Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Położna w szkole rodzenia zaleciła nam wykonanie CHWYTU PORĘBY, najlepiej jak najszybciej po urodzeniu łożyska.
Polega na chwyceniu(objęciu) dłońmi macicy (pod fałdem brzusznym, który powstaje po porodzie) lekkim dociśnięciu narządów wewnętrznych i uniesieniu ich ku górze (w kierunku piersi), zatrzymaniu w tej pozycji na kilka sekund i opuszczeniu.
Chwyt ten dobrze jest powtarzać przez kilka dni po kilka razy dziennie. Można go wykonać samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby. Zdarza się, że położna sama nam go wykoana, a my nawet o tym nie wiemy.
- unosi i odbarcza macicę;
- pomaga macicy w szybszym kurczeniu się;
- pomaga wrócić narządom wewnętrznym na swoje miejsce;
- zapobiega obniżaniu, wypadaniu narządów rodnych;
- zmniejsza ryzyko zakrzepów;
- zmniejsza ryzyko nietrzymania moczu.
Nazwa wywodzi się od nazwiska profesora, który go opracował.
Ja sama mam zamiar skorzystać z tej metody, na pewno nie zaszkodzi. Do tego dobrze jest ćwiczyć mięśnie Kegla i absolutnie nie dźwigać ciężarów(np. wózka z dzieckiem po schodach, co niestety mamy często robią jeszcze w czasie połogu)!
dzieci: J
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
Natalia111
Pierwszy raz słyszę o takim chwycie
dodano: 2019-09-26 10:55:15
paulina_r
Bardzo zaintrygował mnie ten artykuł i omawiany w nim chwyt Poręby. Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, podczas pierwszego porodu nie miałam go wykonanego, a może uchroniłby mnie przed nietrzymaniem moczu podczas skakania na trampolinie. Jestem bardzo ciekawa, czy jeżeli poproszę położną po drugim porodzie we wrześniu aby mi go zaprezentowała, czy przystanie na moją prośbę. Ciężko mi to sobie wyobrazić jak prawidłowo wykonać taki chwyt, a gdyby ktoś doświadczony mi pokazał z chęcią wykonywałabym go przez kilka dni.
dodano: 2018-07-24 13:18:53
moniawp5
Chwyt Poręby wykonuje się podobno zaraz po urodzeniu łożyska, jeszcze na stole porodowym. Kładzie się dwie dłonie oparte zewnętrznymi kantami nad spojeniem łonowym tak, że dotykają się środkowymi palcami i przeciąga w górę brzucha delikatnie naciskając. Położne powiedziały mi, że warto o tym pamiętać , bo zapobiega to różnym powikłaniom poporodowym w stylu nietrzymania moczu i generalnie odbarcza macicę.
dodano: 2018-06-21 14:55:38
Kinga4797
Nigdy nie słyszałam o takim chwycie, ciekawa sprawa . Musze doczytać i może przy następnym porodzie ta wiedza się przyda
dodano: 2018-05-07 17:59:25
Anna34
ja jestem po pierwszym porodzie i też nigdy nie słyszałam o tym podpytam :)
dodano: 2017-11-25 16:55:27