Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Miganiem dziecięcym zaczęłam interesować się całkiem niedawno i bardzo mi się spodobał ten temat ponieważ chcę nauczyć migania moje dziecko, aby łatwiej było nam się porozumiewać.
Bobomigi wywodzą się z języka migowego, jednak są to znaki migowe troszkę przerobione, aby dziecku było łatwiej opanować metodę. Jest to polska wersja www.sign2me.com stąd właśnie dowiedziałam się o miganiu. Bobomigi jest to metoda Josepha Gracii, polega ona na porozumiewaniu sie z niemowlęciem za pomocą znaków migowych. Dziecko, które nas słyszy nie potrafi mówić, ale potrafi nam np. pokazać: że chce sie bawić, pić mleczko, że zobaczyło pieska czy też to, że chce iść na spacer.
Na podstawie wielu badan Pani Danuta Mikulska opracowała język migowy dla polskojęzycznych dzieci. Rodzice zanim dziecko zacznie mówić pielęgnują dziecko poprzez codzienne czynności jak: kąpiel, czytanie bajek itp. Często jednak nie zauważają prostych znaków, które pokazuje nam dziecko. Taki maluszek potrafi nam pokazać nie tylko to, że jest głodne lub boli je brzuszek, ale także jeśli damy dziecku szansę poprzez miganie, podzieli się z nami swoimi odczuciami. Zachęćmy do migania cala rodzinę, a także przyjaciół, wtedy dużo łatwiej będzie nam się komunikować z maleństwem.
Najczęściej jest to okres 6 miesięcy, wtedy dziecko zaczyna interesować się otoczeniem i zaczyna komunikować po przez gestykulację. Mówmy do dziecka i migajmy na początku maluszek będzie tylko obserwował. Po pewnym czasie zacznie nas naśladować, aż w końcu zacznie samodzielnie migać, kiedy zechce coś nam powiedzieć. Zacznijmy od 2-3 znaków np. pokażmy dziecku pieska, powiedzmy "piesek" i poklepujmy się podczas wymawiania słowa po udzie.
Bądźmy w tym co robimy systematyczni, a szybciej będziemy porozumiewać się z naszymi dzieciakami i wcale nie trzeba czekać, aż maluszek będzie miał kilka lat i będziemy mogli się z nim w pełni porozumiewać. Dziecko, które będzie miało 10 miesiecy też pokaże nam, że chce słuchać muzyki albo poprosi o dokładkę jedzenia. Czasami dzieci, które migają wymyślają własne znaki chwalmy je, więc za to i używajmy ich znaków.
...i wiele, wiele więcej.
W Polsce można zapisać sie na specjalne kursy i zajęcia na temat migania. Jeśli jednak nie stać nas na takie kursy możemy sami wymyślić kilka łatwych znaków. Uczmy, więc swoje dzieci migania za nim powiedzą swoje pierwsze słowo, będą migać do nas już całymi zdaniami. Ponieważ maluszki rozumieją świat dużo wcześniej, niż są w stanie nam o tym powiedzieć. Dzieci, które migają będą w życiu bardziej wygadane i na pewno będzie im łatwiej. A w wieku ok. 20-26 miesięcy dzieci zamieniają miganie na mówienie.
Więcej znajdziecie na stronie www.migusie.pl oraz www.migowy.pl
Oraz kilka filmików na You Tube:
http://www.youtube.com/watch?v=EaSaGhWKb24
http://www.youtube.com/watch?v=ov48l8ZOMnU
Można nabyć książkę pod tytułem "Pomigaj mi mamo" książka dostępna jest również z płytą CD.
Zachęcam wszystkie mamy do migania wydaje mi sie ze warto. Pozdrawiam:)
dzieci: Nicola (0 dni), Karol (0 dni)
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
efcik
naprawdę bardzo, bardzo ciekawe, nie miałam świadomości, nigdy o tym nie słyszałam, nawet nie przyszłoby mi to do głowy! wielkie zaskoczenie, już dawno nic mnie tak nie zaskoczyło. poczytam jeszcze o tym miganiu na pewno.
dodano: 2017-03-28 12:44:35
izapodg
nie wiedzialam o tym, sporo się nauczyłam
dodano: 2017-03-07 09:44:21
Gosia200
Dzięki temu portalowi można się nauczyć na prawdę dużo . Wiele metod itp nie słyszałam
dodano: 2017-02-04 21:35:47
MOla90
nigdy nie wiadomo, można spróbować bo może akurat maluchowi się to spodoba
dodano: 2017-01-31 02:41:39
mww1991
pouczymy się niedługo
dodano: 2017-01-26 18:30:09