Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Od 1 lipca 2019 nastąpiły zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Sprawdź, co zmieniło się w programie 500+, kiedy i gdzie złożyć wniosek.
Do momentu, kiedy wszedł w życie program 500+ możliwe było otrzymanie świadczenia na drugie i kolejne dziecko, zaś na pierwsze tylko w sytuacji, gdy dochód na członka rodziny nie przekraczał 800 pln. W kwietniu sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, na podstawie której rodzice będą otrzymywać świadczenie 500+ także na pierwsze dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia, bez względu na dochód rodziny.
Ustawa nowelizująca program 500+ weszła w życie 1 lipca 2019 r. Rozpoczęło się przyjmowanie wniosków drogą online: na portalu PUE ZUS, portalu Emp@tia oraz na stronach banków elektronicznych. Do złożenia wniosków są zobligowane osoby, które nie korzystały jeszcze ze świadczeń programu 500+ oraz beneficjenci programu, którzy wejdą 1 października w nowy okres rozliczeniowy.
Od 1 sierpnia rodzice mają możliwość złożenia wniosku w formie papierowej w urzędzie lub przesłać wniosek pocztą tradycyjną.
Dotychczas osoby składające wniosek oświadczenie 500+ nabywały prawo do świadczenie w momencie złożenia wniosku. Obecnie mają na złożenie wniosku 3 miesiące od narodzin dziecka, otrzymają wtedy wyrównanie za miesiące od dnia jego narodzin. Jeśli złożą wniosek po upływie 3 miesięcy od narodzin dziecka, świadczenie nie będzie wypłacane za miesiące wstecz, a od momentu złożenia wniosku.
Ponieważ świadczenie są wypłacane bez względu na dochód rodziny, nie trzeba będzie przedstawiać dokumentów świadczących o dochodach. Zostały uproszczone procedury rozpatrywania wniosków o przyznanie świadczenia (nie ma już obowiązku wydania decyzji administracyjnej). Wnioskodawca otrzymuje z urzędu drogą mailową jedynie informację o przyznaniu świadczenia.
Z zależności kiedy zostanie złożony wniosek nastąpi wypłata świadczenia:
Wniosek złożony w lipcu lub sierpniu: wypłata do 31 października (z wyrównaniem za zaległe miesiące od lipca)
Wniosek złożony we wrześniu: wypłata do 30 listopada (z wyrównaniem za zaległe miesiące od lipca)
Wniosek złożony w październiku: wypłata do 31 grudnia (w wyrównaniem od października)
Osoby, które już pobierały świadczenie na drugie i kolejne dziecko powinny złożyć jeden wniosek o przyznanie świadczenia na wszystkie dzieci. W ten sposób otrzymują świadczenie na pierwsze dziecko jak i przedłużają swój udział w programie 500+ na drugie i kolejne dziecko trwającym do 30 września, zaś 1 października wchodzą w nowy okres rozliczeniowy.
Radzą, wspierają, pomagają
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
barbarka283
uwazam sie 500+ nalezy sie kazdemu dziecku dzieki temu dzieci maja lepszy start w przyszlosci i poprawiy sie warunki bytowe rdzin oczywiscie mowi sie ze te 500 idzie na przelewke ale musze powiedziec ze to zalezy od rodziny sa instytucje ktore powinny miec piecze nad wydawanymi pieniazkami ! chodzac do szkoly sredniej mialam stypendium z ktrego musialam sie rozliczyc fakturami badz rachunkami i mialam przeliczane procentowo ile pieniazkow moze isc na to czy tamto uwazam ze takie rozwiazanie powinno byc i w tym przypadku aby panstwo wiedzialao ze faktycznie te pieniazki ida na dziecko, wtedy by sie nie mowilo ze ci co biora 500 plus to patologia!!!
dodano: 2019-09-30 12:03:41
Natalia111
również uważam, że 500+ powinno od początku dotyczyć każdego dziecka :)
dodano: 2019-09-18 11:11:55
RoxyBas
Artykuł na czasie. Dzięki 500+ na pierwsze dziecko będzie można odłożyć na jego przyszłą edukację. Ta zmiana na pewno ułatwi życie wielu rodzinom.
dodano: 2019-08-18 16:44:27
zanetka171
Super, że w końcu zrobiono że 500+ należy się też na 1 dziecko. Tak powinno być już wcześniej.
dodano: 2019-08-08 16:26:56