dzieci szybko się w nich pocą, co oczywiście podrażnia skórę i grozi potówkami.
Kupując ubranka zwracałam uwagę na jakość ich wykonania. Jeśli były krzywo uszyte, ze szwów wystawały nitki, albo po dotknięciu materiał wydawał się mało solidny wiedziałam, że po kilku praniach takie ubranka nie będą się już nadawały do noszenia. Nie ukrywam, że zdecydowaną większość ubranek kupiłam w second handzie i te ubranka naprawdę super się noszą, nie tracą kolorów, nie naciągają się podczas prania ani nie dziurawią.
Ja kupowałam przede wszystkim ubranka zapinane z przodu i na napy. Odradzam kupowania ubranek zapinanych z tyłu, zapinanych na zamki bądź na guziki, ponieważ nie są one wygodne dla maluszka, który w pierwszych tygodniach głównie leży. Ponadto, guziczki mają tendencję do samego rozpinania się i o wiele trudniej się je zapina, gdy dziecko się wierci. Napki powinny być metalowe i solidnie wszyte w materiał tak, aby po mocnym szarpnięciu nie wyrywały się razem z materiałem.
Staram się wybierać takie ubranka, które metki mają doczepione osobno bądź są one wszyte w szew i można je łatwo oderwać. Bardzo często rozmiar ubranka czy sposób prania są podane bezpośrednio na ubranku.
Swoim dzieciom kupowałam głównie body kopertowe, ponieważ najłatwiej jest je założyć oraz pajace rozpinane na całej długości nóżek, aby nie było konieczności zdejmowania całego ubranka podczas zmiany pieluszki. Body kopertowe są szczególnie polecane dla mam oczekujących na pierwsze dziecko, ponieważ nie muszą się wtedy stresować przy przeciąganiu ubranka przez główkę.
dzieci: Michał (0 dni), Miron (0 dni)
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
Natalia111
Ja zaopatrzylam sie w ubranka w rozmiarze 62-68. Synek w pierwszej ciąży urodzil sie duzy i dlugi. Corcia wyglada na to, ze bedzie podobna. Mam kilka sprawdzonych marek ciuszkow. Po synku mam spiro unisexow, ktore beda w sam raz. Typowo dziewczece dokupilam. Na pierwsze miesiace wybieralam raczej body i pajace.
dodano: 2019-09-29 10:59:04
sylwencja21
mamma_pchela - u nas było podobnie syenk urodził się malutki 52 cm a córcia też miesiąc przed terminem z kolei wiec też przez pierwsze tygodnie byli malutcy i spokojnie zdązyli wynosić maleńkie ubrania
dodano: 2018-06-30 14:32:22
mamma_pchela
Jeśli chodzi o rozmiary to sprawa bardzo indywidualna. Moja córa urodziła się malutka - ze względu na wszystkie rady nie mieliśmy ubrać w rozmiarze 50. I nagle pojawił się wielki problem :( Przez tydzień chodziła w "workach" bo strasznie trudno jest znaleźć takie malutkie ubranka. teraz ma 2 miesiące i zakładamy rozmiar 56. Do 62 nam jeszcze troszkę brakuje :) Także polecam mieć kilka ubrań 56 (przynajmniej po 3-4 sztuki). Dadzą one czas, aby w razie czego dokupić więcej :)
dodano: 2018-06-15 21:07:24
sylwencja21
dobrze żeby ubranko nie było mocno gniotliwe :) żeby miało dodatkowe guziczki przy przekładaniu przez główkę a najlepsza forma kopertowa :) gdy nie trzeba przez główkę przekładac warto kupować materiały przyjazne dla skóry bawełenka a nie sztuczne w których skóra nie oddycha
dodano: 2018-06-14 16:45:01