Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Seler w diecie dziecka to dobry wybór?

Po wprowadzeniu smaku warzyw do diety malucha czas na komponowanie kilkuskładnikowych zupek. Początkowo u nas królował ziemniak z marchewką, do tego brokuł, czasem dynia z ziemniakiem. Maluch je dania bez przypraw, ale jest pewien naturalny sposób na urozmaicenie smaku. Seler podkreśla smak dania i nadaje mu wyrazistości – u nas sprawdził się znakomicie.

Seler – od kiedy można go podawać dziecku?

Seler można podawać dziecku już po ukończonym 7. miesiącu. Oczywiście trzeba później obserwować maluszka, czy nie ma objawów alergii, ponieważ zdarza się, że seler może uczulać.

Seler – jak go przygotować?

Seler ma bardzo wyrazisty smak więc nie będzie bazą dania, a jedynie (albo może aż) dodatkiem. Seler obieramy ze skóry (najlepiej nożem), myjemy pod bieżącą wodą i gotujemy w wodzie razem z innymi warzywami, na przykład ziemniakami. Seler można też przyrządzić na parze. Proponuję przygotować mały kawałek – wielkości paznokcia. Im więcej selera dodamy, tym zupka będzie miała intensywniejszy smak. Początkowo zdecydujmy się na małą porcję, jeśli maluchowi zasmakuje, porcję możemy systematycznie zwiększać.

Seler i jego właściwości

Seler jest bogaty w składniki odżywcze. Zawiera między innymi sód, potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, fosfor, chlor, jod, karoten i witaminy: E, K, B1, B2, B6 oraz C.

Potas regulacje ciśnienia krwi oraz odpowiada za funkcjonowanie mięśni, siłę kości oraz przewodnictwo nerwowe. Magnez wpływa na pracę układu nerwowego, korzystnie wpływa na funkcjonowanie i zachowanie dziecka. Jod jest niezbędny, aby dziecko było pełne energii, łatwo się uczyło i prawidłowo rozwijało.

Przepisy na dania z selerem

Zupka po 7. miesiącu

ziemniak, marchew, seler

Gotujemy wszystkie warzywa w wodzie lub na parze, a potem je blendujemy na papkę. W razie potrzeby dodajemy przegotowaną wodę, aby konsystencja była bardziej płynna.

Druga wersja zupy po 7.miesiącu

ziemniak, brokuł, seler 

Podbnie jak wcześniej gotujemy wszystkie warzywa w wodzie lub na parze, a potem je blendujemy. W razie potrzeby dodajemy przegotowaną wodę, aby konsystencja była bardziej płynna.

Smacznego!
 

Simon

dzieci: Kuba



Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad