Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Jakie zboża glutenowe i bezglutenowe warto wprowadzić do diety dziecka?

Zboża bezglutenowe glutenowe rozszerzanie diety dziecko karmienie żyto jęczmień owiec komosa ryżowa mąkaZboża z pełnego przemiału to źródło wielu ważnych składników pokarmowych, witamin i minerałów, dlatego są podstawą zdrowej, zbilansowanej diety dziecka. Dowiedz się, które z nich mają gluten i od kiedy należy je wprowadzać do diety malucha.

Kiedy wprowadzamy zboża do diety malucha?

Według najnowszego schematu żywienia produkty zbożowe wprowadzamy pomiędzy 5. a 6. miesiącem życia. W ramach profilaktyki celiakii zaczynamy od kaszek glutenowych, które bardzo często są alergizujące. Ma to chronić w przyszłości dziecko przed nietolerancją pokarmową.

Jak podajemy zboża?

Podawanie zbóż zacznij od bardzo małych ilości. Na początek wystarczy dosłownie 1/2 łyżeczki. Ja jako pierwszą podałam kaszę manną, ponieważ jest drobna i maluszkowi było ją łatwo przełknąć. Możesz ją wymieszać z odciągniętym mlekiem. Gruboziarniste kasze zacznij podawać dziecku, gdy będzie już sprawnie gryzł i przełykał.

Pamiętaj! Każdy nowy pokarm wprowadzamy bardzo ostrożnie. Zanim podasz dziecku kolejną kaszę odczekaj kilka dni, bacznie go obserwując, aby wykluczyć ewentualną alergię. Zwiększaj porcje powolutku, aby dziecko nauczyło się trawić nowy posiłek.

Zboża bezglutenowe

Kasza jaglana

Otrzymuje się ją z ziaren prosa. To jedna z najzdrowszych kasz, ponieważ jako jedyna ma działanie zasadotwórcze. Jest bogata w witaminy z grupy B, wapń, krzem, potas, fosfor, żelazo oraz lecytynę. Posiada również unikalny skład aminokwasów białkowych. Jest polecana szczególnie dzieciom, które często chorują, przechodzą infekcje katarowe lub są w trakcie ząbkowania.

Kaszę jaglaną bardzo łatwo wprowadza się do codziennej diety, ponieważ doskonale komponuje się w potrawach zarówno na słono, jak i na słodko. Przed gotowaniem dobrze jest przepłukać kaszę zimną wodą, wówczas pozbędziemy się lekkiej goryczki w smaku.

Kasza kukurydziana

Jest lekkostrawna, delikatna i ma dość neutralny smak, który komponuje się z wieloma potrawami. Kaszkę kukurydzianą można stosować wszechstronnie w żywieniu. Doskonale smakuje ugotowana z dodatkiem owoców lub warzyw. Służy także do zagęszczania budyniów i soków, jak również do wypieku ciast. Posiada szereg składników odżywczych m.in.: żelazo, magnez, sód, mangan, potas, wapń i fosfor, a także witaminę C oraz niektóre witaminy z grupy B. Do również bogate źródło białka.

Pamiętaj, by sprawdzać pochodzenie kaszki kukurydzianej, ponieważ bardzo często zdarza się, że jest ona genetycznie modyfikowana.

Gryka

Kasza gryczana to bogate źródło wapnia, żelaza, potasu, miedzi, fosforu, a także witamin z grupy B. Zawiera dużo białka, flawonoidów oraz rutyny, która ma działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Doskonale smakuje sama i jako dodatek do obiadu. Możesz z niej przygotować pasztet lub kotleciki. Jest ostra w smaku i najmłodsze dzieci nie bardzo chętnie ją jedzą, ale nie zniechęcaj się tym. Podawaj ją nadal z różnymi dodatkami, po kilku próbach dziecko zazwyczaj akceptuje nowy smak.

Kasza gryczana w postaci palonej ma działanie rozgrzewające, dlatego warto o niej pamiętać szczególnie w porze jesienno-zimowej.

Amarantus

Choć jest to jedno z najstarszych uprawianych zbóż, dopiero we współczesnych czasach okazało się wielkim odkryciem w codziennej diecie. Amarantus zawiera o wiele więcej żelaza i białka , niż jakakolwiek inna roślina. Jest bogatym źródłem błonnika, a także białka, którego przyswajalność przez organizm jest na bardzo wysokim poziomie. Zawiera dużo wapnia, magnezu, potasu i fosforu. Amarantus ma działanie wzmacniające organizm, a dodatkowo jest lekkostrawny.

Ryż

Jak się okazuje, popularny w naszej kuchni ryż to kasza  To wspaniałe źródło białka, witamin z grupy B oraz błonnika. Jest lekkostrawny i bardzo zdrowy. Sprawdza się u dzieci z alergiami, przy biegunkach i chorobach układu pokarmowego.

Dla niemowląt polecany jest szczególnie ryż basmati, ponieważ wzmacnia żołądek oraz śledzionę, a także brązowy, który ma znacznie więcej właściwości odżywczych niż popularny biały.

Quinoa czyli komosa ryżowa

Komosa ryżowa jest rozgrzewająca, wzmacnia nerki oraz jest wysokoenergetyczna. To jedno z najzdrowszych zbóż. W jej składzie znajdziemy tłuszcze z grupy omega-3, a także witaminę E, witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, potas oraz wapń, którego jest znacznie więcej niż mleku krowim. Quinoa jest delikatna w smaku. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do dań mięsnych oraz zup.

Zboża glutenowe

Jęczmień

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kaszy jęczmiennej. Ich nazwa zależna jest od stopnia jej rozdrobnienia. Najzdrowszy i bardzo polecany w codziennej diecie jest pęczak, ponieważ zawiera najwięcej wartości odżywczych m.in. białko, żelazo i wapń. Jest również doskonałym źródłem błonnika.

Młodszym dzieciom, szczególnie na początku rozszerzania diety polecam podawać kaszę perłową lub mazurską, które są drobniejsze od pęczaka. Dzięki temu maluchowi będzie ją łatwiej pogryźć.

Żyto

To zboże wysokoenergetyczne, ponieważ zawiera dużą ilość węglowodanów. To również bogate źródło magnezu, żelaza, kwasu foliowego oraz błonnika. Żyto najczęściej używane jest w postaci mąki. Najlepsza jest z wysokiego przemiału, ponieważ jest wspaniałym źródłem witamin z grupy B. Polecam do codziennej diety malucha dodać pieczywo żytnie, które jest znacznie zdrowsze od pszennego.

Owies

To zboże bogate w białko, witaminę B1, B2, B6, a także, cynk, fosfor oraz żelazo. Owies jest wysokoenergetyczny, dlatego warto podawać go dzieciom na śniadanie np. w postaci płatków owsianych z dodatkiem owoców. Po takim posiłku maluch na pewno będzie czuł się długo najedzony i pełen witalności. Polecam także pieczywo z mąki owsianej. Jest nie tylko syte, ale i zdrowsze od tego z pszenicy.

Pszenica

To jedno z najpopularniejszych zbóż glutenowych. Zawiera dużą ilość białka, skrobi oraz glutenu. Jest rogatym źródłem witamin oraz minerałów. Stosuje się ją szeroko w przemyśle spożywczym. Z ziaren pszenicy wytwarza się płatki, a także kaszę manną i kuskus, która nie wymaga gotowania, natomiast z mąki pszennej wypieka się ciasta i pieczywo oraz wyrabia makarony. Najwięcej wartości mają łuski-otręby, więc staraj się wybierać ziarno z pełnego przemiału.

 

Marlena

Mama Oliwki

dr Barbara Leszczyńska

Lekarz pediatra
- konsultacja

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

barbarka283

ZGADZAM SIE Z KOLEZANKAMI KASZE SA ZDROWE TYLKO NIE KAZDEMU PODEJDZIE ICH SMAK JA LUBIE TYLKO KUSKUS ALE NIESTETY MUSZE SIE PRELAMAC I ZACZAC GOTOWAC INNE ZE WZGLEDU NA WARTOCI ODZYWCZE

dodano: 2019-09-30 09:13:16

moniawp5

Kasze są bardzo zdrowe i warto je wyprowadzić do diety dziecka . Moja córka najbardziej lubi kasze jaglaną . Lubi również ryż i je chętnie

dodano: 2018-06-17 11:25:21

Silver812

Jeśli tylko dziecko będzie lubiło i nie będzie miało z tym żadnych problemów, to jak najbardziej. Zboża to samo zdrowie, a tak piętnowany gluten jest zdrowy i potrzebny nam, bo dzięki niemu wytwarzają się pozytywne bakterie w organizmie. Wiadomo - nic w nadmiarze... Liczy się zbilansowana dieta :)

dodano: 2017-03-30 20:01:03

jowitka76pdm

kasze wszystkie byle nie gryczana

dodano: 2017-03-30 17:33:39

izapodg

Gluten jest szkodliwy tylko u osób z jego nietolerancją, dlatego mówienie, że gluten jest niezdrowy jest błędne. Dla mnie jest to głupia moda osób nie znających tematyki żywienia. Skończyłam studia w tym kierunku, więc trochę mnie dziwi to co się teraz wygaduje w mediach i powtarza w błędzie...

dodano: 2017-03-29 19:23:38

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad