Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Połóg po nacięciu krocza

Chociaż o wiele rzadziej niż kiedyś to nadal jeszcze wykonuje się nacinanie krocza przy porodzie. Tak było też u mnie. Zabieg z pozoru drobny i prawie nie odczuwalny w porównaniu z chociażbym ostatnią fazą skurczy porodowych, ale jednak wymaga założenia szwów na nacięte krocze. A to wiąże się z pewnymi niedogodnościami oraz powoduje, że konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i higiena rany. Powoduje również lekki spadek formy u świeżo upieczonej mamy. Chciałabym się z Wami podzielić sposobami, które pomogły mi przetrwać ten trudny czas.

1. Odpowiednia higiena to podstawa

Częste podmywanie się przynosi nie tylko ulgę w bólu ale również zapewnia środowisko nie sprzyjające namnażaniu się drobnoustrojów. Najlepiej robić to przy każdej wizycie w toalecie. Krocze można przemywać delikatnymi płynami do higieny intymnej, naparem z nagietka lub kory dębu. U mnie najlepiej sprawdził się słaby roztwór szarego mydła. Działał przeciwzapalnie i antyseptycznie. Rana bardzo szybko się zagioła.

Ważne jest również dokładnie osuszanie krocza po umyciu. Najlepsze w tym celu są papierowe ręczniki. Ważne jest aby delikatnie przykładać je do rany a nie pocierać po niej. Po wyjściu ze szpitala świetnie sprawdza się także suszarka do włosów! Strumień powietrza powinien być chłodny i dość wolny.

2. Wietrzenie - absolutna konieczność

Latem sprawa jest prostsza. Najlepiej jest nosić specjalne siateczkowe majtki poporodowe i sukienkę. Zrezygnować należy z rajstop, spodni i syntetycznej bielizny. Zimą można założyć luźne bawełniane spodnie. Dostęp powietrza jest niezbędne do prawidłowego gojenia się rany. Jeżeli krwawienie poporodowe jest małe to możesz zrezygnować z dużych podkładów a tak jak ja, korzystać z najprostszych bawełnianych podpasek lub wkładek. Ważne, żeby nie miały skrzydełek, które mogą zaczepiać o szwy i powodować ból lub rozrywanie rany.

3. Kółko do pływania

Tkanki po nacięciu są bardzo tkliwe przez co siadanie sprawia ogromny ból. W takim przypadku pomocna może być specjalna poduszka w kształcie obwarzanka lub tak jak w moim przypadku - dziecięce kółko do pływania. Ważne, żeby nie było za duże.

4. Ruch na miarę możliwości

Wiadomo, że z noworodkiem w domu nie da się ( a wręcz nie powinno) spędzać całego dnia w pozycji leżącej, ale... staraj się jak najwięcej odpoczywać, a przy wykonywaniu domowych czynności przybierać pozycje, które nie będą obciążały krocza. Ruszaj się na miarę swoich możliwości. Zrezygnuj jednak z dźwigania i czynności wymagających bycia pochyloną.

5. Odpowiednia pozycja do karmienia

Większość pozycji do karmienia wymaga pozycji siedzącej. Dla mnie nieopisaną pomocą była specjalna poduszka do karmienia w kształcie fasolki, która odciążała kręgosłup i pozwalała na lekkie odgięcie się do tylu. Ogromną ulgę przynosiło też karmienie na siedząco z wyprostowanymi nogami opartymi na łóżku lub taborecie.

6. Zdjęcie szwów nie tylko w szpitalu

Coraz częściej stosuje się już szwy rozpuszczalne, które nie wymagają wizyty w poradni przyszpitalnej. Jeżeli jednak tak jak ja będziesz miała założone szwy wymagające zdjęcia to warto wiedzieć, że usunąć je może nie tylko lekarz ale również położna podczas wizyty patronażowej. Warto ją o to poprosić. W ten sposób unikniesz być może kilkugodzinnej wyprawy do szpitala.

Czego przy nacięciu krocza absolutnie nie wolno robić?

  • Nie używaj tamponów
  • Unikaj nasiadówek i długich kąpieli w wannie
  • Nie dźwigaj ciężkich przedmiotów

I pamętaj, że bardzo wiele zależy od nastawiania. Im spokojniej będziesz podcodziła do tefo co się dzieje tym łatwiej się z tym uporasz. Nie wszystko da się przewidzieć. Może przez całą ciąże planowałaś, że urodzisz bez nacięcia a wyszło inaczej? To nie koniec świata. Rana szybko się zagoi. Najważniejsze, że Twój maluszek jest już bezpieczny i z Tobą.
 

matkabezlukru

dzieci: Antosia (0 dni)

To Ci się przyda

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

Natalia111

zarówno przy pęknięciu, nacięciu krocza czy cc trzeba dbać o higienę rany i przestrzegać zaleceń lekarskich oraz położnej

dodano: 2019-09-26 10:53:32

Kocurek1992

Miałem naciete krocze w trakcie porodu w tym roku i o dziwo milo to wspominam

dodano: 2018-10-10 21:57:47

paulina_r

Miałam nacięte krocze podczas porodu córki w 2013 roku. Był to mój pierwszy poród, nacięcia i szycia w porównaniu do całej akcji porodowej nawet nie odczułam. Pielęgniarki dziwiły się, że 3 godziny po porodzie spacerowałam dumnie z córeczką po korytarzu, nie mogły się nadziwić, że z taką łatwością i szybkością chodzę, po naciętym kroczu. Rana goiła mi się bardzo dobrze, nie była dla mnie uciążliwa, mogłam siedzieć, chodzić. Pamiętam, że po każdym skorzystaniu z ubikacji przemywałam ją szarym mydłem, dokładnie osuszałam i pryskałam obficie octeniseptem, używałam również specjalnej przewiewnej bielizny. Każda kobieta w mniejszym lub większym stopniu odczuwa gojenie się rany, grunt to dobre nastawienie i odpowiednie dbanie o higienę. Teraz oczekuję narodzin synka we wrześniu i zastanawiam się właśnie, czy będę kolejny raz nacinana. Czy któraś z Was miała taką sytuację? Czy nacinają wówczas w to samo miejsce?

dodano: 2018-07-05 14:21:05

sylwencja21

nacięcia krocza po porodzie naturalnym - przy porodzie córci nie wspominam dobrze - szycie krocza dość bolesne, ból był do wytrzymania owszem, ale nie należy to do przyjemności, siadanie i wstawanie trudne :-/
podmywanie trudne :-/ jak zapomni się ajć boli - na prawdę pod tym kątem lepiej zniosłam poród przez c.c. i ranę na brzuchu, połóg po porodzie s.n. trwał u mnie dłużej i krocze też bolało długo szwy przeszkadzały - warto poprosić o przycięcie szwów żeby zmniejszyć dyskomfort - ja w końcu poprosiłam moją położną

dodano: 2018-06-30 22:11:06

moniawp5

Miałam nacinane krocze przy pierwszym porodzie mimo że córka ważyła zaledwie 2970 g więc nie była duża a nie chciała wyjść . Nacinanie było tragiczne wszystko czułam i szycie nie było wcale lepsze . Funkcjonowanie po w pierwszych dobach tragedia nie mogłam usiąść na tyłku , bałam się korzystać z toalety :/

dodano: 2018-06-21 14:53:53

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad