Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Pierwsza kąpiel po powrocie do domu

Na początku kilka słów o kąpieli

Kąpiel dziecka jest swego rodzaju rytuałem, który musimy wypracować ze swoim maleństwem. Zarówno dla rodzica, jak i dziecka musi się ona kojarzyć z czymś przyjemnym, czasem tylko we dwoje. W czasie kąpieli każdy nasz ruch musi być dokładny i opanowany, bez stresu, paniki i niepotrzebnych nerwów.

Przed kąpielą najlepiej przygotować w jednym miejscu wszystkie potrzebne nam akcesoria kąpielowe. Wszystko musi być pod ręką, bo dziecka nie można zostawić ani na sekundę bez naszego nadzoru.

Najlepsza temperatura pomieszczenia, w którym odbywa się kąpiel naszego dziecka znajduje się w przedziale 21-23 stopni Celsjusza. Temperatura wody na początku najlepiej, żeby wynosiła 37 stopni i po włożeniu dzieciątka obserwujemy czy nie jest dla niego za zimna. Każda mama zauważy jeśli będzie coś nie tak. Jeśli dziecku charakterystycznie trzęsie się broda możemy być pewni, że jest mu za zimno, wtedy po troszkę dolewajmy ciepłej, aż dziecko się odpręży i temperatura wody będzie dla niego odpowiednia.

Nasza kąpiel

Ja kąpałam Synka zawsze o stałej porze, codziennie odbywała się wieczorem około godziny 18.30 Jeśli któraś mama decyduje się na kąpiel w czasie dnia to należy pamiętać żeby po kąpieli nie wychodzić z dzieckiem na spacer przez jakieś 2 godziny.

Synka kąpałam jakieś 1,5 godziny po ostatnim karmieniu, nigdy wtedy kiedy był głodny, bo wtedy nie byłaby ona żadną przyjemnością, ale stresem zarówno dla mnie, jak i dla Oliwiera.

Do kąpania używaliśmy emolientów, a co za tym idzie nie używaliśmy dodatkowo żadnych mydełek ani oliwek.

Trzeba bardzo uważać, żeby nie zamoczyć pępuszka.

Synka wycierałam ruchem dotykowym, nie tarłam niepotrzebnie jego delikatnej skóry.  Dodatkowo bardzo zwracałam uwagę na miejsca, do których ciężko dotrzeć, takich jak: szyjka, podbródek, pod paszkami, w pachwinach, pod kolankami. Wycierałam te miejsca dodatkowo uważnie, żeby mieć pewność, że są dobrze osuszone.

Ważna jest również pielęgnacja oczów, dlatego namaczałam wacik w soli fizjologicznej i je przecierałam. Jeden wacik jedno oczko, ruchem od zewnątrz do wewnątrz. Następnie suchym wacikiem (też jeden wacik jedno oczko) osuszamy. Ja buźkę i uszka myłam też wacikiem. Następnie osuszamy uszka patyczkami z ogranicznikiem w ten sposób, że tylko wkładamy patyczek nie kręcimy nim tylko wyciągamy od razu.

Następnie już zostało nam założenie pampersa a wcześniej posmarowanie pupy kremem. Na pępuszek nakładamy jałowy gazik.

Ostatni już etap założenie świeżych ubranek

Pierwsza kąpiel na pewno wiąże się ze stresem ale pamiętajmy, że dziecko czuje jak się denerwujemy i też zaczyna się stresować i być niespokojne. Nie bójmy się nie zrobimy mu krzywdy. Jeśli już za nami będą pierwsze koty za płoty, później jest coraz lepiej.

Powodzenia.

Kopijka

dzieci: Oliwier (0 dni)

To Ci się przyda

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

moniawp5

Pierwsza kąpiel w domu była troszkę stresująca ale daliśmy radę i synek uwielbbia kąpiele

dodano: 2018-06-29 14:24:20

0202oliwcia

Pierwsza kąpiel zaliczona przez mame tata sie bal :-)

dodano: 2017-03-31 15:51:45

efcik

U nas tatuś bedzie kapal synka. Choc slyszlam, ze na początek lepiej nie używać emolientow, jesli ze skora maluszka wszystko ok.

dodano: 2017-03-30 07:49:30

askap7

za pierwszym razem byl stres

dodano: 2017-03-29 14:02:48

beatraxx



Przy pierwszej kapieli będzie na pewno obecny, obowiązkowo mąż... ;)

dodano: 2017-03-29 11:37:52

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad