Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Wskazania do cesarskiego cięcia

kobieta w ciąży u ginekologa wskazania do cesarskiego cięcia

 

Zdarzają się sytuacje, gdy cesarskie cięcie to jedyne wyjście, które może uratować życie dziecka oraz zdrowie przyszłej mamy.

Dowiedz się, jakie są wskazania do cięcia cesarskiego, które występują już w czasie ciąży i lekarz je zna jeszcze przed porodem.

 

Co to jest cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie to poważny zabieg chirurgiczny, polegający na przecięciu powłok brzusznych i macicy, aby umożliwić wyjęcie dziecka. Cesarkę przeprowadza się w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Zwykle jest to zabieg planowany, z uwagi na wcześniejsze wskazania lekarskie. Wykonuje się go również w nagłych sytuacjach podczas trwającego już porodu, gdy niesprzyjające okoliczności wymagają szybkiej reakcji lekarza. Gdy cesarkę przeprowadza się w trybie nieplanowanym czasami stosuje się narkozę, czyli znieczulenie ogólne.

Jak przebiega zabieg cesarskiego cięcia i co się będzie działo z Tobą tuż po operacji, dowiesz się z naszego artykułu: „Cesarskie cięcie krok po kroku”

Czy cesarskie cięcie jest lepszym rozwiązaniem od porodu naturalnego?

Choć cesarskie cięcie jest szybsze w porównaniu do porodu naturalnego, należy traktować je jako wyjście awaryjne. Pomimo pełnej kontroli, może dojść do różnego rodzaju powikłań, takich jak: krwotoki czy uszkodzenie jelit, pęcherza lub moczowodów. Poza tym, w miejscu cięcia, z czasem mogą tworzyć się zrosty, które mogą powodować dyskomfort a nawet utrudniać ponowne zajście w ciążę. Warto tutaj również wspomnieć, że u kobiet, które przeszły zabieg cesarskiego cięcia, występuje zwiększone ryzyko zachorowania na zakrzepicę.

Wskazania do cesarskiego cięcia

W ciągu ostatnich kilku lat znacznie poszerzyła się lista wskazań medycznych do przeprowadzenia planowanej cesarki. Jednak niezależnie od ich liczby, dzielimy je na dwie główne grupy:

Wskazania poza położnicze:

Okulistyczne

Wskazaniem do cesarskiego cięcia jest silna wada wzroku matki, która może spowodować zagrożenie odwarstwieniem się siatkówki oka, ale również zmiany zwyrodnieniowe siatkówki oka, czyli tzw. retinopatie.

Ortopedyczne

Jeśli masz zdiagnozowaną dysplazję stawów biodrowych, patologię w obrębie miednicy lub kręgosłupa, bądź przeszłaś uraz kończyn dolnych lub miednicy - może być to wskazanie do cc ( nie musi)

Kardiologiczne

Wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie mogą być schorzenia układu krążenia przyszłej mamy , wady serca.

Niebezpieczne infekcje

Jeśli u przyszłej mamy zdiagnozowano aktywną opryszczkę narządów płciowych (chodzi o szczególnie niebezpieczny wirus HSV2) lub inne poważne zakażenie – np. zakażenie wirusem HIV, zostanie podjęta decyzja o cesarskim cięciu.

Pulmonologiczne

Wskazaniem do cesarki mogą być choroby płuc matki, które ograniczają ich pojemność życiową, jak zaawansowana choroba obturacyjna płuc.

Psychiatryczne

W przypadku zdiagnozowanej tokofobii, czyli lęku przed ciążą oraz brak akceptacji i lęk porodem siłami natury, lekarz podejmie decyzję o porodzie poprzez cesarskie cięcie. Ważne – zaświadczenie od psychiatry o chorobie psychicznej kobiety.

Neurologiczne

Jeśli cierpisz z powodu ostrego zespołu bólowego kręgosłupa krzyżowo-lędźwiowego, SM, padaczki, możesz otrzymać wskazanie do cesarki.

Wskazania położnicze:

Poniżej przedstawiamy najczęstsze wskazania położnicze do cesarskiego cięcia, które są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne:

  • przebyte wcześniej cesarskie cięcie poprzeczne – względne wskazanie
  • zaburzenia tętna płodu, które grozi niedotlenieniem malucha – zagrażająca zamartwica
  • nieprawidłowa pozycja dziecka podczas porodu, gdy w trakcie czynności skurczowej lekarz stwierdzi, że maluch ułoży się np. twarzyczkowo,
  • położenie poprzeczne płodu
  • wielkość dziecka przekraczająca wagę 4,5 kg;
  • wypadnięcie pępowiny;
  • przedwczesne odklejenie się łożyska;
  • zbyt nisko ułożone łożysko, czyli tzw. łożysko przodujące;
  • krwotok wewnętrzny lub jego podejrzenie, spowodowane pęknięciem macicy;
  • zaburzenia rozwierania się szyjki macicy, czyli tzw. dystocja szyjkowa;
  • dysproporcja płodowo - miednicowa, to sytuacja, gdy główka dziecka jest zbyt duża w stosunku do wielkości miednicy mamy;
  • nieprawidłowy postęp porodu;
  • pęknięcie blizny po poprzednim cięciu cesarskim lub zagrożenie pęknięciem blizny;
  • nieskuteczna indukcja porodu

Lista z pewnością byłaby dłuższa, jednak nie bierzemy pod uwagę różnych nieprzewidzianych wcześniej sytuacji, które mogą mieć miejsce podczas porodu.

Karolina

Mama Dominika

dr Paweł Palacz

Ginekolog - położnik
- konsultacja

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

barbarka283

moja siostra ze wzgledu na niskie cisnienie miala juz 3 cesarki

dodano: 2019-09-30 12:25:35

Natalia111

u mnie wskazaniem do pilnej cc był brak postepu (mimo podanej oksytocynie, odejsciu wód itp) oraz tachykardia u dziecka

dodano: 2019-09-18 12:10:39

Slodki_babiniec

Miałam cc bo córka była ułożona pośladkowo, a niestety w szpitalach w mojej okolicy nie praktykuja odwrócenia dziecka byłam na to skazana.

dodano: 2018-07-17 22:12:50

moniawp5

U mnie wskazaniem do cesarskiego cięcia była zatrzymanie akcji porodowej na 4 cm i zanikanie tętna i szybko lekarze zdecydowali o cięciu

dodano: 2018-06-13 12:36:24

buba18

Jak wynika z artykułu jest bardzo dużo wskazań do cięcia cesarskiego.często jest to zabieg planowany ,ale zdarzają się też sytuacje gdy lekarz na cięcie cesarskie decyduje się gdy podczas porodu naturalnego dochodzi do komplikacji i cięcie cesarskie jest zabiegiem ratującym życie dziecka ,bądż zdrowie mamy.

dodano: 2017-09-24 19:00:15

<<
1 | 2 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad