Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Asymetria to hasło, z którym spotkała się z pewnością każda mama. Czasem spędza to rodzicom sen z powiek. Czasem zupełnie się tym nie przejmują. Co lepsze? Najważniejsze to chyba znaleźć równowagę.
Asymetria czyli wygięcie noworodka w literę „C”, preferowanie jednej strony ciała, patrzenie zazwyczaj w jedną stronę, to asymetryczne nawyki które dominują w postawie i wzorcach ruchu dziecka.
Wszystkie noworodki przychodzą na świat z mniejszą lub większa asymetrią – wynika ona z małej ilości miejsca w brzuchu mamy. Osobiście czułam dziecko bardziej po prawej stronie brzucha, częściej kopało czy wystawiało nóżki z tej właśnie strony.
Zdrowe dziecko powinno poradzić sobie z asymetrią do końca 3 miesiąca życia – powinno sobie poradzić przy prawidłowej, codziennej pielęgnacji. Ma ona ogromny wpływ na jego układ nerwowy i rozwijające się wzorce i nawyki.
Pielęgnujemy swoje dziecko każdego dnia - wykonujemy kilka razy zmianę pieluszki, kilka razy je podnosimy, nosimy po domu, przenosimy do wanienki, układamy w łóżeczku. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak ważne są te rytualne czynności dla rozwoju naszego maluszka. A co ważniejsze – dla jego prawidłowego rozwoju.
Jeśli będziemy robić wszystko zawsze w jednym schemacie, tak jak nam wygodniej i lżej – nie przyniesie to nic dobrego naszemu maleństwu.
Każdy z nas ma swoje ulubione strony do noszenia malucha, odbijania czy odkładania. Znaczy to tylko tyle, że my również jesteśmy w pewien sposób asymetryczni. Jednak u rozwijającego się malucha symetria ma ogromne znaczenie, gdyż jego układ nerwowy dopiero się rozwija i kształtuje.
Codzienną pielęgnacją możemy pozbyć się problemu lub go utrwalić.
Jeśli od samego początku będziemy wykonywać te „ćwiczenia” to nie tylko pomożemy w wypracowaniu prawidłowych nawyków, ale również rozwiniemy zdolności psychoruchowe swojego dziecka.
Mojemu dziecku udało się wyrównać asymetrię stosując się do ww zasad. Ważne, żeby robić to od pierwszego dnia, bo małą asymetrię łatwiej wyrównać niż utrwaloną.
dzieci: Alicja (0 dni)
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
monikadan89
Swietna porada,duzo mam nie zdaje sobie nawet sprawy,ze ich dziecko moze miec asymetrie,ponieważ patrzymy na swoje dziecko i wydaje się nam idealne,ze nic mu nie dolega,jednak warto udać sie z dzieckiem jak,najwcesniej do fizioterapeuty dziecięcego aby zobaczył nasze dziecko czy wszystko jest z nim dobrze.
dodano: 2017-09-29 13:23:18
gabilabi
Wydaje mi się że nie ma asymetri u moich dzieci.
dodano: 2017-03-31 16:20:48
efcik
Ja się obawiam, że będą aż do bólu praworęczną, będę miała problem ze zmienianiem stron, np. przy noszeniu, karmieniu maleństwa, ale będę próbować.
dodano: 2017-03-28 11:59:31
MalwinaW
U n as nie było żadnej asymetrii
dodano: 2017-03-13 11:00:53
izapodg
Synek kuzynki chodził na rehabilitacje i wszytko jest już w porządku :)
dodano: 2017-03-07 16:39:07