Pierwsza pomoc dziecku przy urazach nad wodą
W trakcie wypoczynku nad wodą dziecku może się przydarzyć zatarcie oczka piaskiem, zachłyśnięcie wodą, a nawet udar słoneczny. Oto kilka rad, jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.
ZATARCIE OKA PIASKIEM
Po zatarciu oczko maluszka staje się zaczerwienione, załzawione oraz podrażnione. Dziecko może odczuwać pieczenie i ból.
Pierwsza pomoc w przypadku zatarcia oka piaskiem
-
przepłukaniu oka czystą pitną wodą albo solą fizjologiczną,
-
przemyciu oka tak aby strumień wody kierował się w stronę ucha po to aby wypłukiwane ciało obce nie przedostało się do drugiego oka,
-
piasek można próbować usunąć przy pomocy rogu chusteczki jednorazowej albo specjalnego aparatu do płukania oczu, który mo żna nabyć w aptece,
Jeżeli po mimo naszej pomocy nie następuje u dziecka poprawa, to należy udać się z maluchem do lekarza okulisty.
UDAR SŁONECZNY
Objawami udaru słonecznego jest dość wysoka temperatura, nawet do 40 stopni C, a także zawroty głowy, nudności, wymioty, przyśpieszone tętno, jak również sucha, gorąca skóra.
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
-
rozebraniu dziecka z niepotrzebnej odżieży i ułożeniu go w cieniu,
-
przecieraniu ciała malucha ręcznikiem delikatnie namoczonym w chłodnej wodzie,
-
ułożeniu na czole dziecka chłodnego kompresu,
-
pojeniu malucha chłodniejszymi płynami, wskazana jest woda niegazowana,
Jeśli momo pomocy temperatura ciała nadal jest wysoka, należy wezwać pogotowie ratunkowe albo samemu zawieźć dziecko do szpitala.
Natomiast jeżeli maluszek jest nieprzytomny należy bezzwłocznie wezwać pogotowie.
ZACHŁYŚNIĘCIE WODĄ
Objawem zachłyśnięcia jest napad kaszlu, krztuszenie się oraz trudności w złapaniu oddechu.
Pierwsza pomoc w przypadku zachłyśnięcia wodą
-
Zachęceniu malca bezwzględu na to w jakim wieku się znajduje do mocnego i głośnego kaszlu. Jednak należy pamiętać, aby dziecko w trakcie kaszlu nabierało oddechu.
-
Niemowlę należy ułożyć na brzuchu na swym przedramieniu po czym nasadą dłoni uderzyć je 5 razy pomiędzy łopatkami. Jeśli to nie odniesie żadnego skutku należy odwrócić dziecko na plecy i uciskać dwoma palcami 5 razy miejsce poniżej mostka. Należy powtarzać, aż do skutku 5 uderzeń między łopatki oraz 5 uciśnięć poniżej mostka.
-
Dziecko w wieku powyżej 1 roku należy pochylić do przodu po czym uderzyć nasadą dłoni 5 razy między łopatkami. Jeśli to nie odniesie skutku trzeba stanąć z tyłu za dzieckiem i wsunąć ręce swe ręce pod jego pachy. Prawą rękę trzeba zacisnąć w pięść, następnie ułożyć w lewej dłoni. W ten sposób zacisnięte ręce należy umieścić w okolicy między pępkiem, a mostkiem, aby 5 razy mocno, ale z wyczuciem nacisnąć na przeponę dziecka. Jeżeli nadal nie będziemy widzieć poprawy należy powtarzać do skutku 5 uderzeń między łopatki i 5 uciśnięć nadbrzusza.
Jeśli dziecko straciło przytomność i nie oddycha należy wezwać pogotowie i wykonać 5 wdechów metoda usta - usta, po czym na zmianę zrobić 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
efcik
A my z partnerem zamierzamy na wszelki wypadek przejść kurs pierwszej pomocy - specjalnie dostosowany pod kątem maluszków.
dodano: 2017-03-22 09:38:12
izapodg
Nad wodą trzeba szczególnie uważać i chodzić krok w krok za dzieckiem
dodano: 2017-03-05 22:24:39
MalwinaW
U nas tylko było zatarcie oczek piaskiem ale to i w piaskownicy sie zdarzało
dodano: 2017-03-05 20:38:52
MamaAniolka
zawsze mam obawy nad woda
dodano: 2017-02-28 16:24:01
Xenia21
Przy wodzie nie spuszczam córci z oka.
dodano: 2017-02-19 17:55:36