Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Pies, najlepszy opiekun dziecka

Im wcześniej zaczniesz przyzwyczajać swoje dziecko do zwierząt i kontaktów z nimi, tym lepiej. Dla kilkumiesięcznego bobasa pies czy kot, to doskonały nauczyciel. Dzieci wychowujące się w towarzystwie kudłatych przyjaciół szybciej zaczynają raczkować i chodzić. Psychiatrzy i psychologowie dziecięcy podkreślają też, że kontakt ze zwierzakiem pomaga w rozwoju niemal każdej sfery osobowości malca, zarówno emocjonalnej, społecznej jak i intelektualnej.

Nie zabraniaj swojemu maluchowi kontaktów ze zwierzętami ze względów higienicznych. Dziecko, które rozwija się ze zwierzakiem jest mniej narażone na alergie. Należy tylko zachować pewne zasady higieny: myć często podłogi, wycierać psu czy kotu łapy po przyjściu z dworu, odkurzać dywany, myć niemowlakowi rączki po zabawie z czworonożnym pupilem, regularnie odrobaczać psa bądź kota i podawać mu szczepionki.

Ułatwiaj dziecku kontakty ze zwierzętami

Wybierzcie się do zoo, do stadniny lub pojedzcie na wieś. Zdecydowanie łatwiej przyjdzie maluchowi zapamiętać, odgłosy zwierząt, to jak wyglądają i gdzie mieszkają, gdy zobaczy to wszystko na własne oczy a nie tylko na ilustracjach. Poznawanie świata zwierząt, nawet na spacerze, to dla dziecka szereg korzyści.

Pamiętaj jednak, że zawsze powinnaś nadzorować kontakty ze zwierzętami. Nawet jeśli masz pełne zaufanie do swojego pupila nigdy nie pozostawiaj go sam na sam z niemowlakiem. Pies, czy kot może czasem niechcący skoczyć na malucha, popchnąć go czy podrapać.

Posiadanie zwierzęcia, to także obowiązki

Naucz swoje dziecko odpowiedzialności i opieki nad innymi. Jeżeli Twoje dziecko jest już w wieku przedszkolnym, zaangażuj je do dbania o karmienie i pojenie zwierzaka. 

Sama jestem posiadaczką 3 letniej goldenki i bardzo obawiałam się reakcji psa na obecność nowego domownika. W końcu przez tyle lat była przyzwyczajona do bycia w centrum uwagi. Oto kilka rad do których osobiście się zastosowałam i w moim przypadku pomogły:

Przyzwyczajanie zwierzaka do nowego członka rodziny

Nagłe pozbawienie czworonoga uwagi właścicieli może być dla niego stresujące i powodować pojawienie się dotkliwych problemów. Dlatego już w okresie ciąży przyzwyczajaj swojego pupila do nowych zasad, dzięki temu łatwiej odnajdzie się w nowej dla niego sytuacji. Od czego zacząć? Odzwyczajaj psa od bycia w centrum uwagi, nie reaguj od razu na każde jego proszenie, chęć zabawy czy pieszczoty. Kiedy dziecko będzie już na świecie nie zawsze znajdziesz czas aby poświęcić zwierzakowi wystarczająco dużo uwagi. Odtwarzaj nagrania z płaczem dziecka- przyzwyczajaj pupila do tego dźwięku. Noszona na rękach lalka zapozna czworonoga z widokiem niemowlęcia. Nie pozwalaj pupilowi skakać na Ciebie. Po porodzie zanim jeszcze zostaniesz wypisana do domu z maluszkiemm niech ktoś z domowników zapozna zwierzę z zapachem dziecka. Mogą to być użyte wcześniej śpioszki czy pieluszka.

Kiedy wróciłam ze szpitala razem z maluchem, pies przebywał poza domem. W tym czasie zapach dziecka rozniósł się po domu, dzięki czemu pies nie odebrał obecności nowego domownikam jako wtargnięcie na jego teren. Po powrocie przywitałam się z pupilem, a gdy tylko się uspokoił i opanował swoją radość pokazaliśmy malucha i po chwili pozwoliliśmy obwąchać.

Healthymamma

w ciąży, dzieci: Janek (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

efcik

My nie mamy w domu zwierzaków, ale są dziadkowie i ich pupile :)

dodano: 2017-03-22 08:57:50

brunetka1232

My nie mamy w domu zwierzaków ale jak będziemy mieć swój dom z podworkiem to na pewno pieski będą

dodano: 2017-03-06 08:03:27

izapodg

"Pies najlepszy przyjaciel człowieka"

dodano: 2017-03-05 21:39:43

MalwinaW

Mój psiak zakochał sie w córeczce, nie dał sie nawet obcym zbliżyć do wózka

dodano: 2017-03-05 20:10:38

ja_mloda_mama

My mamy zwierzątka ale na dworze.

dodano: 2017-02-28 23:12:36

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad