Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Sposoby na brudaska czyli jak nauczyć dziecko dbania o higienę

Przestrzeganie higieny jest niezwykle ważną kwestią. Dlatego tak bardzo istotne jest, abyśmy nauczyli jej nasze dzieci. Czym bowiem skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

KĄPIEL NIEMOWLAKA

Nie od dziś wiadomo,ze dzieci uwielbiają wodę. Można nawet powiedzieć, że to w pewnym sensie ich naturalne środowisko.W wodach płodowych spędzają przecież 9 m-cy swojego życia. Może to właśnie dlatego Pola uwielbia się kąpać!


1.Pokażcie że to przyjemność - Gdy Pola miała parę miesięcy kąpiel, oprócz swojej podstawowej funkcji, była dla niej także miejscem relaksu, odprężenia i ukojenia dla nękanego przez ,,kolki"brzuszka. Delikatne masaże wykonywane  w wodzie działały lepiej niż niejeden apteczny produkt. Uczucie błogości jakiego wtedy doznawała  zaowocowało nie tylko tym, że jest ona dla  niej bardzo przyjemna, ale także absolutnym brakiem lęku przed wodą.


2.Wybierzcie odpowiednie akcesoria do kąpieli - Teraz Pola ma już 2 lata i jej kąpiele wyglądają niecko inaczej. Małą,różową wanienkę zastąpiła duża,,,dorosła"wanna. Aby nadać jej trochę dziecięcego charakteru przed każdą kąpielą wkładam do niej kolorową antypoślizgową matę i całą masę rozwijających wyobraźnię  zabawek. Ich wybór jest ogromny; począwszy od gumowych kaczek, a skończywszy na wodnej koszykówce. Tuż nad wanną zamieściłam plastikowe uchwyty, które pomagają Poli samodzielnie sie podnieść oraz kolorowe naklejki, które przyciągają jej wzrok. Nie bez znaczenia pozostaje wybór odpowiedniego szamponu i płynu do kąpieli. Delikatne, nie szczypiące w oczy, kolorowe a przy tym pięknie pachnące i pieniące się kosmetyki zadowolą każdego szkraba. Nie małą atrakcją będą kolorowe, barwiące wodę i musujące kule do kąpieli. Ciało dziecko najlepiej myc miękką, kolorową gąbką lub myjką, którą należy dokładnie osuszać po każdej kąpieli. Szorstka tkanina może odstraszyć niejednego zucha! Delikatne ciało dziecka wymaga równie delikatnego ręcznika. Choć niemowlę raczej nie zwróci uwagi na jego kolor to kilkulatek na pewno. Radzę wówczas pozwolić, by mógł sam go wybrać.


3.Bawcie się! - Czas kąpieli umila nam dźwięk piosenki ,,Mydło wszystko umyje"..

MYCIE WŁOSÓW NIEMOWLAKA

1.Wybierzcie odpowiedni szampon - Powinien być  delikatny, przeznaczony wyłącznie dla dzieci, a przede wszystkim nie szczypać w oczy.


2.Bądźcie wyjątkowo delikatni przy płukaniu -Najtrudniejsze jest zawsze płukanie. Ja do tego celu wykorzystywałam kiedyś kolorową koneweczkę.Teraz kupiłam Poli specjalny kapelusz do mycia włosów. Dzięki niemu mam pewność, że woda na pewno nie dotrze  do Jej oczu. Godne polecenia są także specjalne plastikowe kubki z gumową oslonką, które dzięki temu, że idealnie dopasowuje się do czoła, nie pozwala na dostanie się wody do oczu.


3.Uzbrójcie się w cierpliwość -Nie zawsze dzieci wykazują chęć umycia włosków. Uzbroić się trzeba w cierpliwość. Może następnego dnia zrobią to chętnie?

MYCIE ZĄBKÓW MAŁEGO DZIECKA


1.Przyzwyczajajcie - Do mycia zębów przyzwyczajałam Polą już od pierwszych dni jej życia. Najpierw oczyszczałam jej jamę ustną gazikiem nałożonym na palec, a potem specjalną sylikonową  szczoteczką. Robiłam to po każdym karmieniu. Teraz Pola ma już swoją pierwszą szczoteczkę i bez problemu ,,myje" swoje 12 ząbków:).


2.Bawcie się i myjcie je wspólnie - Aby utrwalić jej ten nawyk oglądamy często teledysk do piosenki Fasolek,,Szczoteczka"(podczas niego Pola musi mieć w rącze swoją szczoteczkę:). Kupiłam jej także książeczkę z dołączoną plastikową szczoteczką, którą można umyć zęby jej głównemu bohaterowi królikowi. Często także myjemy zęby wspólnie.


3.Kupcie ciekawe akcesoria - Dla starszaka polecam kubeczki z klepsydrą, które pokażą jak długo należy szczotkować zęby oraz barwne szczoteczki i kolorowe, pachnące i znakomicie smakujące pasty:)

NAUKA MYCIA RĄCZEK


1.Uczcie mycia od początku - Rączki Poli zaczęły się ,,brudzić"gdy skończyła 6 m-cy. To właśnie wtedy zaczęłam włączać do jej diety poszczególną żywność. Mycie rączek odbywało się, więc przed każdym i po każdym posiłku, najczęściej za pomocą jednorazowych, nawilżonych ręczniczków.


2.Odpowiednio wyposażcie łazienkę - Gdy Pola zaczęła samodzielnie stać, stawiałam ją na małym, kolorowym stołeczku przy zlewie, aby tych,jakże ważnych czynności, mogła dokonać sama, ucząc się przy tym jak to należy robić. Teraz Pola rączki myje już sama. Wie, że należy to robić przed i po posiłku, nawet gdy rączki wydają się czyste. Używa do tego kolorowego, delikatnego a jednocześnie pachnącego mydełka i delikatnej myjki, którą o dziwo płucze po każdym myciu! Czyste rączki  wyciera jednorazowym, delikatnym ręczniczkiem. Gdy jesteśmy natomiast poza domem i nie mamy możliwości umyć rąk pod bieżącą wodą, zawsze do tego celu używamy nawilżonych, jednorazowych chusteczek. Nie wolno nam o nich zapomnieć na każdym spacerze, wyjściu na plac zabaw czy w podróży.


3.Sami także pamiętajcie o myciu rąk - Pamiętajmy, że my takze powinniśmy to robić, gdyż dziecko bierze przykład właśnie z nas.

OBCINANIE PAZNOKCI U NIEMOWLAKA


1.Kupcie odpowiednie nożyczki - Paznokcie rosną nawet noworodkowi. Już wtedy radzę zaopatrzyć się w dobre, zaokrąglone na końcach nożyczki.


2.Obcinajcie prawidłowo - Pamiętajmy, by nie obcinać ich za bardzo, gdyż możemy tym samym sprawić dziecku ogromny ból. Gdy malec zacznie go kojarzyć z obcinaniem paznokci, jako kilkulatek za nic w świecie nie da sobie tego zrobić.


3.Uczcie samodzielnego obcinania - gdy dziecko jest już starsze i może bezpiecznie posługiwać się nożyczkami i obcinaczem, pozwólmy mu samodzielnie obciąć sobie paznokcie. Może też najpierw troszeczkę pouczyć się na nas:)

CZYSZCZENIE USZU MALUSZKA


1.Wybierzcie odpowiednie patyczki - Przed każdym czyszczeniem uszu należy najpierw zaopatrzyć się w odpowiednie patyczki. Dla dzieci, nawet tych kilkuletnich,najlepsze są te przeznaczone wyłącznie dla nich. Są grubsze niż te dla dorosłych, nie ma więc obawy, że maluch wepchnie je do środka i zrobi sobie krzywdę. Uszy należy czyścić delikatnie i na pewno nie na siłę. Jeśli będziemy tak postępować możemy zrazić do tego dziecko.


2.Bawcie się - Możecie pozwolić by Wasze dzieci wyczyściły uszy misiom, lalkom, a nawet Wam. Dzięki temu szybciej oswoją się z tą czynnością.


3.Przypominajcie - Po każdej kapieli przypominajcie dziecku, że należy wyczyścić uszy. Być może już niedługo przestanie o tym zapominać.

NAUKA KORZYSTANIA Z TOALETY


1.Pokazujmy i uczmy - Warto pokazać naszemu maluszkowi, że po każdym skorzystaniu z toalety należy umyć rączki. Pola jak na razie korzysta z pampersów, mamy więc trochę czasu, by ją do tego przygotować. Stasze dziecko powinno o tym pamiętać zwłaszcza, gdy chodzi do przedszkola lub szkoły.


2.Nagradzajmy - Pokazujmy mu, że takie postępowanie jest właściwe i nagradzajmy, gdy będzie o tym pamiętać.


3.Przypominajmy - czasem może się zdarzyć, że dziecko po prostu o tym zapomni. Przypominajmy mu, więc o tym jak najczęściej:)


Na koniec dodam tylko, że jeśli chcemy, by nasze dzieci przestrzegały higieny, sami także musimy o niej pamiętać...
 

ewelka21

dzieci: Pola (0 dni), Ida (0 dni)

To Ci się przyda

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

askap7

pamietam jak dziecko znajomej po wyjsciu z toalety nigdy nie myło rąk, a ona nie zwracałą mu uwagi

dodano: 2017-03-30 14:49:22

efcik

A mówi się, że brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko ;) ale oczywiście nie w tym kontekście, oczywiście należy przyzwyczajać malucha do dbania o higienę.

dodano: 2017-03-28 15:52:03

izapodg

ja zauważyłam, że dzieci bardzo lubią kąpiel

dodano: 2017-03-09 18:55:46

Gosia200

U nas ostatnio nastał problem z myciem zębów. Kiedyś chętnie i częściej myl teraz musze prosić się i namawiać

dodano: 2017-02-08 06:10:53

Ula888

u nas dzieci lubią kąpiel

dodano: 2017-01-31 22:30:37

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad