Ciepła woda, delikatny dotyk rąk, uśmiech i przyjazne słowa - to wszystko sprawia, że Twój maluch na pewno uwielbia kąpiel. Możesz ją przygotować w łazience, ale równie dobrze możesz ją urządzić w pokoju lub w kuchni.
Kąp malca codziennie o tej samej porze (lubi rytuały i łatwo się do nich przyzwyczaja), najlepiej godzinę przed nocnym karmieniem. Nie kąp go zaraz po jedzeniu, bo może je zwrócić, ani wtedy, gdy jest głodny.
Ważne jest, aby temperatura w pomieszczeniu była nieco wyższa niż zazwyczaj (powinna wynosić około 24°C). W pomieszczeniu musisz także ustawić wanienkę, przewijak, półeczkę na ubranka i potrzebne przedmioty – bawełniane waciki, miseczkę z chłodną przegotowaną wodą, płyn do kąpieli (lub mydło i szampon dla niemowląt), miękki ręcznik lub okrycie kąpielowe z kapturkiem, pieluszkę, maść przeciw odparzeniom, szczoteczkę do włosów oraz czyste ubranka.
Wanienkę ustaw na stojaku (może to być także szafka czy pralka). Obok wanienki rozłóż przewijak, na którym położysz maluszka. Do wanienki nalej wody (na wysokość około 10cm). Powinna mieć temperaturę około 37°C. Możesz ją zmierzyć przystosowanym do tego termometrem ze specjalną, „kąpielową” skalą lub własnym łokciem (woda w dotyku powinna być przyjemnie ciepła). Wlej do wody płyn do kąpieli.
Higiena twarzy niemowlaka
Zanim rozbierzesz i włożysz dziecko do wanienki, ułóż je na przewijaku i zacznij od pielęgnacji twarzy:
-
Zwilżonym wacikiem przemyj oczko maleństwa ruchem od skroni do kącika i osusz suchym, wyjałowionym gazikiem w tym samym kierunku. Kolejnym czystym gazikiem umyj drugie oczko.
-
Zwilżonym wacikiem umyj zewnętrzną część noska. Nie wkładaj do środka patyczka ani wacików. Jeśli w nosku jest śluz, który wyraźnie przeszkadza dziecku w oddychaniu, możesz wkroplić sól fizjologiczną i delikatnie odciągnąć wydzielinę aspiratorem lub gruszką
-
Zwilżonym patyczkiem z watą lub samym wacikiem umyj małżowinę uszek (nie wkładaj patyczka do środka!), a następnie kolejnym wacikiem umyj skórę za małżowiną. Osusz oba miejsca.
-
Nawet jeśli maluszek jeszcze nie ma ząbków, zadbaj o higienę jego jamy ustnej. Początkowo możesz przemywać dziąsła sterylnym, zwilżonym gazikiem nawiniętym na palec lub silikonową szczoteczką do masowania dziąseł zakładaną na palec. Gdy tylko u malca pojawią się pierwsze ząbki, czyść je delikatnie małą, miękką szczoteczką.
-
Większym, wilgotnym wacikiem przemyj całą twarz zwracając szczególną uwagę na okolice ust.
Kąpiel niemowlaka - krok po kroku:
-
Rozbierz maluszka na przewijaku. Przetrzyj genitalia chusteczką dla niemowląt.
-
Chwyć maleństwo tak, aby opierało głowę na Twoim ramieniu (Twoja ręka spoczywa pod jego plecami i podtrzymuje go pod pachą). Drugą rękę wsuń pod pośladki.
-
Włóż maluszka do wanienki - najpierw zanurz nóżki, potem pupę, a następnie, cały czas go polewając, zanurz też plecy i brzuszek .
-
Umyj malca myjką lub dłonią. Zacznij od mycia główki. Uważaj, aby do oczu dziecka nie dostała się woda. Potem umyj rączki, brzuszek, plecki i nóżki dziecka. Na końcu umyj pupę. Gdy nabierzesz wprawy w kąpaniu malca możesz przewrócić go na brzuszek i umyć dokładnie plecy.
-
Jeśli widzisz, że maluch czuje się w wodzie wspaniale, pozwól mu pobaraszkować - niech pofika nóżkami, pobawi się gumową kaczuszką.
Po kąpieli
-
Wyjmij maluszka z wanienki i natychmiast owiń w ręcznik lub okrycie kąpielowe z wygodnym kapturkiem na głowę.
-
Delikatnie osusz całe ciało, nasmaruj okolice odbytu maścią przeciw odparzeniom i załóż pieluszkę.
-
Główkę uczesz szczoteczką z miękkim włosiem a następnie załóż malcowi bawełnianą cienką czapeczkę.
-
Ubierz dziecko i przystaw do piersi.
-
Pamiętaj, żeby malca nie przegrzewać. Wystarczy mu jedna warstwa ubrania więcej niż Tobie.
Czesanie i masaż główki
Bardzo przyjemnym zabiegiem pielęgnacyjnym zarówno dla mamy, jak i maluszka jest czesanie. W zależności od wieku dziecka możesz wykorzystać różne szczotki z naturalnego, miękkiego włosia lub z miękkiego włosia sztucznego.
Możesz połączyć pielęgnację z zabawą wybierając szczotkę, która posiada ciekawe, kolorowe wzory i grzechotkę przykuwającą uwagę dziecka. Nie zapomnij, że czesanie to doskonały masaż głowy, pobudzający krążenie, a przez to wzmacniający włosy.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
barbarka283
gdy biorprysznic mala w brzuchu bardzo jest aktywna , zobaczymy czy po urodzeniu takze bedzie lubic kapiel
dodano: 2019-09-28 22:59:05
marysia290
U nas kąpiel to koncert jak zaczynam myć płynem do kąpieli i mycia główki. Najlepiej jak córeczka sobie tylko leży wodzie na leżaczku oczywiście pod opieką :)
dodano: 2018-01-25 18:38:37
dagmari
używamy do kąpieli myjki kąpielowej z Canpol babies, polecam bardzo, bardzo, zwłaszcza do mycia włosków :)
dodano: 2017-04-24 11:04:35
Silver812
Kąpiel przypomina o życiu płodowym i jest super frajdą dla dziecka :) Warto więc kąpać codziennie :)
dodano: 2017-03-31 14:46:54
efcik
dosłownie siwieję od tych przygotowań kąpielowych, na rynku dostępnych jest tyle akcesoriów i kosmetyków, że już sama nie wiem, co jest niezbędne, a co jest tylko niepotrzebnym wydatkiem i wyrzuceniem pieniędzy w błoto.
dodano: 2017-03-31 13:01:42