Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Trądzik kojarzy nam się z dojrzewaniem, okresem młodzieńczym i burzą hormonalną, dlatego świeżo upieczone mamy może zaskoczyć fakt, że zmiany skórne tego typu dotyczą również niemowląt. Dowiedz się, jak powstaje trądzik u małych dzieci, jak można mu zapobiegać oraz czym leczyć.
Trądzik występuje na powierzchni skóry twarzy. W zależności od stopnia zaawansowania ma postać małych czerwonych krostek, grudek, białych zaskórników. Zwykle pojawiają się one na policzkach, czole oraz brodzie. Twarz dziecka jest zaczerwieniona i bardzo wrażliwa na dotyk. Pod wpływem ciepła zmiany trądzikowe nasilają się, a znikają, gdy jest zimno.
Trądzik niemowlęcy powstaje na skutek działania na dziecko hormonów matki. Częstym powodem są wahania poziomu androgenów. Zbyt duża ich ilość powoduje nadmierną produkcję sebum, co prowadzi do powstawania trądziku.
Przegrzewanie dziecka nasila zmiany skórne. Z obawy przed przeziębieniem świeżo upieczona mama zakłada mu kolejne warstwy ubrań oraz przykrywa dodatkowym kocykiem, w czasie, gdy jest to zbędne.
Wpływ na powstawanie trądziku niemowlęcego mają również nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, które podrażniają delikatną skórę dziecka i blokują jej właściwe oddychanie.
Zdarza się, że trądzik niemowlęcy jest mylony z objawami skazy białkowej, ponieważ przy niej również mogą pojawić się problemy skórne. U niektórych dzieci mogą pojawić się jedynie na twarzy, co jest głównym objawem trądziku niemowlęcego. W większości przypadków uczulenie na białka ujawnia się u starszych niemowląt > 3m.ż. Przy skazie białkowej pojawia się także biegunka i wymioty, dlatego, jeśli występują tylko zmiany skórne w pierwszym, drugim miesiącu - prawdopodobnie jest to niemowlęcy trądzik.
Zasadniczo leczenie trądziku niemowlęcego nie jest konieczne. Nie musisz stosować żadnych lekarstw, chyba że pojawi się podejrzenie infekcji bakteryjnej. W takiej sytuacji są one niezbędne, by wyleczyć chorą skórę dziecka. Zwykle wystarczy jednak prawidłowa pielęgnacja skóry. Potem należy jedynie cierpliwie czekać, aż dolegliwość ustąpi.
Pamiętaj, że jeśli zaniepokoją Cię jakiekolwiek objawy, warto skonsultować się z pediatrą. Powinnaś zgłosić się do lekarza również wtedy, gdy zmiany trądzikowe nie ustąpią po upływie 3 miesięcy.
Dolegliwość ta pojawia się tylko u około 20% dzieci. Jeśli pielęgnujesz prawidłowo skórę dziecka i dbasz regularnie o jego higienę, nie powinnaś się obawiać trądziku niemowlęcego, a jeżeli wystąpi, będzie trwał krótko i sam zniknie.
Nawet jeśli trądzik już się pojawi, nie musisz się nim bardzo przejmować, ponieważ tego typu schorzenie nie powoduje u dziecka żadnego dyskomfortu i z reguły szybko znika. Z pewnością pokonasz trądzik stosując sprawdzone, domowe sposoby.
Jeśli jednak małe krostki przerodzą się w ropne zmiany, będzie wtedy potrzebna wizyta u lekarza, ponieważ może to oznaczać zakażenie bakteriami i pojawi się konieczność zastosowania antybiotykoterapii. Pamiętaj jednak, że są to niezwykle rzadkie przypadki.
Lekarz pediatra
- konsultacja
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
barbarka283
my borykalismy sie ze skaza bialkowa i przesuszona skora
dodano: 2019-09-28 22:01:02
moniawp5
Syn miał w pierwszym miesiącu tradzik ale polożna tłumaczyła że to jeszcze moje hormony i dziecko sie w ten sposób ich pozbywa
dodano: 2018-06-22 13:39:12
Silver812
Oliwcia i co? Długo walczyli z trądzikiem?
dodano: 2017-03-31 18:16:00
0202oliwcia
U nas coreczka nie miala ale dziecie mojej znajomej juz tak
dodano: 2017-03-31 16:41:53
Silver812
Też wcześniej myślałam że to tylko alergie... Pytałam nawet mamuś z otoczenia i szczerze, to różnie było z wiedzą...
dodano: 2017-03-31 10:13:56