Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Ekspozycja dziecka na gluten

gluten w diecie dzieckaJeszcze kilka lat temu gluten wprowadzano dopiero w 10. miesiącu życia dziecka. Miało to zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii na gluten i celiakii (choroby trzewnej polegającej na zaburzeniu trawienia i wchłaniania jelitowego). Z najnowszych badań wynika jednak, że gluten należy zacząć podawać wcześniej, bo już pod koniec piątego miesiąca.

 

 

Co to jest gluten i gdzie go można znaleźć?

Jest to białko roślinne, które występuje w najbardziej popularnych zbożach: owsie, życie, orkiszu, pszenicy i jęczmieniu. Nie ma go natomiast w ryżu, gryce i prosie.

Gluten można znaleźć w produktach mącznych, jak makarony, pieczywo i ciasta. W mniejszych ilościach występuje w niektórych wędlinach, a także serach, majonezie, płatkach kukurydzianych, słodyczach i wielu, wielu innych produktach, do których dodawana jest mąka pszenna, lub żytnia.

Gluten mogą zawierać: substancje zapachowe, stabilizatory, hydrolizowane białka roślinne, wypełniacze mączne i zbożowe, a także słód i skrobia – chyba że producent podał informację, że jest to skrobia kukurydziana bądź ziemniaczana.

Aby mieć pewność, że produkt nie zawiera glutenu, na opakowaniu musi być wyraźnie napisane „produkt bezglutenowy”.

Kiedy należy wprowadzać gluten?

U dzieci karmionych piersią lub mlekiem modyfikowanym gluten należy wprowadzać w 6 miesiącu życia.

Czemu to takie ważne? Otóż wprowadzanie glutenu do diety malucha, czyli tzw. ekspozycja na gluten, jest potrzebna, aby stopniowo przyzwyczaić do niego organizm dziecka. Ma to niejako uodpornić malucha na ten składnik pożywienia, zmniejszyć ryzyko choroby trzewnej czyli celiakii oraz zapobiec ewentualnym, późniejszym alergiom.

Jak podawać gluten – ile i w jakiej formie

U dzieci karmionych piersią lub mlekiem modyfikowanym możesz zacząć wprowadzać gluten w szóstym miesiącu życia – gdy maluch ma już skończone pięć miesięcy.

Zacznij od małych porcji 2-3 gramy na dzień – to dosłownie pół łyżeczki, np. błyskawiczna kasza manna. Możesz dodać ją w własnego mleka, mleka modyfikowanego lub zupki warzywnej. Można również podać skórkę od chleba ( w siateczce do karmienia aby zabezpieczyć malucha przed zadławieniem)

Pamiętaj, aby nie przekroczyć dziennej porcji glutenu. Nadmiar może spowodować u malucha ból brzuszka.

Bardzo powoli możesz zwiększać porcję glutenu. Na początku będzie dobra 1 łyżeczka kleiku lub kaszki zbożowej (ok. 6 g), porcję zwiększać co kilka dni o 1 łyżeczkę. Równolegle możesz podać dziecku produkty mączne jak pieczywo, biszkopty.

Abyś mogła lepiej przygotowałam dla Ciebie w formie tabeli schemat wprowadzania glutenu do diety dziecka:

 

Wiek dziecka Niemowlę karmione piersią Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym
6 miesięcy 1 raz dziennie 2-3 g kaszki glutenowej, np.: pół łyżeczki błyskawicznej kaszy mannej z dodatkiem 100 ml odciągniętego mleka 1 raz dziennie 2-3 g kaszki glutenowej, np.: pół łyżeczki błyskawicznej kaszki mannej z dodatkiem 100 ml mleka modyfikowanego
7 miesięcy 1 raz dziennie 2-3 g kaszki glutenowej, np. pół łyżeczki kaszki pszennej z dodatkiem 100 ml suszonych owoców 1 raz dziennie 2-3 g kaszki glutenowej, np.: pół łyżeczki kaszki orkiszowej z dodatkiem 100 ml przetartej zupki jarzynowej
8 miesięcy 1 raz dziennie ok.6 g kaszki glutenowej, np. łyżeczka kaszki orkiszowej na bazie odciągniętego mleka z dodatkiem przetartych owoców 1 raz dziennie ok.6 g kaszki glutenowej, np.: kaszka mleczno-owsianej – ok.180 ml
9 miesięcy 1 raz dziennie ok.6 g kaszki glutenowej np. kaszka orkiszowa z porcją zupki jarzynowej 1 raz dziennie np.: gotowa kaszka mleczno-pszenna – ok.180 ml
10 miesięcy kaszki / kleiki glutenowe, niewielkie ilości pieczywo, biszkopty, sucharki, makaron kaszki / kleiki glutenowe, niewielkie ilości pieczywo, biszkopty, sucharki, makaron

Ostateczną decyzję o wprowadzeniu glutenu do diety dziecka powinnaś podjąć sama, w oparciu o opinię pediatry, opiekującego się Twoim dzieckiem.

A gdy gluten szkodzi?

Zdarzają się sytuacje, gdy gluten należy bezwzględnie wyeliminować z diety dziecka, gdy u malucha wykryto celiakię, lub gdy należy opóźnić jego wprowadzanie, ze względu na objawy alergii. Celiakia i alergia, choć łączy je wiele podobieństw, to dwie różne choroby.

Celiakia to choroba nieuleczalna. Dzieci obciążone tą chorobą nie mogą jeść niczego co zawiera gluten, ponieważ pod jego wpływem organizm produkuje przeciwciała, które uszkadzają kosmki jelitowe i powodują zaburzenia trawienia i wchłaniania pokarmu. Maluch z celiakią, który spożywa produkty z glutenem może odczuwać częste bóle brzucha i mieć przewlekłą biegunkę. Częstym objawem jest brak apetytu, wzdęcia. Dzieci z celiakią są nadpobudliwe i bywa, że za wolno rosną i za mało ważą. Zdarzają się sytuacje, że celiakia przebiega bezobjawowo i choroba ujawnia się dopiero w późnym dzieciństwie.

W przypadku alergii sprawa wygląda troszkę inaczej. Najbardziej typowe objawy choroby to uporczywa wysypka, biegunka, wzdęcia oraz kolka. Czasem zdarzają się problemy ze strony układu oddechowego. Na szczęście z alergii dzieci często wyrastają.

Magdalena

Mama Dominika i Filipa

dr Barbara Leszczyńska

Lekarz pediatra
- konsultacja

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

barbarka283

ARTYLUK OBALA MIT ZE GLUTEN JEST NIEZDROWY WIADOMO KAZDY ORGANIZM JEST INNY I INACZEJ REAGUJE ALE WATO ZGLEBIC WIEDZE NA TEMAT GLUTENU

dodano: 2019-09-30 11:14:26

moniawp5

Najnowsze badania wykazały, że nie ma znaczenia karmienie piersią co do wprowadzania glutenu. Przy obu kamieniach gluten wprowadza się po czwartym miesiącu. To nieprwda ,że im później tym lepiej. Jeśli niemowlę ma nie tolerować gluten to zrobi to i po czwartym i po dziewiątym.

dodano: 2018-06-18 09:40:28

Silver812

Wszystko z umiarem, ale to mit, że gluten jest niezdrowy! Radzę zgłębić temat... i nie mówię tu o uczulonych na gluten... w ten sposób to możemy mówić, że i słońce jest niezdrowe i woda, i mleko...

dodano: 2017-03-30 20:41:07

izapodg

jeżeli dziecko nie jest uczulone, gluten normalnie należy spożywać i wcale nie jest niezdrowy...

dodano: 2017-03-30 08:01:16

brunetka1232

warto przeczytac , ciekawych informacji mozna sie dowiedziec

dodano: 2017-03-29 21:45:06

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad