Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Skóra noworodków i niemowląt jest bardzo delikatna, narażona na odparzenia, podrażnienia, wysuszanie, ale i na potówki i inne dolegliwości zwiążane z niedojrzałością skóry i gruczołów potowych i łojowych.
Maluszkom można pomóc stosując odpowiednie zabiegi, w tym kąpiele lecznicze natłuszczające, bądź wysuszające.
Kąpiele lecznicze natłuszczające są zalecane przede wszystkim dzieciom z atopowym zapaleniem skóry, ale nie zaszkodzą także maluszkom, których ten problem nie dotyka. Skóra sucha ze skłonnościami do uszkodzeń (mikropęknięć) i świądu staje się wrotami dla bakterii i jest wrażliwa na alergeny i chemiczne substancje drażniące. Dlatego w szczególny sposób należy dbać o nawodnienie naskórka i zachowanie naturalnej warstwy lipidowej skóry.
Sami obserwując naszego syna widzieliśmy, że czasem pojawiały się na skórze zaczerwienienia i miejsca bardzo suche. Staraliśmy się po codziennej kąpieli delikatnie osuszać skórę i smarować dziecko oliwką. Najczęściej używaliśmy do kąpieli malucha „firmowych” płynów myjących, jednak raz na tydzień lub w razie zaobserwowania zmian skórnych przygotowywaliśmy dziecku kąpiele lecznicze.
Znaczną ulgę dla suchej skóry przynoszą bowiem kąpiele z dodatkiem preparatów nawilżających i natłuszczających (emolientów), po których nakłada się na skórę preparatu zatrzymujące wilgoć.
Na rynku jest kilka preparatów o działaniu emolientów. Za nawilżanie skóry odpowiadają głównie parafina, masło shea i olej makadamia wchodzące w skład emulsji, żeli i olejków do kąpieli. Pantenol, alantoina czy olej z kukurydzy w składzie preparatów odpowiadają za łagodzenie świądu, zaś mocznik, gliceryna, kwas mlekowy i hialuronian sody mają za zadanie wiązanie wody w skórze i nawilżanie naskórka.
Maluszki borykające się z potówkami można kapać w kąpieli krochmalowej. Jest to prosta w przygotowaniu substancja osłaniająca zalecana np. przy potówkach. Krochmal przygotujemy bardzo prosto- łyżkę mąki ziemniaczanej rozprowadzamy w zimnej wodzie i dolewamy do gotującej się w garnku wody, energicznie mieszając. Otrzymamy ‘kisiel’, który dodajemy do wody w wanience.
Świetne rezultaty otrzymywaliśmy kąpiąc syna w wodzie z dodatkiem naparu rumianku. Kąpiele i przecieranie skóry naparem rumiankowym pozwalały nam szybko pozbywać się potówek, które pojawiały się latem pod pieluszką. Oczywiście po takich zabiegach nie smarowaliśmy skóry objętej potówkami oliwką ani innym natłuszczającym preparatem.
Do kąpieli maluszka można użyć także kryształków nadmanganianu potasu, który można zakupić w aptece. Trzeba jednak zachować ostrożność przygotowując roztwór, gdyż nadmiar substancji może podrażnić lub nawet poparzyć skórę dziecka.
W razie wątpliwości czy i jaką kąpiel leczniczą można przygotować dziecku najlepiej poradzić się lekarza pediatry, dermatologa lub położnej.
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
efcik
Nie slyszalam o tych kapielach leczniczych, a to bardzo ciekawa sprawa.
dodano: 2017-03-30 09:15:41
askap7
polecam siemie lniane
dodano: 2017-03-29 16:51:06
beatraxx
krochmal rzeczywiście działa
dodano: 2017-03-29 12:56:36
agusskalec
ja polecam kąpiele z krochmalem
dodano: 2017-03-28 22:17:44
brunetka1232
mam nadzieje ze mojemu maluszkowi nie beda takie kąpiele potrzebne
dodano: 2017-03-26 11:02:44