Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Niedługo Twój maluch pojawi się na świecie? Sprawdź jak długo możesz przebywać na urlopie macierzyńskim, a z jakich rozwiązań możesz skorzystać po jego zakończeniu. Dowiedz się, ile dni wolnych przysługuje partnerowi i jakie wynagrodzenie otrzymacie podczas urlopów.
Jeżeli jesteś zatrudniona na umowę o pracę, po porodzie przysługuje Ci prawo do podstawowego urlopu macierzyńskiego. Dostaniesz go również, jeśli pracujesz na zlecenie lub prowadzisz działalność gospodarczą, ale tylko w przypadku, gdy regularnie opłacałaś składki na ubezpieczenie chorobowe. Przy zatrudnieniu na umowę o dzieło nie przysługuje Ci prawo urlopu macierzyńskiego.
Z części urlopu macierzyńskiego może skorzystać także tata, o ile jest zatrudniony na umowę o pracę.
Podstawowy urlop macierzyński możesz wziąć już 6 tygodni przed planowaną datą porodu, a dalszą jego część wykorzystać już po narodzinach dziecka. Jednak większość mam decyduje się na rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego dopiero po porodzie.
W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie przysługuje Ci 20 tygodni urlopu (140 dni). Przy bliźniakach czas wydłuża się do 31 tygodni (217 dni), przy trojaczkach o kolejne 2 tygodnie, aż do 37 tygodni (259 dni) w przypadku pięciorga i więcej liczby dzieci.
Pamiętaj! Tata może skorzystać z części Twojego urlopu macierzyńskiego – 6 tygodni - dopiero po 14 obowiązkowych tygodniach wykorzystanych przez Ciebie.
Przez cały okres podstawowego urlopu macierzyńskiego otrzymasz zasiłek w wysokości 100% średniego wynagrodzenia z ostatniego roku. Jeśli zamierzasz od razu skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego, wówczas przysługiwać Ci będzie 80% wynagrodzenia.
Dodatkowy urlop macierzyński nie jest obowiązkowy. Przyznaje się go na wniosek rodzica.
Urlop ten należy wykorzystać tuż po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Skorzystać z niego może zarówno mama i tata. W przypadku jednego dziecka do podziału macie 6 tygodni, przy dwóch brzdącach i więcej będzie to już 8 tygodni.
W czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego będziesz otrzymywać pensję taką samą jak dotychczas.
Jest to urlop nieobowiązkowy. Przysługuje jedynie ojcu nowo narodzonego dziecka, który posiada umowę o pracę. Wniosek o ten urlop należy złożyć na tydzień przed planowanym początkiem.
Urlop ojcowski trwa 2 tygodnie. Należy go wykorzystać przez pierwszy rok życia dziecka. Tata może z niego skorzystać również podczas urlopu macierzyńskiego świeżo upieczonej mamy.
Podczas urlopu ojcowskiego tacie przysługuje zasiłek w postaci 100% średniego wynagrodzenia z ostatniego roku.
Urlop rodzicielski
Z urlopu rodzicielskiego może skorzystać zarówno mama, jak i tata, w następnej kolejności po zakończeniu standardowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Urlop rodzicielski trwa łącznie 26 tygodni. Możesz go wykorzystać maksymalnie w 3 częściach. Każda z nich musi trwać co najmniej 8 tygodni.
Znam pary, które urlopem rodzicielskim podzieliły się po równo i skorzystały z niego w tym samym czasie. W ten sposób oboje mogli być z dzieckiem aż przez 13 tygodni.
Jeżeli jesteś zdecydowana skorzystać z urlopu rodzicielskiego, wniosek o ten urlop musisz złożyć pracodawcy co najmniej 14 dni przed planowaną datą porodu. Wówczas przez cały okres urlopu będzie Ci przysługiwać 80% pensji.
Gdy na urlop rodzicielski zdecydujesz się później, już w trakcie macierzyńskiego, będziesz na początku otrzymywać 100% wynagrodzenia, natomiast później, aż do końca urlopu rodzicielskiego, dostaniesz tylko 60% swojej pensji.
Z urlopu wychowawczego możesz skorzystać Ty lub ojciec dziecka.
Urlop ten trwa maksymalnie 36 miesięcy i należy go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Podobnie jak w przypadku rodzicielskiego, zarówno mama, jak i tata, mogą z niego korzystać równocześnie, jednak nie dłużej niż przez 3 miesiące. Urlop wychowawczy można wziąć w całości lub podzielić na części – maksymalnie pięć.
Zgodnie z prawem urlop wychowawczy jest bezpłatny.
Mama Darii i Lenki
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
barbarka283
przepisy ciagle sa akytualizowane dlatego trzeba caly czas sledzic zmiany
dodano: 2019-09-30 12:34:25
Natalia111
"URLOP"
dodano: 2019-09-19 11:51:30
moniawp5
Przepisy w urlopach zmieniają sie dośc szybko i co roku coś nowego wymyślaja
dodano: 2018-06-13 12:49:07
marta1519
urlop jest bezpłatny więc urlopem tak naprawdę jest tylko z nazwy. wiadomo niby muszą cie przyjąć jak wrócisz do prac ale wszystkie wiemy jak to wygląda w praktyce- często 3 lata to taka przepaść ze po prostu biorą kogoś innego i ten ktoś już zostaje na stale za nas
dodano: 2017-07-17 08:29:05
natalia055
Co jakiś czas są jakieś zmiany...
dodano: 2017-06-05 19:33:58