Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Zdrowa Stopa-jakie buty dla dziecka

Jestem Mamą dwuletniego Oliverka. Mój synek jest bardzo energicznym dzieckiem. Swoją przygodę z chodzeniem zaczął już, gdy miał 9 miesięcy, jak tylko poczuł się stabilnie nie przestał biegać. W domu najlepiej sprawdziły się skarpetki antypoślizgowe - synek ćwiczył mięśnie stopy, czucie podłoża i reakcje równoważne stopy i całego ciała. Ale co z bucikami, jeśli chcemy wyjść na spacer?


Wtedy, jako świeżo upieczona mama zaczęłam się zastanawiać nad pierwszym obuwiem swojego dziecka. Wiadomo, że buty to nie tylko jeden z elementów ubioru. Powinny one być odpowiednio dobrane, aby wspierać, wzmacniać i ewentualnie korygować funkcję układu ruchu.


Jak każdy rodzic chciałam uniknąć płaskostopia czy koślawości inaczej wady postawy i problemy z chodzeniem. Obuwie, które jest odpowiednio dobrane może zahamować ten negatywny proces, a nawet odwrócić. Czy wiecie, czym charakteryzuje się obuwie, które spełnia wszystkie wymagania? Ja już wiem i oto kilka rad:


Cholewka (górna część buta):


- skórzana z miękką wyściółką (jest higieniczna i zapewnia komfort chodzenia oraz dobrą wentylację w odróżnieniu od materiałów syntetycznych)
- wysoka powinna sięgać powyżej kostek, dokładnie obejmując ich okolicę, co zmniejsza ryzyko urazów. -Z mocno wydłużonym zapiętkiem z niepodatnego na odkształcenia materiału. (zapewnia prawidłową stabilizację stopy) Możemy to sprawdzić w łatwy sposób naciskamy tylna część buta (pięty) opór to dobry znak.
- odpowiednio wykrojona i zbudowana na prawidłowym kopycie ( dobra szerokość i wysokość umożliwia prawidłowe ustawienie i utrzymanie stopy)
- właściwy kształt oraz płaskie szwy gwarantują komfort i zachowanie funkcji
- cholewka musi być ustawiona pod kątem prostym w stosunku do podeszwy. Stawiamy parę butów zapiętkiem do siebie i sprawdzamy kąt ustawienia "piętek". Spód podeszwy w odcinku przednim powinien być zwrócony lekko do środka, oraz na tyle szeroki, aby paluszki miały swobodę ruchu. Wąskie obuwie powoduje wzajemne nachodzenie palców na siebie, co w przyszłości może powodować wystąpienie takich schorzeń jak halluksy, czyli koślawość palców. Brak ruchów palców uniemożliwia kształtowanie się naturalnych łuków stopy.


Podeszwa:


- czubek podeszwy może być lekko uniesiony (5-6mm) zapobiegniemy wówczas częstym zaznaczeniem przez dziecko przodem buta o podłoże. - Odpowiednio miękka i stabilna podeszwa zgina się na wysokości w 1/3 buta , jeśli miejsce zgięcia przypada na środku poszukaj innego obuwia.
- wysokość obcasa wraz z podeszwą nie powinna być wyższa niż do 0,5 cm do 3 roku życia do 1,0cm do 6 roku życia do 1,5cm do 12 roku życia i 2cm powyżej 12 roku życia -Brak poślizgu (zelówki i obcasa)
- fizjologiczny kształt podeszwy. Niestety z obecnych czasach dobry but to rzadkość, dokonując wyboru zakupu obuwia powinniśmy sprawdzić czy posiada on certyfikat np. lekarzy ortopedów (pozytywna opinia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka) Kupując buty dla naszego maluszka pamiętajmy, że odpowiednio dobrane buciki pomagają mu zachować prawidłową postawę, co ma bardzo duży wpływ na dalszy jego rozwój i zdrowy tryb życia.

agus0391

dzieci: Oliver (0 dni), Gabrysia (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

EmEs

Polecam firmę Norvik. Kupiłem dziecku buty w Stonodze w Piasecznie i są rewelacyjne - wykonane z prawdziwej skóry, dobrze wyprofilowane i bardzo wytrzymałe, a przede wszystkim w rozsądnej cenie.

dodano: 2018-08-27 14:07:47

gabilabi

Wygodne, dopasowane nie za twarde.

dodano: 2017-03-31 16:16:42

askap7

chodzenie jeszcze przed nami

dodano: 2017-03-29 22:02:53

efcik

jak ważny jest wybór właściwego obuwia wiem po sobie samej i po swoim dzieciństwie.

dodano: 2017-03-28 11:50:20

garwozek

My też staraliśmy się na początku bez.

dodano: 2017-03-17 21:44:21

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad