Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Gdy nasze dzieci zaczynają samodzielnie chodzić, często stoimy przed trudnym wyborem właściwego obuwia dla niego, ponieważ nie zawsze wiemy na co zwrócić uwagę przy ich zakupie. Sklepy obuwnicze mają sporą ofertę bucików dla małych dzieci: skórzane, tekstylne, na rzepy, wiązane. Wybór jest duży i nie wiadomo na co się zdecydować. Sprawdźcie na co zwrócić uwagę kupując buciki dla naszych pociech.
Elastyczne wzmocnienie w okolicy piety, czyli właśnie zapiętek w trakcie chodzenia pozwala utrzymać stopę dziecka we właściwej pozycji. Pierwsze buciki powinny go posiadać, zapiętek nie może być za wysoki ani zbyt sztywny, bo wówczas będzie utrudniał malcowi chodzenie albo powodował otarcia skóry. Powinien być dobrze wyprofilowany i sprężysty, by umożliwić stopie właściwą pracę.
Podczas chodzenia buty powinny zginać się razem ze stopą, dlatego ważnym elementem obuwia dla dzieci jest jego spodnie wykończenie. Powinno ono pracować zgodnie z rytmem chodzenia. Podeszwa nie może więc być za sztywna i zbyt twarda.
Ciasne czubki butów powodują deformację stóp dziecka. W butach, które mają wąskie noski paluszki malca są przez cały czas ściśnięte. Powinny być one naturalnie ułożone, by maluch podczas chodzenia mógł naturalnie odbijać się od podłoża. Jeśli jego paluszki będą uwięzione w zbyt wąskich bucikach zacznie to robić bokiem stopy, a to może ją zniekształcić.
Skórzane buty są trwałe i uniwersalne, bardzo dobrze też przepuszczają powietrze. Wiosną i latem maluch może też nosić buciki wykonane z materiału - najlepiej impregnowanej bawełny. Obuwie tego typu powinno być przewiewne, musi też mieć wentylowaną (dziurkowaną) wkładkę wewnętrzną oraz usztywniony zapiętek, który w trakcie chodzenia trzyma się stopy i nie ucieka na boki. Nie jest wskazane zakładanie maluchom gumowych klapek czy balerinek, ponieważ takie modele bucików nie są korzystne dla ich stópek.
Prawidłowo dobrane buty muszą być dłuższe o ok. 0,5 cm od stopy dziecka. Dzięki temu będzie mogła ona prawidłowo pracować. Zbyt duży zapas nie jest dobry, bo wówczas stopa malca przesuwa się za bardzo do przodu oraz na boki i palce nie sięgają odpowiednio czubka buta. Dziecko stawiając kroki nie podpiera się odpowiednio paluszkami, może więc częściej potykać się i przewracać.
Warto pamiętać o tym, że niektóre modele dziecięcych bucików posiadają Znak Zdrowej Stopy lub pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. To gwarancja, że obuwie spełnia standardy określone przez różnych ekspertów, między innymi przez ortopedę.
dzieci: Jakub (0 dni), Karol
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
EmEs
Polecam firmę Norvik. Kupiłem dziecku buty w Stonodze w Piasecznie i są rewelacyjne - wykonane z prawdziwej skóry, dobrze wyprofilowane i bardzo wytrzymałe.
dodano: 2018-08-27 14:50:43
moniawp5
Z przyjemnościa mogę polecić buciki Emle kupowaliśmy je dla pierwszego dziecka i przy synku też stawiamy na tą firmę . Buty są solidnie wykonane , oddychające mają twardy zapiętek są miękki :D
dodano: 2018-06-29 13:50:24
motheroftwo
Dobór zwłaszcza pierwszych butów dla dziecka spędza sen z powiek niejednej mamie. Porada jest bardzo pomocna i wyjaśnia najważniejsze kwestie związane z doborem odpowiednich butów. Mój syn dla przykładu ma wysokie podbicie i dość szeroką stopę, więc buty na wiązanie odpadają całkowicie. Trzeba pamiętać również o tym, by przed kupieniem butów przymierzyć je dziecku, wtedy będziemy mieć pewność że ich długość i profil nie wyrządzą dziecku krzywdy :)
dodano: 2018-04-15 09:36:48