Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Bezpieczny dom

Dla większości rodziców przyjście na świat ich pociechy jest wielką zmianą w życiu. Zmieniają się zasady panujące w domu, które należy dostosować do maluszka. Ważne jest to, by podjęte działania były konsekwentne i weszły nam w nawyk. Z tego też powodu warto stworzyć własne, domowe BHP.

1. Półka z chemią gospodarczą

Ważne jest by proszki do prania, jak i płyny do czyszczenia, kosmetyki, środki do pielęgnacji podłóg oraz wszelkie środki chemiczne, a nawet trujące znajdowały się poza zasięgiem wzroku dziecka, a tym bardziej poza zasięgiem jego rąk. Dlatego należy pamiętać, aby wszelkie chemikalia trzymać w jednym miejscu. Najlepiej gdzieś wysoko, aby maluch nie miał możliwości do niej sięgnąć. W moim przypadku wszelkie środki chemiczne trzymane są wysoko na półce, co uniemożliwia dziecku dostanie się do nich.

2. Balkon i okna

Gdy dziecko znajduje się na balkonie zawsze powinno być pod nadzorem dorosłej osoby. Pomimo tego, że balkon może wydawać nam się bezpieczny, to i tak maluch jest w stanie znaleźć na nim coś „niebezpiecznego”. Może włożyć nogę lub rączkę pomiędzy pręty i się zablokować. Należy pamiętać również o tym, by na balkonie nie znajdowały się żadne krzesła lub pudła, na które maluch mógłby się wspiąć. Ważne jest też, by płytki balkonowe nie były śliskie. Gdy maluch spędza czas na balkonie, można mu położyćna podłodze ciepły kocyk.

3. Schody

Jeśli w domu znajdują się schody niezwykle ważne jest ich zabezpieczenie. Dziecko jest ciekawe, co znajduje się wyżej. Poza tym wspinanie sprawia maluchowi wielką radość. Zabezpieczone schody powinny być do czasu, aż dziecko nie nauczy się po nich stabilnie chodzić. Przed nauką wchodzenia można maluchowi zwiększać zasięg do nauki wspinania, np. zakładając blokadę jedynie na trzy schodki. Dzięki temu brzdąc będzie miał możliwość ćwiczenia sztuki wchodzenia. Z kolei na klatce schodowej zawsze trzeba pamiętać o tym, by dziecko trzymać za rękę.

4. Szafki i szuflady

znajdujące się w domu powinny być zabezpieczone odpowiednimi uchwytami.

Należy również pamiętać, aby niebezpieczne przedmioty znajdujące się w szafkach chować jak najwyżej, by dziecko nie miało do nich dostępu. Można również zainstalować blokady, dzięki którym maluch nie będzie mógł ich otworzyć.

Blokady szczególnie sprawdzają się w kuchni, gdzie przechowujemy cukier, mąkę czy też makaron - to produkty, którymi każdy maluch uwielbia się bawić :-) Nie są one niebezpieczne, lecz szkody pozostawione po tego typu zabawach są często trudne do usunięcia.

5. Apteczka

Ważne jest, by wszystkie leki przechowywać w jednym miejscu, które jest trudno dostępne dla dziecka. Warto umieścić leki w pudełku w wysoko umieszczonej szafce. Należy pamiętać, by nie zostawiać tabletek w miejscach łatwo dostępnych dla dzieci. Maluch może pomylić leki z cukirekami. Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe.

6. Gniazdka elektryczne

Wielokrotnie słyszałam od znajomych, że jedną z pierwszych czynności dziecka, które przemieszcza się swobodnie po domu jest włożenie dłoni w gniazdko elektryczne. Oczywiście zakaz, że to jest niebezpieczne na nic się nie zda, ponieważ małe dziecko niewiele rozumie. Każde gniazdko, które jest w zasięgu wzroku maluszka należy zabezpieczyć plastikowymi zaślepkami. Czynność wkładania ich każdorazowo po użytkowaniu wejdzie nam w nawyk. Można też zasłonić gniazdka, by nie były one dostępne dla wzroku dziecka i nie wzbudzały u niego zainteresowania.

7. Ława, stół z ostrymi kantami

Ostro wykończone meble wymagają zabezpieczenia na rogach. Świetnie sprawdzą się plastikowe, narożne zabezpieczenia, które zapobiegają bolesnemu uderzeniu się.

8. Kuchnia

jest dla dzieci wyjątkowo ciekawym miejscem do zabaw. Nie możemy jednak zapomnieć, że jest to niebezpieczne miejsce. Ważne jest zabezpieczenie nie tylko półek, lecz również kuchenki , aby maluch nie miał możliwości wysunięcia dłoni do zapalonego płomienia  lub dotknięcianagrzanej płyty. Kubki z gorącym napojem ustawiajć trzeba w pewnej odległości, by dziecko nie miało możliwości sięgnięcia po niego.

Pamiętajcie! Dom dla dziecka powinien być bezpieczny, a my rodzice powinniśmy o to zadbać.
 

klio

dzieci: Rita (0 dni), Nina (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

sylwencja21

dobra porada dla każdej młodej mamy

dodano: 2017-12-20 18:34:30

efcik

jeszcze chwil parę przed nami, nim będziemy musieli pomyśleć o zabezpieczeniach w mieszkaniu, na razie nawet nie chce mi się o tym myśleć, bo sporo tego niestety :( ale wiadomo czego nie robi się dla maluszka.

dodano: 2017-03-22 09:11:39

izapodg

Trzeba bardzo uważać

dodano: 2017-03-05 21:53:12

MalwinaW

Moja córka nie interesowała sie tym co niebezpieczne. Interesowało ja tylko wyrzucanie rzeczy z szafek

dodano: 2017-03-05 20:21:53

MamaAniolka

U nas tez najbardziej dziecko ciekawily kontakty

dodano: 2017-02-28 16:14:41

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad