Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Jak ubrać i rozebrać noworodka?

przebieranie noworodkaJak ubrać i rozebrać  maleńkie dziecko, które jest takie delikatne i kruche? Co zrobić, by nieposłuszne nóżki trafiły w nogawki, a rączki – w rękawki, nie zaś na odwrót?  Te i podobne pytania zadają sobie niejedni młodzi rodzice. Wbrew pozorom ubieranie niemowlęcia nie jest takie trudne. Na początek wystarczy trochę spokoju, brak pośpiechu i wygodne ubranka.

 

Odpowienie ubranka dla noworodka

Maluchy zazwyczaj nie lubią się ubierać, rozbierać, przebierać i wszystkich czynności z tym związanych. Usztywnienie ciała, wyginanie się w mostek, wyprężanie i wierzganie nogami, przybieranie koloru purpury, czy donośny krzyk, to tylko niektóre z metod stosowanych przez nie na znak protestu. Jeżeli jednak zadbasz o swoją i dziecka wygodę, malec nie będzie protestował, a Ty unikniesz niepotrzebnych nerwów i stresu.

Aby tego dokonać, wybierz odpowiednią garderobę. Każde ubranko, z którego korzystasz powinno być dostosowane do tego, aby szybko ubrać/rozebrać z niego nawet śpiące niemowlę, bez budzenia go. Dlaczego każde? Ponieważ każde ubranko może w pewnym momencie okazać się tym ostatnim czystym. I ponieważ dziecko może zasnąć znienacka, a ty będziesz chciała to wykorzystać.

Warto wiedzieć, że najlepsze dla niemowlęcia są ubranka o rozmiar za duże. Po pierwsze, znacznie łatwiej je założyć. Po drugie, wystarczą maluchowi na dłużej. Wybieraj ubranka uszyte z delikatnej, rozciągliwej bawełny. Rękawy powinny być szerokie pod pachami, tak aby włożenie tam małej rączki było prostą czynnością, nie zaś wielkim wyzwaniem. Bluzeczki i body muszą mieć duże dekolty, powinny też być dodatkowo rozpinane na ramieniu (główka noworodka jest stosunkowo duża), a czapeczki – cienkie i wyposażone w troczki do wiązania. Te bez możliwości wiązania, często zsuwają się z dziecięcej główki, a starsze maluchy ściągają je błyskawicznie.

Przebieranie noworodka - jak się przygotować?

Zanim przystąpisz do ubierania malucha, wybierz stałe miejsce, w którym będziesz przewijać, ubierać i rozbierać dziecko. Może to być specjalna komoda, stolik albo nakładka na łóżeczko. Praktyczne i wygodne są materacyki do przewijania, do kupienia prawie w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi. Przygotuj również ubranka, które chcesz włożyć dziecku.

Przebierając noworodka, a później niemowlę, nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie spiesz się i nie denerwuj, nawet jeśli nie wszystko wygląda tak, jak byście sobie (zarówno Ty, jak i dziecko) tego życzyli. Początki nie należą do łatwych, ale po kilku razach, nabierzesz wprawy i na pewno będzie szło sprawniej i szybciej. Najważniejsze, byś na początku wykazała dużo spokoju i delikatności. Przecież chcesz, by maluch był zadowolony. Mów zatem do niego ciepłym głosem, uśmiechaj się i patrz w jego oczy.

Przebieranie to dla dziecka znakomita okazja do zabawy. Może obserwować twoją twarz, podziwiać gesty i miny, a także zobaczyć, jak wyglądają jego własne nóżki i rączki. Pozwól mu na to.

Pamiętaj również, że przy ubieraniu/rozbieraniu bardzo pomocne są:

- chwyt pod nóżki dziecka – chodzi o to,  by jego nóżki były cały czas uniesione i odwiedzione na boki. Pupę unosimy lekko do góry, pod jedną z nóżek wsuwamy rękę, a drugą nóżkę chwytamy. Nóżki są odwiedzione i uniesione do góry.

- obracanie dziecka na boki - jemu to nie przeszkadza, a Tobie z pewnością usprawni zadanie.

I… do dzieła!

1. Na materacyk / przewijak połóż pieluszkę lub kocyk. Uchronisz malucha przed bezpośrednim kontaktem z ceratką i uczuciem chłodu.

2. Najpierw zakładamy pieluszkę. Wsuń swoją dłoń pod jedną nóżkę i chwyć za kolanko drugiej. Unieś lekko pupę dziecka i wsuń pieluszkę.

3. Następnie body. Dziecko nie przepada za ubraniami wciąganymi przez głowę. Dlatego najlepiej robić to dość szybko i sprawnie. Świetnie sprawdzi się metoda polegająca na rozciągnięciu dekoltu i zwinięciu ubranka w dłoniach (tak jak zwijasz pończochę). Rozciągnięty dekolt przełóż przez główkę (nasuń od szczytu głowy na szyję), obróć dziecko w jedną i w drugą stronę, następnie zsuń resztę ubranka na szyję i barki. Rozciągnij otwór rękawa i wsuń weń od zewnątrz trzy palce. Gdy maluch wyprostuje rączkę, uchwyć jego dłoń i łagodnie nasuń rękaw na rączkę. W ten sam sposób ubierzesz dziecku bluzki zakładane przez głowę.

4. Po body przyszła kolej na pajacyk lub kaftanik i śpioszki. Najpierw załóż jeden z rękawków, następnie zwiń nogawkę i jedną ręką chwycić jej koniec. Delikatnie chwyć od góry udo dziecka i nałóż nogawkę na stópkę (kiedy założenie nogawki sprawia jednak trudność, wypróbuj metodę z łaskotaniem – delikatnie połaskocz maluszka po brzuszku, wówczas powinien podkurczyć nóżki i bez trudu nałożysz nogawkę). Następnie wsuń rękę pod nóżkę malca, dłonią obejmij biodro i udo, lekko zegnij obie nóżki w stronę brzuszka i łagodnie obróć dziecko na drugi bok. Załóż drugi rękaw i nogawkę zgodnie z poprzednimi wskazówkami.

Niektórzy jednak zaczynają od nogawek, a w drugiej kolejności zakładają rękawki. Najlepiej wypróbuj obie metody, by się przekonać, która jest wygodniejsza dla Ciebie i malca.

5. Teraz skarpetki. To chyba najłatwiejsze zadanie, zazwyczaj nie wymaga specjalnej wiedzy, a wykonuje się je instynktownie. Wystarczy rozciągnąć otwór skarpetki i nasunąć ją na dziecięcą stópkę.

6. W chłodne dni należy zadbać o dodatkową warstwę chroniącą malucha przed zimnem. Nałóż wówczas dodatkowo ciepłą bluzę lub sweterek. Na szczęście ich ubieranie nie powinno przysparzać kłopotów. Luźny krój bardzo ułatwia to zadanie.  Dla wygody dziecka pamiętaj, by wkładając rękaw, chwycić równocześnie rękawek założonego wcześniej kaftanika/pajacyka. Dzięki temu się nie zroluje.

7. Jesteśmy już prawie na finiszu. Jeszcze tylko czapeczka. Aby ją założyć, nie podnoś główki noworodka. To niewskazane. Najpierw delikatnie nasuń czapeczkę na czubek głowy, obróć dziecko na jeden bok i naciągnij ją na jedną część główki, potem obróć na drugi bok i naciągnij na drugą. Jeżeli czapeczka ma troczki, zawiąż je nie pod brodą, ale z boku, by nie przeszkadzały. Możesz też zakładać w ten sposób czapeczkę trzymając dziecko na udach. Wówczas łatwiej będziesz mogła je obracać na bok. Warto też wiedzieć, że czapeczkę zakładamy tylko w określonych sytuacjach: po kąpieli (na chwilę) oraz na spacer (zawsze; chroni nie tylko przed zimnem, ale również słońcem, wiatrem i deszczem).

8. Gotowe, maluch ubrany od stóp do głów. Zanim wyjdziecie na wspólny spacer, poświęć jeszcze chwilę na przytulenie maleństwa. To bardzo uspokaja, a dziecko zaraz po ubieraniu (zwłaszcza, jeżeli nie masz jeszcze w tym wprawy) może być rozdrażnione. Pamiętaj jednak, aby chwila wspólnego relaksu nie była za długa. Ubrałaś dziecko „na wyjście”, po kilku minutach może mu być zdecydowanie za ciepło, a dzieci w takich sytuacjach reagują dość gwałtownie.

Przebieranie niemowlaka

Podobnie jak przy ubieraniu, wykorzystuj chwyt pod nóżkami i obracanie dziecka na boki.

1. Śpioszki. Ułóż dziecko na plecach. Wykorzystując chwyt pod nóżkami, obróć maleństwo na bok. Zsuń śpioszki z jednej nóżki. Zmień rękę, obróć dziecko na drugą stronę i zsuń śpiochy z drugiej nóżki, a następnie z pupy.

2. Body/kaftanik. Aby zdjąć body/kaftanik, ułóż dziecko w pozycji wyjściowej – na plecach. Zaczynamy od rękawka. Jedną ręką przytrzymaj łokieć dziecka, drugą zsuń rękawek. Następnie obróć dziecko na bok (by mieć wygodny dostęp do drugiej rączki) i powtarzając te same czynności zsuń drugi rękawek i w końcu cały kaftanik. W ten sam sposób zdejmujemy dziecku bluzkę czy sweterek.

Z kolei zdejmowanie czapeczki czy skarpetek nawet niedoświadczonym rodzicom nie sprawia trudności. Tym samym nie wymaga specjalnego instruktażu.

Pamiętaj, że zamiast na specjalnie przeznaczonym do przewijania stoliku/komodzie, możesz też ubierać/rozbierać dziecko na swoich kolanach, przynajmniej dopóki jest naprawdę małe. Większego malucha trudno jest wygodnie położyć na kolanach, a on sam też może nie być tym zachwycony i wyraźnie protestować.

Kasia

Mama Patrycji i Michała

Emilia Łapiak-Pasiorowska

Dyplomowany fizjoterapeuta
- konsultacja

To Ci się przyda

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

barbarka283

najlepiej przy ubieranu czy rozbieraniu odwracac uwage dziecka wtedy idzie to o wiele sprawniej

dodano: 2019-09-28 22:56:38

Silver812

Dobrze jest dziecko zabawiać podczas ubierania i uśmiechać się dużo.

dodano: 2017-03-31 14:45:15

efcik

ciekawa jestem czy na szkole rodzenia ćwiczy się ubieranie niemowląt? w sumie większość bodziaków mam nakładane przez główkę, więc nie pogardziłabym jakby mi ktoś pokazał jak szybko i sprawnie, je założyć niemowlaczkowi.

dodano: 2017-03-31 13:05:52

askap7

od razu mi to wychodzilo

dodano: 2017-03-29 16:56:56

agusskalec

najlepiej wybierać ubrania rozpinane na całej długości na zatrzaski :)

dodano: 2017-03-28 22:27:22

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad