Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Karmienie piersią i bezpieczna antykoncepcja!

Antykoncepcja i karmienie piersią to nadal kontrowersyjny i zbyt rzadko poruszany temat wśród kobiet. Jest jednak bardzo ważny, gdyż każda z nas chce znaleźć dla siebie bezpieczne i wygodne zabezpieczenie przed następną ciążą.

Należypamiętać, że płodność po porodzie wraca bardzo szybko. Owulacja pojawia się przeciętnie jeden do czterech miesięcy po porodzie u kobiet, które nie karmią piersią, a pomiędzy szóstym i dziewiątym miesiącem u kobiet karmiących. Oczywiście wszystko zależy od naszego organizmu. Każda kobieta może przechodzić owulacje szybciej bądź później.

Kobieta jest płodna dwa tygodnie przed pierwszą miesiączką, ponieważ pierwsza komórka jajowa jest uwalniana przed mestruacją. Oznacza to, że możemy zajść w ciążę jeszcze przed pojawieniem się miesiączki. Oczywiście aktywność seksualna po porodzie zależy od tego czy kobieta jest gotowa na współżycie. Ja, jako kobieta i matka, które chce zadbać o swoje zdrowie i cieszyć się życiem, zadałam sobie kluczowe pytania dotyczące bezpośrednio każdej kobiety po porodzie:

  • Jak ważne jest, abym nie zaszła w ciążę?
  • Jaka będzie moja aktywność seksualna?
  • Czy planuje mieć więcej dzieci w przyszłości, a jeśli tak,to kiedy?
  • Czy planuje karmić piersią i jak długo?

Karmienie piersią a antykoncepcja!

Karmienie piersią może stanowić pewną formę czasowej antykoncepcji w okresie pierwszych sześciu miesięcy po porodzie. Nazywamy ją metodą związaną z brakiem miesiączki w okresie laktacji w skrócie LAM. Ja jednak nie jestem za tą metodą, ponieważ nie gwarantuje ona, że kobieta nie zejdzie ponownie w ciążę . Nieplanowana ciąża jest możliwa u aktywnej seksualnie kobiety, która karmi piersią i nie stosuje antykoncepcji! Jeśli natomiast chcecie polegać na LAM jak  metodzie antykoncepcji musicie przestrzegać bardzo ścisłych zasad, które są bardzo ważne aby nie doszło do nieplanowanej ciąży:

musisz karmić dziecko wyłącznie piersią, bez wprowadzania mieszanek mlecznych i innych pokarmów

dziecko musi mieć mniej niż 6 miesięcy

musisz karmić piersią w regularnych odstępach w dzień i w nocy.

Karmienia nie mogą odbywać się rzadziej niż co cztery godziny w dzień i co sześć w nocy - nie miałaś jeszcze pierwszej miesiączki po porodzie. Kobiety karmiące wyłącznie piersią ,u których nie powróciła miesiączka i które ściśle stosują się do powyższych zasad, w pierwszych 6 miesiącach karmienia piersią są w 98% chronione przed ciążą.

Jednak należy pamiętać, że LAM nie jest wiarygodną metodą antykoncepcji. Podczas pierwszych sześciu miesięcy w przypadku kojarzenia karmienia piersią z dodawaniem mieszanek, gdy karmimy swe dziecko w porach z góry ustalonych,a dziecko przesypia całą noc lub miałaś pierwszą miesiączke po porodzie.

Pamiętaj, jeśli karmisz piersią nie każda metoda antykoncepcyjna jest dla ciebie, a samo karmienie piersią nie jest pewnym zabezpieczeniem. Nowoczesne metody antykoncepcji dostępne dla kobiet karmiących piersią! Osobiście jestem zdania, że jeśli mamy wybór należy go dobrze rozważyć. A kobiety karmiące piersią mają wybór i mogą stosować wiele metod antykoncepcji, bez obaw o zdrowie swojego maluszka i niechcianej ciąży!

Metody antykoncepcji w ciąży

Należy pamiętać, że karmiąc piersią nie stosujemy hormonalnych środków antykoncepcyjnych czyli zawierających dwa hormony estrogen i progestagen (tabletki dwóskładnikowe, plastry). Złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych nie można przyjmować w okresie karmienia, ponieważ zawarte w nich estrogeny zmniejszają ilość i jakość mleka oraz mogą potencjalnie wpłynąć na rozwój dziecka. 

Są za to inne metody ochrony jak tabletki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen, metody barierowe oraz wkładki wewnatrzmaciczne, które zaleca się matkom, które chcą być chronione przed ciążą w okresie karmienia piersią. Co one oznaczają, jak się je stosuje i jaki jest ich koszt?

Metoda barierowa

Prezerwatywa W sposób mechaniczny uniemożliwia kontakt plemników z pochwą i macicą kobiety. Zaletą prezerwatyw jest także ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Można je stosować razem z żelami nawilżającymi. Cena: kilka złotych za opakowanie.

Wkładka domaciczna (spirala)

To metoda antykoncepcji zalecana przez ginekologów przede wszystkim kobietom, które pierwszy poród mają już za sobą. Spirala kształtem przypominają literę T. Nowoczesna wkładka domaciczna jest wykonana z plastiku z dodatkiem miedzi albo srebra, niekiedy również hormonów. W Polsce jedyną dostępną spiralą hormonalną jest Mirena.

Spiralę zakłada lekarz w czasie menstruacji. W zależności od rodzaju zabezpiecza ona na 2-6 lat. Cena w zależy od rodzaju 80-850 zł. Koszt założenia spirali jest duży ale po przeliczeniu na te kilka lat koszty się rozkładają (pamiętajmy również, że cena zależy od tego czy wkłada jest z hormonami)

Plaster antykoncepcyjny

Zawiera takie same hormony jak dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne: estrogen i progestagen. Działa identycznie jak pigułka. Pierwszy plaster nakleja się na skórę w pierwszym dniu cyklu. Po tygodniu zastępuje się go nowym. W przypadku zapominalskich sprawdzają się lepiej niż tabletki, poza tym hormony zawarte w plastrze omijają układ pokarmowy i są dużo bezpieczniejsze dla kobiet mających np. problemy z wątrobą. Ile zapłacisz za plastry antykoncepcyjne? Około 65 zł miesięcznie.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe

Zawierają tylko progestagen – syntetyczny odpowiednik progesteronu. Nie ma w ich składzie natomiast estrogenu. Pigułki jednofazowe są przeznaczone dla kobiet w każdym wieku. Mogą po nie sięgnąć także młode mamy. Sprawdzą się także u kobiet z  obfitymi, bolesnymi miesiączkami i zespołem przedmiesiączkowym. (ceny w zależą od tego jakie tabletki zaleca nam lekarz)

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne

Zawierają dwa rodzaje żeńskich hormonów płciowych: progestagen i estrogen. Po porodzie można rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, ale tylko w przypadku, gdy nie karmi się piersią.

Metod antykoncepcji jest wiele. Pigułki hormonalne też różnią się między sobą składem i mechanizmem działania. Dobór właściwej formy antykoncepcji wymaga dokładnego wywiadu lekarskiego, a nieraz nawet badań diagnostycznych. Inne tabletki proponuje się kobietom palącym, a inne borykającym się z trądzikiem czy matką karmiącym. Dlatego najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób zapobiegania ciąży powinniśmy wybierać wspólnie z lekarzem.

A co wy wybieracie? Która metoda antykoncepcji jest dla was ,jakie jest wasze zdanie w tej sprawie?

agus0391

dzieci: Oliver (0 dni), Gabrysia (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

Julia1987

Mechaniczna antykoncepcja moim zdaniem jest najlepsza, sama stosowałam tabletki przez prawie 5 lat, ale jak zaczęłam się starać o dziecko to siłą rzeczy musiałam odstawić, starania trwały długo, dlatego po porodzie nie wróciłam do hormonów. Zdecydowałam się wraz z partnerem na mechaniczną anty- w postaci diafragmy caya. Super sprawa no i niewyczuwalna podczas seksu.

dodano: 2019-07-23 13:59:38

MalwinaW

Ja brałam tabletki antykoncepcyjne dla karmiących piersią

dodano: 2017-03-31 10:08:30

gabilabi

Ja dostałam tabletki antykoncepcyjne po ciąży ale ich nie stosowałam, nam nie jest tak łatwo zajść w ciążę więc po co mam się truć.

dodano: 2017-03-31 05:41:39

brunetka1232

mysle ze u mnie bedzie taka sama antykoncepcja jak przed ciaza

dodano: 2017-03-30 13:33:02

askap7

nie muszę stosowac, bo nie uprawiam seksu

dodano: 2017-03-28 22:34:59

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad