Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Chusteczki nawilżane, co o nich wiemy?

Zawsze używałam jednej marki kosmetyków dla dzieci w tym i chusteczek, aż pewnego pięknego dnia postanowiłam wypróbować różne inne marki i tu zaczęły się schody. Moje dziecko dostało wysypki. Na początku myślałam, że się odparzyła i kremowałam pupkę stosownymi kremami. Niestety nie pomagały, więc wybrałam się do naszej pani pediatry, która stwierdziła, że to jest najprawdopodobniej uczulenie. Na początku skojarzyła to z dietą, ale dopiero przy wyjściu kazała zwrócić uwagę również na kosmetyki, których używam do pielęgnacji. Początkowo myślałam, że to niemożliwe, ponieważ od początku używam tych samych kosmetyków, ale przecież zmieniałam chusteczki nawilżane…

Po dłuższych oględzinach i czytaniu składu, którego nota bene nie rozumiałam, poszłam do koleżanki, która miała podobny problem i wiecie co? - wcale nie trzeba byś z wykształcenia chemikiem, aby przeczytać co może uczulać nasze dzieci.

Przeważnie przy wyborze chusteczek zwracamy uwagę na opakowanie, producenta, ilość sztuk w opakowaniu. Sugerujemy się również wagą opakowania, im opakowanie cięższe tym chusteczki bardziej nawilżone, skład z reguły omijamy, albo czytamy przelotnie.


Co zawierają chusteczki nawilżane?


1. Konserwanty.
Chusteczki tak jak każdy inny kosmetyk zawierają konserwanty, bo muszą je mieć, aby nie rozwijały się żadne bakterie czy inne drobnoustroje. Niestety konserwanty mają też swoje inne „oblicze” – mogą uczulać co wrażliwsza jednostkę, a wszystko przez stężenie danego konserwantu, którego producent nie musi podawać na opakowaniu, wystarczy że poda samą nazwę konserwantu. Najbardziej znanymi konserwantami są PARABENY, które są konserwantami starszej generacji i istnieją w składzie co drugiego producenta chusteczek nawilżanych. Czytając skład można je łatwo wychwycić ponieważ posiadają końcówkę pababen.

- Methylparaben.
- Propylparaben.
- Ethylparaben.
- Butylparaben.
Mogą powodować zaczerwienienie i pieczenie skóry.

2. Glikole (PEG,PPG) są to środki myjące.

3. Sodium Lauryl Sulfate I Sodium Laureth Sulfate (SLS, SELS) - są to detergenty które ułatwiają pienienie.

4. Wyciągi z roślin ( rumianek, nagietek, lawenda, aloes.) Ich zawartość jest niestety znikoma, raczej mają za zadanie przekonać potencjalnego kupca czyli z reguły nas rodziców do zakupu danego produktu.  

5. Parfume czyli srodki zapachowe                                                                

Czym w takim razie się kierować przy wyborze chusteczek nawilżanych jednorazowych?

- Przede wszystkim jeżeli na opakowaniu jest zawarta informacja: paraben free, alkohol free.
- Czy posiada rekomendację Instytutu Matki i Dziecka oraz atest PZH.
- Im krótszy skład, tym mniejsze ryzyko wystąpienia alergii.

Oprócz chusteczek jednorazowych, na rynku dostępne są również chusteczki ekologiczne jednorazowe, które są wolne od jakichkolwiek składników chemicznych, ulegają biodegradacji i przede wszystkim nie uczulają, ponieważ są przeznaczone nawet do pielęgnacji niemowląt z AZS (atopowe zapalenie skóry) i egzemą, do tego mają prosty skład.
Oprócz tych dwóch rodzajów są jeszcze chusteczki wielorazowe wykonane z bambusa lub bawełny organicznej, a co za tym idzie są bardzo ekonomiczne, bo można je prać razem z innymi rzeczami i oszczędzamy w ten sposób pieniądze oraz chronimy środowisko.
 

ElaJB

w ciąży, dzieci: Joanna (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

efcik

Na stronie srokao jest dokladna analiza składu chusteczek do dzieci, zapewne na poczatku bede się nią posilkowac i sprawdzac jak maluszek reaguje na chusteczki.

dodano: 2017-03-30 08:48:21

askap7

kupuje tylko hipoalergiczne

dodano: 2017-03-29 15:31:57

beatraxx



Teraz trzeba patrzeć na skład wszystkiego.

dodano: 2017-03-29 12:23:46

agusskalec

ja używałam często ale ni mogą zastępować mycia :)

dodano: 2017-03-28 21:35:25

brunetka1232

chusteczki nawilżane są bardzo przydatne dla maluszkow

dodano: 2017-03-23 10:58:28

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad