Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Pielęgnacja uszu

pielęgnacja uszu niemowlęciaNa początku pomyślałam: jak te malutkie, wrażliwe uszka pielęgnować by nie zrobić dziecku krzywdy? Podzieliłam się obawami z lekarzem i po rozmowie nabrałam więcej pewności siebie. Już wiedziałam co robić żeby nie zaszkodzić pielęgnując tę część ciała synka. Lekarz wytłumaczył mi, że choć jest to delikatne miejsce, powinnam myjąc uszka zajmować się nimi podobnie jak pozostałymi częściami ciała. Dzięki temu będę się mniej stresować i odpowiednio o nie zadbam. 

Jak pielęgnować uszy pociechy?

Woskowina:

- chroni przed infekcjami,

- natłuszcza i chroni przed podrażnieniem skóry,

- chroni przed wodą oraz oczyszcza z kurzu i drobnych zanieczyszczeń

- zapobiega dostawaniu się bakterii do wnętrza ucha.

Dlatego też zabiegi przez Ciebie przeprowadzane dotyczą jedynie nadmiaru woskowiny.

Oto kilka moich wskazówek, dzięki którym uszy będą czyste i nie podrażnione:

1. Zmocz ucho, namydl, a następnie spłucz wodą. Małżowinę możesz myć opuszkami palców, wacikami, gazikami (każde uszko świeżym wacikiem/gazikiem - zwilżonym, ale nie mokrym). Nie wlewaj wody do środka ucha (ale nic się nie stanie , jeśli trochę wody dostanie się do ucha- przechyl główkę, a sama się wyleje)

2. Niech Twoje ruchy będą delikatne, jednak pamiętaj - uszka możesz myć tak jak inne części ciała.

3. Miejsca trudniej dostępne możesz umyć patyczkiem kosmetycznym.

Pamiętaj! Absolutnie nie wkładaj patyczków do środka ucha (przewodu słuchowego), by woskowina nie została wepchnięta głęboko. Wkładanie patyczków do środka przewodu słuchowego może grozić: podrażnieniem, uszkodzeniem, skaleczeniem wnętrza ucha, a nawet błony bębenkowej. Po takim zabiegu może dojść do nadmiernego wytwarzania woskowiny. Nie wkładaj do uszu dziecka innych przedmiotów takich jak: waciki, gaziki itp. Czyść uszko dziecka z woskowiny, która osadza się na małżowinie, a nie w przewodzie słuchowym!

4. Nie zapominaj o tylnej części ucha. Tam również gromadzi się brud, który trzeba wyczyścić.

5. Po umyciu uszu osusz ręcznikiem mokre miejsca.

6. Podczas wizyty na basenie nie obawiaj się, że uszy malucha się zamoczą. Ważny jest jednak moment po pobycie w basenie: osusz ręcznikiem uszka tak jak zwykle robisz to po ich umyciu.

7. Jeśli zauważysz u pociechy nadmiar woskowiny (jasnożółta/brązowa wydzielina), to usuń ją chusteczką (z widocznej części ucha). Możesz zastosować specjalne kropelki, które mają za zadanie rozpuścić woskowinę. Zapytaj o nie w aptece i skonsultuj z lekarzem, czy jest taka potrzeba. Zaaplikuj do każdego uszka po 2-3 kropelki i lekko pomasuj okolice ucha. Krople są zazwyczaj wystarczające. Dzięki temu lek dotrze do odpowiedniego miejsca.

Jeśli jednak podczas badania lekarz stwierdzi, że uszy są całkowicie zablokowane przez woskowinę, zapewne zaleci jej usunięcie. Lekarz może ją usunąć na różne sposoby np. poprzez płukanie albo czyszczenie za pomocą specjalnych plastikowych lub metalowych pętelek. Zaufaj lekarzowi i daj przeprowadzić „zabieg”. Ja czułam ogromny stres podczas usuwania woskowiny mojemu synkowi, ponieważ był on niespokojny, jednak lekarz wykonał czynności sprawnie i z dużą wrażliwością.

Pielęgnuj codziennie uszy dziecka tak jak wcześniej to opisałam, a maluch rzadziej będzie narażony na dolegliwości z nimi związane.

Anna

Mama Michała i Ali

dr Barbara Leszczyńska

Lekarz pediatra
- konsultacja

To Ci się przyda

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

barbarka283

nigdy nie mylam uszkow patyczkami zawsze sie balam aczkolwiek przemywalam palcami

dodano: 2019-09-28 22:30:14

marysia290

:)

dodano: 2018-01-25 18:46:06

Silver812

Trzeba pamiętać, aby myć za uszkiem i nie wsadzać patyczka do ucha!

dodano: 2017-03-31 14:29:39

efcik

nie słyszałam o tych kropelkach, w kwestii higieny uszu malucha, jestem zielona.

dodano: 2017-03-30 11:50:55

askap7

najlepsze sa preparaty do woskowiny

dodano: 2017-03-29 15:46:07

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad