Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Jak radzić sobie z ciemieniuchą?

ciemieniuchaO ciemieniusze czytałam już w czasie ciąży. Myślałam, że ten problem nas ominie, bo Franek kończył właśnie pół roczku, ale moja mama podczas odwiedzin wnusia zauważyła pierwsze oznaki ciemieniuchy na główce synka. Co jest jej przyczyną i jak sobie z nią poradzić, dowiesz się z mojej porady.

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to dość powszechna przypadłość niemowląt. Pojawia się u dzieci pomiędzy 4. tygodniem a 6.miesiącem życia. Powodowana jest nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Nadmiernie produkowany łój, który łącząc się ze złuszczonym naskórkiem, tworzy właśnie ciemieniuchę.

Jakie są objawy ciemieniuchy?

Pierwszym objawem ciemieniuchy są delikatne, mało widoczne biało-żółte łuski. Pojawiają się tuż przy skórze dziecka na szczycie główki, w miejscu ciemiączka i rozprzestrzenia się na obwód , obejmując skórę owłosioną głowy.

Ciemieniucha ma to do siebie, że jej objawy się nasilają, dlatego, jeśli zauważysz pierwsze zmiany, nie czekaj, aż problem się sam rozwiąże. Z czasem ciemieniucha może pokryć całą główkę malucha i tym trudniej będzie Ci ją usunąć.

Czy ciemieniucha jest groźna?

Ciemieniucha to mało estetyczna zmiana skórna, która nie boli i nie swędzi. Choć nie jest groźna, nie można jej lekceważyć. Musisz pamiętać, że ciemieniucha utrudnia, a czasem nawet może uniemożliwiać swobodne oddychanie skóry, zaburzając jej prawidłowe funkcjonowanie. Długo nieleczona może ułatwiać powstawanie zakażeń miejscowych skóry, dlatego po rozpoznaniu należy jak najszybciej rozpocząć pielęgnację.

Jak walczyć z ciemieniuchą?

Całkowite usunięcie łusek może Ci zająć tydzień, a nawet dwa. Przez ten czas musisz wykazać się dużą cierpliwością, systematycznie wykonując zabiegi pielęgnacyjne:

Etap I ROZMIĘKCZANIE

Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego absolutnie nie wolno łusek zdrapywać ani szorować. Aby ciemieniuchę było łatwiej usunąć, musisz ją najpierw rozmiękczyć. To najbezpieczniejszy sposób. Ja stosowałam do tego zwykłą oliwkę, która dzięki swoim nawilżającym właściwościom wnika głęboko w strukturę skóry i skutecznie ją zmiękcza.

Dwie godziny przed kąpielą wcierałam oliwkę w skórę głowy Franka i nakładałam mu bawełnianą czapeczkę. Moja mama podpowiedziała mi, że dodatkowo pomiędzy czapkę, a główkę można włożyć trochę nasączonej oliwką waty. Tworzy ona pewnego rodzaju kompres, który rozgrzewa skórę, przyspieszając rozmiękczanie ciemieniuchy. U nas to faktycznie podziałało.

Pamiętaj, by czapeczka była 100% bawełniana. Umożliwi to skórze swobodne oddychanie.

Etap II USUWANIE

Gdy ciemieniucha po wpływem oliwki oddzieli się już od skóry, możesz rozpocząć jej usuwanie. W tym celu użyj szczotki (z miękkim włosiem, aby nie podrażnić skóry maluszka) i wyczesuj powoli łuski z włosów dziecka. Jeśli Twój maluszek ma gęste lub dłuższe włoski, możesz użyć do tego gęstego grzebienia.

Pamiętaj, by sprawdzić czy grzebień nie ma ostrych zębów, aby w trakcie zabiegu nie podrapać delikatnej skóry dziecka.

Etap III PIELĘGNACJA

Gdy skończysz wyczesywanie łusek, umyj dokładnie główkę dziecka. W aptekach są specjalne szampony, które ułatwiają usuwanie i nasilenie ciemieniuchy. Pamiętaj, by podczas mycia nie trzeć za mocno skóry głowy, aby jej dodatkowo nie podrażnić.

Zabiegi należy powtarzać codziennie, aż do czasu gdy łuski całkiem nie znikną. W zależności od nasilenia zmian usuwanie ciemieniuchy trwa od tygodnia do nawet miesiąca, dlatego musisz się wykazać dużą cierpliwością i systematycznością.

A gdy kuracja okaże się nieskuteczna?

W takim przypadku polecam zaopatrzyć się w specjalne preparaty dostępne bez recepty, które oprócz działania nawilżającego, hamują nadmierne wydzielanie łoju.

Warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie gdy ciemieniucha:

- nawraca co kilka tygodni

- pomimo regularnej pielęgnacji nie znika dłużej niż 3 tygodnie,

- skorupa jest wyjątkowo twarda i trudna do usunięcia,

- łuski pojawią się poza skórą głowy np. pod pachami, na szyi, twarzy i brwiach, za uszami, w okolicy pośladków czy krocza,

- skóra jest zaczerwieniona (może to być objaw zakażenia bakteryjnego),

- maluch się drapie w miejscach chorobowo zmienionych (ciemieniucha nie powoduje objawów swędzenia).

Powodzenia!
 

Joasia

Mama Franka

dr Barbara Leszczyńska

Lekarz pediatra
- konsultacja

To Ci się przyda

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

barbarka283

mam nadzieje ze skorzystam z tych rad jak bedzie taka potrzeba i one pomoga

dodano: 2019-09-28 22:12:57

Izaka

Moja mała miała straszna ciemieniuche, nawet pojawiła się na brwiach. Chciałam dodać że dziecko było kąpane i nawilżanie. Na głowie dosłownie skorupa, jak wyczesywalam to na końcach robiły się takie koltuny że kilka razy musiałam je wycinac . Jak chodziłam z nią do lekarza to ludzie patrzyli na mnie co najmniej jak bym dziecka nie myla... Moim zdaniem nie ma złotego środka żeby nie pojawiła się ta cholera. Natomiast polecam nie bagatelizować już drobnych objawów i dokładnie pielęgnować skórę dziecka. Nam udało się po ok miesiącu całkowicie zwalczyć to paskudztwo z pomocą środków aptecznych natluszczajacych.

dodano: 2018-10-05 13:59:38

moniawp5

Nasmarować główkę maluszka parafina na 30 minut przed kąpielą i potem umyć szamponem dla dzieci i szybko idzie się pozbyc w ten sposób ciemieniuchy . Sposób mam sprawdzony na mojej córce . U syna nie mam problemu z ciemieniucha

dodano: 2018-06-22 13:47:39

Silver812

Najlepiej zapobiegać a nie leczyć, ale wiadomo... Różnie to bywa.. Arsenał do walki już jest więc... My się ciemieniuchy nie boimy! ;)

dodano: 2017-03-31 10:32:28

efcik

oby problem ciemieniuchy nas ominął, ale jeśli już się pojawi, będziemy "walczyć" za pomocą wyżej opisanych rad, a gdy to nie pomoże, będziemy radzić się doktora.

dodano: 2017-03-30 11:25:01

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad