Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Najczęstsze błędy popełniane na sali porodowej

kobieta w ciąży na sali porodowej

Zbliżający się termin porodu to okres pełnego napięcia oczekiwania i mnóstwa przygotowań. Trzeba skompletować wyprawkę dla dziecka, przygotować pokoik, wybrać wózek. W natłoku zadań nie trudno coś przeoczyć, a jeśli do tego dodamy roztargnienie ciążowe to błędy stają się wręcz nieuniknione. Przypomnijmy te najczęściej popełniane. Tak na wszelki wypadek.

 

Ostatnie dni ciąży. Nie możesz się doczekać, kiedy wreszcie przytulisz swoje maleństwo. Wszystko masz już przygotowane do porodu i czujesz się jak w blokach startowych. Aby mieć jednak pewność, że wszystko pójdzie gładko, dowiedz się, jakie błędy są najczęściej popełniane na porodówce i jak się ich ustrzec.

Zbyt wczesny przyjazd na porodówkę

Z pewnością widziałaś niejeden film, w którym bohaterka błyskawicznie urodziła dziecko 5 minut po odejściu wód płodowych. A do tego, dla podkręcenia dramatyzmu, niejednokrotnie poród odbywa się w autobusie lub taksówce. W rzeczywistości takie ekspresowe porody zdarzają się niezwykle rzadko. Zazwyczaj od pierwszych skurczów do odejścia wód płodowych mija wiele godzin, zaś po odejściu wód nadal masz mnóstwo czasu na kąpiel, sprawdzenie czy wszystkie potrzebne do szpitala rzeczy są spakowane oraz spokojny dojazd do szpitala.

Przyznam, że rodząc pierwsze dziecko sama popełniłam ten błąd i w panice kazałam zawieść się mężowi do szpitala o godzinie 22: 00, kiedy skurcze pojawiały się co 7 minut. Córcia zaś urodziła się dopiero po 8. rano, więc zamiast spokojnie poczekać w domu, spędziliśmy wiele godzin w szpitalu, który tej nocy akurat był wyjątkowo mocno oblegany.

Brak potrzebnych do porodu dokumentów i badań

Przy przyjęciu do szpitala będzie Ci potrzebny cały komplet dokumentów. Najlepiej, jeżeli zbierzesz je do jednej teczki, żeby nie fruwały po całej torbie i nie szukać ich w popłochu wybierając się do szpitala lub, co gorsza, już na izbie przyjęć.

Przypomnijmy zatem szybko, jakie dokumenty i badania będą Ci potrzebne:

  • dowód osobisty lub paszport;
  • karta przebiegu ciąży;
  • dowód ubezpieczenia (jeżeli takowy posiadasz);
  • grupa krwi;
  • wyniki ostatnich badań (morfologia krwi i badanie ogólne moczu);
  • odczyn WR;
  • antygen HBs;
  • cytologia;
  • posiew z pochwy;
  • USG (ostatnie oraz z wczesnej ciąży).

Do planowanego cesarskiego cięcia potrzebny będzie również układ krzepnięcia oraz poziom elektrolitów.

Źle spakowana torba do szpitala

Od 32. tygodnia ciąży powinnaś mieć spakowaną torbę do szpitala. Pamiętaj, aby znalazły się w niej tylko niezbędne rzeczy, czyli:

  • ubranka dla dziecka na 3 dni pobytu w szpitalu;
  • dwie koszule nocne;
  • biustonosz do karmienia;
  • wkładki laktacyjne;
  • podstawowe kosmetyki dla Ciebie i maluszka;
  • pieluszki;
  • podpaski;
  • szlafrok;
  • klapki pod prysznic i ręcznik;
  • ubrania na wyjście ze szpitala dla Ciebie i dla maluszka.

Nie ulegaj pokusie zapełnienia wielkiej walizki podróżnej. Mając za dużo rzeczy możesz mieć kłopoty z odnalezieniem tych naprawdę potrzebnych.

Nieprzygotowanie się do porodu i pobytu w szpitalu

Komfort psychiczny podczas porodu jest niezwykle istotny. Dlatego zadbaj o to, by podczas pobytu w szpitalu czuć się dobrze. Mimo, że na pewno nikt nie będzie oceniał Twojego wyglądu zewnętrznego, to pomyśl wcześniej o niektórych zabiegach, które sprawią, że poczujesz się pewniej.

Do porodu nie jest wymagana depilacja krocza a tym bardziej nóg czy pach. Jeżeli jednak owłosienie powoduje, że czujesz się skrępowana, nie czekaj z jego usunięciem do ostatniej chwili.

Nie ma przeszkód, by do szpitala jechać w makijażu. Zastanów się jednak czy warto, bowiem możesz być niemal pewna, że podczas porodu rozmaże się całkowicie. Na wszelki wypadek weź ze sobą chusteczki do demakijażu, żeby móc szybko się odświeżyć.

Inaczej nieco jest z paznokciami i to zarówno u rąk, jak i nóg. Zabarwienie płytki paznokcia może lekarzowi dostarczyć istotnych informacji na temat stanu Twojego zdrowia. Dzisiejsze szpitale zazwyczaj dysponują zaawansowaną aparaturą diagnostyczną pozwalającą szybko ocenić stan pacjentki. Pomalowane paznokcie nie powinny więc stanowić problemu. Możesz zawsze sprawdzić, jakie są wymagania Twojego szpitala w tej kwestii, jednak wydaje mi się, że nie ma co kusić losu i lepiej zrezygnować z malowania paznokci do czasu rozwiązania.

Nie trzymanie się planu porodu z powodu paniki

Przygotowanie planu porodu przy pomocy położnej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać podczas porodu i ewentualnie jakiej pomocy możesz oczekiwać. Zdarza się jednak, że podczas porodu rodzącą ogarnia panika i choć wcześniej nie wyraziła zgody na np. przebicie pęcherza płodowego czy znieczulenie zewnątrzoponowe, zaczyna się gwałtownie domagać tych zabiegów, łamiąc tym samym plan.

Warto jednak zaufać lekarzowi i położnej asystującym przy porodzie. Spróbuj opanować emocje, wyrównać oddech i nie działać pochopnie. Pamiętaj, że jesteś pod fachową opieką specjalistów, którzy widząc potrzebę nie będą zwlekali z udzieleniem pomocy.

Kasia

Mama Patrycji i Michała

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

barbarka283

informacje ktore warto zapamietac badz odnotowac sobie

dodano: 2019-09-30 12:23:00

Natalia111

rzeczywiście woda i coś słodkiego (zastrzy energii) są zalecane, aby spakowac do torby

dodano: 2019-09-18 12:03:27

moniawp5

Bardzo przydatne informacje

dodano: 2018-06-12 11:36:13

Klaudek

Jeśli chodzi o rzeczy, które zabieramy ze sobą do szpitala na poród myślę, że spokojnie do listy powinno się dopisać wodę do picia oraz coś do zjedzenia. Trafiłam do szpitala około godziny 18 urodziłam 1:15 przez cały ten czas nic nie jadłam :/ śniadanie było dopiero około godziny 8. Nie odczuwałam głodu radość po narodzinach dziecka była tak ogromna, że nie myślałam o sobie. Jednak nad ranem poczułam się głodna. Strasznie chciało mi się pić. W szpitalu w którym rodziłam był częściowo zakaz odwiedzin. Jedna osoba mogła przyjść dopiero od godziny 13-17:) W niektórych szpitalach obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin. Dlatego drogie mamy nie zapominajmy, że my też musimy jeść i pić żeby mieć siłe dla naszego maluszka. Butelka wody na pewno wam się przyda:)

dodano: 2017-11-05 15:51:30

monikadan89

Z tymi ostatnimi zdaniami do mało się zgadzam;-) ale reszta jest bardzo pomocna i wszystkie przyszłe mamy powinny to przeczytać

dodano: 2017-10-08 18:23:08



Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad