Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Sprawdzone sposoby na oparzenia słoneczne u dzieci

Sposoby na oparzenia słoneczne u dzieci

 

 

Wrażliwa skóra dziecka jest podatna na podrażnienia. Szczególnie groźne są dla niej letnie promienie słońca, które mogą być przyczyną oparzeń. Poznaj sposoby na oparzenia słoneczne u dzieci.

 

 

Jak rozpoznać poparzenie słoneczne?

Jeśli po powrocie do domu, po długim spacerze lub pobycie na plaży w słoneczny dzień, zauważysz u dziecka zaczerwienioną skórę, a dodatkowo maluch będzie płaczliwy, marudny i będzie skarżył się na ból, to może oznaczać, że doszło do poparzenia słonecznego.

Pierwsze objawy skórne możesz zauważyć dopiero po 2-4 godzinach od zejścia ze słońca. Czasem to może być tylko zaczerwienienie, ale zdarza się, że na skórze dziecka będą już widoczne drobne pęcherzyki. Trzeba wtedy szybko działać, aby złagodzić przykre dolegliwości.
 

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne u dzieci

Chłodna kąpiel

Dobrym sposobem na oparzenie słoneczne jest chłodna kąpiel. Do wody możesz dodać kilka łyżek octu jabłkowego, który ma działanie łagodzące i pomaga utrzymać równowagę pH skóry.

Aloes

Miąższ aloesu przyspiesza gojenie ran oraz ma działanie nawilżające, dlatego doskonale sprawdza się przy oparzeniach słonecznych. Jeśli zauważysz zaczerwienione miejsca na skórze u swojego malucha posmaruj je jak najszybciej sokiem z aloesu. Poczuję ulgę chwilę po aplikacji.

Oczar wirginijski

Na oparzenia dobrze sprawdzi się oczar wirginijski. Roślina ta ma działanie regenerujące i łagodzi podrażnienia. Okłady z naparem z oczarem wirginijskim ukoją poparzona skórę Twojego malucha i zmniejszą uciążliwe pieczenie oraz swędzenie.

Świeży ogórek

To niepozorne warzywo bogate w witaminę C oraz antyoksydanty ma działanie regenerujące, przeciwbólowe, jak i odżywcze, dlatego idealnie sprawdzi się po długiej kąpieli słonecznej. Ułóż na zaczerwienioną przez słońce skórę twarzy malucha kilka plasterków świeżego ogórka. Najlepiej przed zabiegiem schłodzić warzywo w lodówce. Starszemu dziecku można przygotować chłodzącą maseczkę z ogórka. Wystarczy kawałek warzywa zmiksować blenderem na gęsta masę.

Płatki owsiane

Na oparzenia słoneczne polecam płatki owsiane, które są nie tylko skuteczne, ale i tanie. Możesz przygotować maluchowi regenerującą kąpiel z dodatkiem garści płatków owsianych, która złagodzi dolegliwości bólowe.

Chłodne okłady

Chłodny okład sprawdza się w przypadku wielu urazów, w tym również oparzeń słonecznych. Możesz do tego wykorzystać specjalne woreczki z lodem, które dostępne są w aptekach lub kostki lodu. Oczywiście należy je wcześniej owinąć ściereczką bądź tetrową pieluszką.

Pamiętaj, by absolutnie nie dotykać bezpośrednio rozpalonej skóry lodem, ponieważ można w ten sposób jedynie pogorszyć jej stan.

Miód

Miód nie tylko wspaniale smakuje, ale również działa pozytywnie na różne dolegliwości, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne. Użyj go jako maseczki na podrażnioną opalaniem skórę. Dzięki temu zmniejszysz zaczerwienienie i obrzęk w miejscach poparzenia.

Mleko i jego przetwory

Okłady z mleka, jogurtu lub kefiru, z pewnością przyniosą Twojemu dziecku przyjemne ochłodzenie i ulgę. Doskonale pamiętam z dzieciństwa, że stosowała je zarówno moja mama, jak i babcia. Mleko oraz jego przetwory to bogate źródło białka oraz witamin A, D i E, które tworzą ochronny film na skórze. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom mają działanie łagodzące i nawilżające, dlatego z pewnością poradzą sobie z pooparzeniowymi problemami.

Nagietek

Nagietek, dzięki swoim właściwościom leczniczym, świetnie sprawdzi się na dolegliwości związane z poparzeniem słonecznym. Warto przygotować dziecku okłady z naparu nagietka, które ukoją podrażnioną skórę i pomogą zlikwidować stan zapalny. Możesz również dodać płatki nagietka do kąpieli malucha.

Czego należy unikać przy oparzeniach słonecznych?

Jeśli na skórze pojawiają się pęcherze z płynem, absolutnie ich nie przebijaj. Bardzo częstym błędem jest smarowanie oparzonych miejsc tłustymi kremami lub oliwką. Należy unikać tego typu kosmetyków w okresie leczenia, ponieważ ograniczają one dostęp do powietrza, utrudniając gojenie się skórze. Nie używaj również preparatów z dodatkiem alkoholu, ponieważ mogą ją dodatkowo podrażniać.
 

Marlena

Mama Mai

dr Barbara Leszczyńska

Lekarz pediatra
- konsultacja

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

barbarka283

slyszalam ze olej nagietkowy w tych sprawach jest rewelacyjny co prawda to wszytko zalezy od organizmu jak na dana sytuacje reaguje

dodano: 2019-09-28 21:31:49

moniawp5

Olej nagietkowy zrobiony z nagietka rosnącego w ogródku i sok z liść żyworódek rosnących na parapecie domu
to najlepsze jak dla mnie sposoby na oparzenia

dodano: 2018-06-22 13:30:40

askap7

Zgadzam się z poprzedniczką - bardzo dobrze działa i aloes i Argosulfan, oprócz tego opatrunki np Granuflex i preparat Unigel na większe poparzenia. A na całe ciało chłodna maślanka.

dodano: 2017-07-31 23:06:24

aniam

Ja polecam aoles :) sama parę lat temu poparzyłam strasznie dłoń, pęcherze po 2 tygodniach były gigantyczne i dostałam liść aloesu, odcinałam mały plasterek i przykładałam, po paru dniach pęcherze zniknęły a do dzisiejszego dnia nie ma nawet blizny :) od tej pory na parapecie mam doniczkę z aloesem, a liście które zaczynają marnieć przerabiamy na żel aloesowy, który jest na stałe w lodówce. Polecam również maść Argosulfan, zawiera jony srebra i przed poznaniem aloesu, tylko tego używałam, bardzo skuteczny, Trzeba go trzymać w lodówce i taki minus, że na receptę ale lekarze POZ nie robią problemu z wystawieniem jej.

dodano: 2017-07-13 08:17:36



Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad