Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Płacz, niepokój, a może to kolka? Dlaczego moje dziecko nie przybiera na wadze? Dlaczego pieluszki rzadko są mokre? Przyczyną może być niedostateczne najadanie się małego człowieka.
Każda mama wie jak ważne jest w procesie rozwoju dziecka karmienie piersią, czyli dostarczanie mu tych najbardziej potrzebujących składników. Nie zawsze jednak udaje się zaspokoić wszystkie potrzeby dziecka karmiąc je piersią.
Laktogeneza (produkcja mleka) rozpoczyna się w już w trakcie ciąży (w jej środkowym okresie) i trwa nadal po porodzie. Produkcja mleka w dużym stopniu zależy od regularnego i efektywnego opróżniania piersi. Kobiety z mniejszym biustem często nastawiają się negatywnie do karmienia piersią bojąc się, że nie będą w stanie wykarmić dziecka. Rozmiar piersi nie ma tu jednak aż takiego znaczenia. Kobiety z mniejszym biustem są w stanie wyprodukować taką samą ilość mleka jak te z większym.
Należy pamiętać, że karmienie piersią jest w początkowym okresie nie do końca uregulowane. Do normalizacji dochodzi dopiero około 3-4 tygodnia po porodzie. Najważniejsze w tym początkowym okresie jest kontrolowanie prawidłowej techniki karmienia. Właściwe ułożenie i relaks zarówno matki jak i dziecka w trakcie karmienia są tutaj niezwykle ważne.
Dziecko powinno znajdować się w pozycji kołyskowej, jego tułów zwrócony powinien być do brzucha mamy, a głowa w stronę piersi. Mama przyjmując pozycję najbardziej dla siebie wygodną zapewnia jednocześnie komfort dziecku. W trakcie karmienia matka kontroluje uchwycenie piersi przez dziecko. Jego buzia musi być szeroko otwarta, usta tworzą okrąg, wargi wywinięte są na zewnątrz, a usta obejmują nie tylko brodawkę ale również prawie całą jej otoczkę. Prawidłowo ssące dziecko porusza żuchwą tam i z powrotem, policzki ma pełne, a w trakcie karmienia słychać odgłos połykania.
Jeśli matka odczuwa ból w trakcie karmienia, dziecko "cmoka" lub "gryzie" to należy przeanalizować jeszcze raz technikę karmienia.
Niejednokrotnie zapominamy o sobie w tym nawale obowiązków poporodowych. A matka powinna dbać o odpowiednie nawodnienie, zbilansowaną dietę i swój komfort. Nie panikujmy po pierwszych niepowodzeniach laktacyjnych i starajmy się pamiętać o korzyściach wynikających z kamienia piersią.
dzieci: Anna (0 dni), Aleksandra (0 dni)
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
MalwinaW
Martwiłam się czy mała się najada ale było ok
dodano: 2017-03-31 10:20:25
gabilabi
Moje się najadały świadczyło o tym ich przyrost wagi.
dodano: 2017-03-31 05:56:24
askap7
na początku musiałam się nieźle nagimnastykowac
dodano: 2017-03-29 09:00:22
agusskalec
jeśli przybiera na wadze i siusia to znaczy że jest wszystko ok
dodano: 2017-03-28 10:19:56
mama_go
jak ze wszystkim - trzeba obserwować dziecko i kontrolować wagę, a problemów z nienajedzeniem nie będzie
dodano: 2017-03-14 08:30:20